Technologia

Jaki profesjonalny agregat malarski wybrać?

Agregaty malarskie to urządzenia przeznaczone do precyzyjnego pokrywania farbą malowanej powierzchni. Coraz częściej tego typu urządzenia wykorzystywane są w pracy nie tylko przez profesjonalistów, ale także przez osoby, którym zależy na dokładnym pomalowaniu elewacji czy wnętrza swojego domu. Jakie są zalety korzystania z tego typu urządzeń? Kiedy wykorzystuje się agregaty malarskie? Co wziąć pod uwagę przy wyborze agregatu do malowania natryskowego? Czytaj dalej i dowiedz się więcej!

Czy warto zdecydować się na zakup agregatu malarskiego?

Agregaty malarskie to urządzenia zasilane przez silniki elektryczne i spalinowe lub sprężarki pneumatyczne, dzięki czemu praca malarza przebiega szybciej i efektywniej. Sprzęty pompują i sprężają znajdującą się w zbiorniku farbę, zapobiegając powstawaniu pęcherzyków powietrza. Agregat wyposażony jest także w dyszę (lub pistolet malarski) umożliwiające wygodne rozprowadzanie farby na wybranej powierzchni.

Ogromną zaletą wykorzystywania w pracy agregatu malarskiego jest wydajność urządzenia. Dzięki zastosowaniu wysokiego ciśnienia farba jest rozprowadzana w sposób kontrolowany, na wybranej przez użytkownika szerokości, zapewniając szybkie pokrycie powierzchni emulsją. Agregat do malowania natryskowego pozwala na równomierne rozprowadzenie farby po malowanej powierzchni, niwelując ryzyko powstania zacieków, czy typowych dla malowania wałkiem lub pędzlem odcięć.

Tego typu urządzenie umożliwia dotarcie farbą do wszystkich szczelin, dzięki czemu agregaty mogą być wykorzystywane do malowania ścian i elementów o chropowatej strukturze lub z nietypowymi zagłębieniami i kątami. Ogromną zaletą malowania agregatem jest to, że urządzenie pokrywa powierzchnię ściany cienką warstwą farby, dzięki czemu emulsja szybko wysycha, umożliwiając nałożenie kolejnej powłoki jeszcze tego samego dnia.

Do czego wykorzystuje się agregaty malarskie?

Profesjonalne agregaty malarskie do malowania natryskowego znajdują zastosowanie w wielu branżach, od budowlanej, przez metalurgiczną, po motoryzacyjną. Urządzenia najczęściej wykorzystywane są do malowania ścian wewnątrz budynków i ich elewacji, a także elementów ogrodzeń, bram, dachów, czy schodów.

Sprzęty mogą być z powodzeniem przeznaczone także do użytku domowego – wiele osób decyduje się wykorzystać agregat przy odnawianiu mebli i innych przedmiotów, przy remontowaniu pomieszczeń, czy chcąc zmienić kolor elewacji domu. Agregaty malarskie wykorzystuje się także przy malowaniu bojlerów, kaloryferów, czy innych wymienników ciepła, a nawet do odnawiania obudów sprzętów AGD (lodówek, zmywarek, czy klimatyzatorów).

profesjonalny agregat malarski

Rodzaje agregatów malarskich

Profesjonalne agregaty malarskie dzielimy ze względu na sposób podawania farby. Możemy wyróżnić agregaty hydrodynamiczne, sprężające farbę bez wykorzystania powietrza, oraz agregaty pneumatyczne, natryskujące farbę z użyciem powietrza dostarczanego z kompresora. Urządzenia pneumatyczne przeznaczone są do malowania farbami lateksowymi, emulsyjnymi, podkładowymi, czy szlamującymi, a także do natrysku mas bitumicznych.

Z kolei urządzenia hydrodynamiczne możemy podzielić na agregaty tłokowe i agregaty membranowe. Pierwszy rodzaj urządzeń, dzięki odpowiedniej konstrukcji tłoka, umożliwia bezproblemowe nakładanie farb nawet o gęstej konsystencji. Na rynku można znaleźć agregaty o wydajności przekraczającej 6 litrów na minutę, dzięki czemu tego typu sprzęty doskonale sprawdzają się także przy aplikowaniu farb strukturalnych lub szpachli. Agregaty tłokowe zaliczane są do najbardziej profesjonalnych sprzętów i najczęściej wykorzystuje się je przy remontach oraz w budownictwie i przemyśle.

Agregaty membranowe to urządzenia wykorzystywane częściej przez amatorów podczas remontów, czy przy odnawianiu mebli i innych przedmiotów. W agregatach membranowych farba transportowana jest do pistoletu malarskiego poprzez ruchomą membranę. Warto dodać, że tego typu urządzenia powoli zastępowane są agregatami tłokowymi głównie ze względu na mniejszą efektywność sprzętów membranowych oraz słabsze podciśnienie zasysania farby i ciśnienie jej aplikacji.

Jaki agregat do malowania natryskowego wybrać?

Agregaty malarskie to doskonały sposób na przyspieszenie prac remontowo-budowlanych i zmniejszenie kosztów inwestycji. Urządzenia umożliwiają równomierne rozprowadzanie farby, jednocześnie zapobiegając jej marnowaniu i niedokładnemu malowaniu w trudno dostępnych miejscach. Poszukując idealnego sprzętu, przede wszystkim należy ustalić, jaki materiał będzie wykorzystywany do pracy, gdyż farby różnią się właściwościami fizykochemicznymi, a co za tym idzie – agregat powinien mieć odpowiednie parametry techniczne.

Wybierając agregat do malowania natryskowego, pod uwagę należy wziąć także wielkość dyszy. W przypadku korzystania z farb akrylowych, lateksowych czy emulsyjnych należy zdecydować się na sprