Technologia

Jak bezpiecznie logować się w internecie

Bezpieczne logowanie się w internecie jest niezwykle ważne w dzisiejszych czasach, kiedy cyberprzestępczość stale rośnie. W celu ochrony naszych danych i prywatności, istnieje kilka kluczowych zasad, których powinniśmy przestrzegać. Poniżej przedstawiamy najważniejsze kroki, które możemy podjąć, aby zapewnić sobie bezpieczne logowanie w internecie.

W skrócie

 • Twórz długie i unikalne hasła
 • Skonfiguruj autoryzację dwuetapową
 • Regularnie aktualizuj oprogramowanie
 • Bądź ostrożny wobec prób phishingu
 • Korzystaj z bezpiecznych połączeń internetowych

Bezpieczne hasła

Złożoność hasła

Złożoność hasła jest kluczowym czynnikiem w zapewnieniu bezpieczeństwa konta. Im bardziej skomplikowane jest hasło, tym trudniejsze jest jego odgadnięcie przez potencjalnego atakującego. Oto kilka zasad dotyczących tworzenia złożonych haseł:

 • Używaj kombinacji małych i dużych liter, cyfr oraz znaków specjalnych.
 • Unikaj używania słów ze słownika, nazw własnych lub informacji osobistych.
 • Wybieraj długie hasła, składające się z co najmniej 12 znaków.
 • Nie używaj tego samego hasła do różnych kont.

Przykład złożonego hasła:

ZasadaPrzykład
Użyj kombinacji małych i dużych literAbCdEfGh
Dodaj cyfry i znaki specjalneP@ssw0rd!
Unikaj słów ze słownikaTr0ub4dor&3
Wybierz długie hasłoDługieHasło12345
Nie używaj tego samego hasła do różnych kontH@szł0!

Ważne: Pamiętaj, że złożone hasło jest bezużyteczne, jeśli zostanie udostępnione lub zapisane w niebezpiecznym miejscu.

Autoryzacja dwuetapowa

Co to jest autoryzacja dwuetapowa?

Autoryzacja dwuetapowa to metoda zabezpieczania konta, która wymaga podania dwóch różnych czynników uwierzytelniających. Pierwszym czynnikiem jest zazwyczaj hasło, a drugim może być kod generowany przez aplikację na telefonie lub wysłany na podany numer telefonu. Dzięki temu, nawet jeśli ktoś pozna nasze hasło, nie będzie w stanie uzyskać dostępu do naszego konta bez drugiego czynnika uwierzytelniającego.

Wprowadzenie autoryzacji dwuetapowej znacznie zwiększa bezpieczeństwo naszych kont, ponieważ nawet jeśli nasze hasło zostanie skradzione lub złamane, haker nie będzie mógł zalogować się na nasze konto bez drugiego czynnika uwierzytelniającego. Zobacz to na przykładzie, który opisywaliśmy w artykule velo bank logowanie.

Autoryzacja dwuetapowa jest szczególnie ważna dla kont, które przechowują nasze dane osobowe, finansowe lub inne wrażliwe informacje. Dlatego warto ją włączyć dla wszystkich naszych kont, które oferują tę opcję.

Jak skonfigurować autoryzację dwuetapową?

Autoryzacja dwuetapowa to dodatkowy poziom zabezpieczeń, który można włączyć na wielu platformach i usługach online. Działa ona na zasadzie wymagania od użytkownika podania dodatkowego kodu, obok standardowego hasła, w celu potwierdzenia tożsamości. Aby skonfigurować autoryzację dwuetapową, wykonaj następujące kroki:

 1. Przejdź do ustawień konta lub profilu, gdzie znajduje się opcja autoryzacji dwuetapowej.
 2. Włącz autoryzację dwuetapową i wybierz preferowany sposób otrzymywania kodów, np. przez SMS, aplikację autoryzacyjną lub e-mail.
 3. Skonfiguruj wybrany sposób otrzymywania kodów, podając niezbędne informacje, takie jak numer telefonu lub adres e-mail.
 4. Po skonfigurowaniu autoryzacji dwuetapowej, będziesz musiał podać dodatkowy kod przy logowaniu, obok hasła.

Autoryzacja dwuetapowa ma wiele zalet, w tym:

 • Zwiększa bezpieczeństwo konta, ponieważ nawet jeśli ktoś pozna twoje hasło, nie będzie mógł zalogować się bez dodatkowego kodu.
 • Chroni przed kradzieżą tożsamości, ponieważ osoba nieposiadająca dostępu do twojego telefonu lub e-maila nie będzie w stanie uzyskać kodu autoryzacyjnego.
 • Zapewnia spokój i pewność, że twoje konto jest odpowiednio zabezpieczone przed nieautoryzowanym dostępem.

Zalety autoryzacji dwuetapowej

Autoryzacja dwuetapowa to dodatkowy poziom zabezpieczeń, który zapewnia większe bezpieczeństwo logowania. Jest to proces, w którym użytkownik musi podać nie tylko hasło, ale także dodatkowy kod uwierzytelniający. Oto kilka zalet autoryzacji dwuetapowej:

 • Dodatkowa warstwa ochrony: Autoryzacja dwuetapowa zapewnia dodatkową warstwę ochrony przed nieautoryzowanym dostępem do konta. Nawet jeśli ktoś przechwyci hasło, nie będzie w stanie zalogować się bez dodatkowego kodu uwierzytelniającego.
 • Zwiększone bezpieczeństwo: Dzięki autoryzacji dwuetapowej, nawet jeśli ktoś zdobędzie dostęp do hasła, nie będzie mógł uzyskać pełnego dostępu do konta. To zabezpieczenie chroni przed kradzieżą danych i naruszeniem prywatności.
 • Ochrona przed phishingiem: Autoryzacja dwuetapowa utrudnia oszustom podszywanie się pod użytkownika i kradzież danych. Dodatkowy kod uwierzytelniający jest generowany na urządzeniu użytkownika, co uniemożliwia przechwycenie go przez oszustów.
 • Uniwersalność: Autoryzacja dwuetapowa jest obsługiwana przez wiele popularnych platform i usług, co oznacza, że można z niej skorzystać w wielu różnych kontach i aplikacjach.

Aktualizacje oprogramowania

Dlaczego aktualizacje oprogramowania są ważne?

Regularne aktualizacje oprogramowania są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa w internecie. Oto dlaczego warto regularnie aktualizować oprogramowanie:

 • Poprawki bezpieczeństwa: Aktualizacje często zawierają poprawki bezpieczeństwa, które naprawiają znane luki i podatności w oprogramowaniu. Nieaktualne oprogramowanie może być podatne na ataki hakerów.
 • Nowe funkcje i ulepszenia: Aktualizacje często wprowadzają nowe funkcje i ulepszenia, które mogą poprawić wydajność i funkcjonalność oprogramowania.
 • Zgodność z najnowszymi standardami: Aktualizacje pomagają utrzymać oprogramowanie zgodne z najnowszymi standardami i protokołami, co jest istotne dla bezpiecznego korzystania z internetu.

Ważne jest, aby regularnie sprawdzać dostępność aktualizacji dla wszystkich zainstalowanych programów i systemów operacyjnych. Można to zrobić poprzez ustawienie automatycznych aktualizacji lub ręczne sprawdzanie dostępności nowych wersji oprogramowania. Pamiętaj, że aktualizacje dotyczą nie tylko komputera, ale także urządzeń mobilnych, takich jak smartfony i tablety. Zapewnienie aktualności oprogramowania to kluczowy krok w kierunku bezpiecznego korzystania z internetu.

Jak regularnie aktualizować oprogramowanie?

Regularne aktualizacje oprogramowania są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa Twoich urządzeń. Oto kilka ważnych wskazówek dotyczących regularnego aktualizowania oprogramowania:

 • Aktualizuj system operacyjny: Regularnie sprawdzaj dostępne aktualizacje systemu operacyjnego i instaluj je jak najszybciej. Aktualizacje systemu często zawierają poprawki bezpieczeństwa, które pomagają zabezpieczyć Twoje urządzenie przed nowymi zagrożeniami.
 • Aktualizuj aplikacje: Upewnij się, że wszystkie zainstalowane aplikacje są zaktualizowane do najnowszych wersji. Nieaktualne aplikacje mogą mieć luki w zabezpieczeniach, które mogą być wykorzystane przez cyberprzestępców.
 • Włącz automatyczne aktualizacje: Jeśli to możliwe, skonfiguruj automatyczne aktualizacje dla systemu operacyjnego i aplikacji. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że zawsze korzystasz z najnowszych wersji oprogramowania.

Pamiętaj, że regularne aktualizacje oprogramowania są niezbędne do utrzymania wysokiego poziomu bezpieczeństwa Twoich urządzeń. Nie zaniedbuj tego ważnego kroku w dbaniu o swoją cyberbezpieczeństwo.

Bezpieczeństwo urządzeń mobilnych

Urządzenia mobilne, takie jak smartfony i tablety, są obecnie nieodłącznym elementem naszego życia. W związku z tym, ważne jest, aby zadbać o ich bezpieczeństwo. Oto kilka ważnych kroków, które możesz podjąć, aby chronić swoje urządzenia mobilne:

 • Zabezpiecz swoje urządzenie hasłem lub PIN-em. To podstawowy krok, który pomoże zabezpieczyć twoje dane przed nieuprawnionym dostępem.
 • Zaktualizuj oprogramowanie systemowe. Regularne aktualizacje systemu operacyjnego dostarczają poprawki bezpieczeństwa, które chronią przed znanymi zagrożeniami.
 • Instaluj aplikacje tylko ze sprawdzonych źródeł. Pobieraj aplikacje tylko ze znanych i zaufanych źródeł, takich jak oficjalne sklepy z aplikacjami.
 • Włącz zdalne śledzenie i zdalne usuwanie danych. W przypadku kradzieży lub utraty urządzenia, zdalne śledzenie i zdalne usuwanie danych mogą pomóc w zabezpieczeniu twoich informacji.

Pamiętaj, że dbanie o bezpieczeństwo swoich urządzeń mobilnych jest kluczowe dla ochrony twoich danych osobowych i uniknięcia nieprzyjemnych sytuacji.

Ochrona przed phishingiem

Czym jest phishing?

Phishing to forma ataku internetowego, w której cyberprzestępcy podszywają się pod zaufane instytucje lub osoby w celu wyłudzenia poufnych informacji, takich jak hasła, numery kont bankowych czy dane osobowe. Atakujący często wysyłają fałszywe wiadomości e-mail lub tworzą fałszywe strony internetowe, które wyglądają jak oryginalne. Głównym celem phishingu jest manipulacja użytkownikami w celu uzyskania ich poufnych danych.

W celu ochrony przed phishingiem warto zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników:

Jak rozpoznać próbę phishingu?

Phishing to metoda oszustwa, w której cyberprzestępcy podszywają się pod zaufane instytucje, takie jak banki czy serwisy społecznościowe, w celu wyłudzenia poufnych informacji, takich jak hasła czy dane osobowe. Aby rozpoznać próbę phishingu, warto zwrócić uwagę na kilka czynników:

 • Nieznane lub podejrzane adresy email – Ostrzeżenie powinno się włączyć, gdy otrzymasz emaila od nieznanej osoby lub z podejrzanego adresu.
 • Prośba o poufne informacje – Wiarygodne instytucje nigdy nie będą prosić Cię o podanie poufnych informacji, takich jak hasła czy numer karty kredytowej.
 • Nietypowe linki – Jeśli link w wiadomości wydaje się podejrzany lub prowadzi do nieznanej strony internetowej, nie należy na niego klikać.
 • Nietypowe zachowanie strony internetowej – Jeśli strona internetowa wydaje się podejrzana, na przykład zawiera błędy ortograficzne lub ma nietypowy układ, lepiej z niej zrezygnować.

W przypadku podejrzenia próby phishingu, należy zgłosić to odpowiednim instytucjom oraz nie udostępniać żadnych poufnych informacji.

Jak chronić się przed phishingiem?

Phishing to forma ataku, w której cyberprzestępcy podszywają się pod zaufane instytucje lub osoby w celu wyłudzenia poufnych informacji, takich jak hasła czy dane finansowe. Aby chronić się przed phishingiem, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach:

 • Nigdy nie udostępniaj poufnych informacji, takich jak hasła czy numer karty kredytowej, na żądanie nieznanych lub podejrzanych źródeł.
 • Zwracaj uwagę na adresy URL stron internetowych. Upewnij się, że są one poprawne i zabezpieczone protokołem HTTPS.
 • Nie otwieraj podejrzanych linków ani załączników w wiadomościach e-mail, zwłaszcza jeśli pochodzą od nieznanych nadawców.
 • Uważaj na wiadomości, które wywołują presję lub strach, abyś podjął natychmiastowe działania. To częsta taktyka stosowana przez oszustów.

Pamiętaj, że świadomość i ostrożność są kluczowe w zapobieganiu phishingowi. Bądź czujny i zawsze sprawdzaj, czy masz do czynienia z prawdziwą instytucją przed podaniem jakichkolwiek poufnych informacji.

Bezpieczne połączenia internetowe

Korzystanie z bezpiecznych sieci Wi-Fi

Korzystanie z bezpiecznych sieci Wi-Fi jest kluczowe dla ochrony swojej prywatności i danych. Oto kilka ważnych zasad, których należy przestrzegać:

 • Unikaj publicznych sieci Wi-Fi: Publiczne sieci Wi-Fi, takie jak te dostępne w kawiarniach, hotelach czy lotniskach, mogą być niezabezpieczone i podatne na ataki. Staraj się korzystać z własnego, prywatnego połączenia.
 • Używaj sieci zabezpieczonych hasłem: Jeśli musisz korzystać z publicznej sieci Wi-Fi, upewnij się, że jest ona zabezpieczona hasłem. To minimalna ochrona, która utrudni dostęp niepowołanym osobom.
 • Wyłącz automatyczne połączanie: Upewnij się, że Twoje urządzenie nie łączy się automatycznie z dostępnymi sieciami Wi-Fi. Włącz tę funkcję tylko wtedy, gdy jest to konieczne i zaufane połączenie.
 • Używaj VPN: Wirtualne sieci prywatne (VPN) są skutecznym narzędziem do zabezpieczania połączeń internetowych. Korzystając z VPN, Twoje dane są szyfrowane i chronione przed nieautoryzowanym dostępem.
 • Sprawdzaj certyfikaty HTTPS: Przed podaniem swoich danych osobowych na stronie internetowej, upewnij się, że posiada ona certyfikat HTTPS. To oznacza, że połączenie jest szyfrowane i bardziej bezpieczne.

Ważne: Pamiętaj, że korzystanie z bezpiecznych sieci Wi-Fi to tylko jeden z kroków w ochronie swojej prywatności. Zawsze stosuj się do innych zasad bezpieczeństwa, takich jak silne hasła i regularne aktualizacje oprogramowania.

Wirtualne sieci prywatne (VPN)

Wirtualne sieci prywatne (VPN) są narzędziem, które umożliwiają bezpieczne i prywatne połączenie z internetem. Działają poprzez tworzenie tunelu, który szyfruje dane przesyłane między urządzeniem a serwerem VPN. Oto kilka ważnych informacji dotyczących korzystania z VPN:

 • Bezpieczne połączenie: VPN zapewnia dodatkową warstwę zabezpieczeń, chroniąc Twoje dane przed nieautoryzowanym dostępem.
 • Prywatność: Korzystając z VPN, Twoje połączenie jest ukryte i niepodzielne, co oznacza, że Twoje dane są chronione przed podsłuchiwaniem.
 • Lokalizacja: VPN umożliwia zmianę lokalizacji, co może być przydatne, jeśli chcesz uzyskać dostęp do treści, które są ograniczone geograficznie.
 • Ograniczenia: Niektóre usługi internetowe mogą blokować dostęp z połączeń VPN, dlatego warto sprawdzić, czy dana usługa obsługuje korzystanie z VPN.

Warto pamiętać, że korzystanie z VPN nie jest gwarancją absolutnego bezpieczeństwa. Ważne jest również wybieranie zaufanych dostawców VPN i dbanie o aktualizację oprogramowania.

Zabezpieczanie połączeń HTTPS

Zabezpieczanie połączeń HTTPS jest kluczowe dla zapewnienia bezpiecznego przesyłania danych przez internet. Oto kilka ważnych punktów dotyczących zabezpieczania połączeń HTTPS:

 • Certyfikat SSL/TLS: Upewnij się, że witryna, z którą się łączysz, posiada ważny certyfikat SSL/TLS. Możesz to sprawdzić, sprawdzając, czy adres URL zaczyna się od „https://” i czy przeglądarka wyświetla zieloną kłódkę.
 • Aktualizacje protokołu TLS: Upewnij się, że używasz najnowszej wersji protokołu TLS, która zapewnia najwyższe standardy bezpieczeństwa.
 • Unikaj publicznych sieci Wi-Fi: Unikaj korzystania z publicznych sieci Wi-Fi, które mogą być podatne na ataki typu man-in-the-middle. Jeśli musisz korzystać z takiej sieci, użyj VPN, aby zabezpieczyć swoje połączenie.
 • Sprawdzaj certyfikaty: Przed podaniem swoich danych na stronie internetowej, sprawdź certyfikat SSL/TLS, aby upewnić się, że jest ważny i należy do prawidłowego podmiotu.

Pamiętaj, że zabezpieczanie połączeń HTTPS jest niezbędne dla ochrony Twoich danych podczas przeglądania internetu.

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej naszych działań przenosi się do internetu, bezpieczeństwo logowania staje się niezwykle ważne. W artykule omówiliśmy kilka podstawowych zasad, które pomogą Ci logować się w internecie w sposób bezpieczny. Bezpieczne hasła są kluczowe – powinny być wystarczająco długie, unikalne i złożone. Warto również skorzystać z autoryzacji dwuetapowej, która dodatkowo zabezpieczy Twoje konto. Pamiętaj również o regularnych aktualizacjach oprogramowania, które poprawiają bezpieczeństwo Twoich urządzeń. Ochrona przed phishingiem jest niezwykle istotna – zawsze sprawdzaj adresy URL i nie podawaj poufnych informacji na podejrzanych stronach. Korzystaj z bezpiecznych połączeń internetowych, takich jak bezpieczne sieci Wi-Fi, wirtualne sieci prywatne (VPN) i zabezpieczone połączenia HTTPS. Pamiętaj, że Twoje bezpieczeństwo w internecie zależy w dużej mierze od Twoich działań i świadomości. Bądź ostrożny, dbaj o swoje dane i ciesz się bezpiecznym korzystaniem z internetu!

Często zadawane pytania

Jakie są zalecenia dotyczące długości hasła?

Zaleca się, aby hasło miało co najmniej 8 znaków.

Czy powinienem używać unikalnych haseł dla różnych kont?

Tak, zaleca się używanie unikalnych haseł dla różnych kont, aby zminimalizować ryzyko ataków.

Jakie są zalecenia dotyczące złożoności hasła?

Zaleca się używanie kombinacji małych i dużych liter, cyfr oraz znaków specjalnych w haśle.

Co to jest autoryzacja dwuetapowa?

Autoryzacja dwuetapowa to dodatkowy poziom zabezpieczeń, który wymaga podania dodatkowego kodu w celu potwierdzenia tożsamości użytkownika.

Jak skonfigurować autoryzację dwuetapową?

Aby skonfigurować autoryzację dwuetapową, należy przejść do ustawień konta i włączyć tę funkcję. Następnie należy zeskanować kod QR lub wprowadzić klucz bezpieczeństwa w aplikacji autoryzacyjnej.

Jakie są zalety autoryzacji dwuetapowej?

Autoryzacja dwuetapowa zapewnia dodatkową ochronę przed nieautoryzowanym dostępem do konta, nawet jeśli hasło zostanie skradzione lub złamane.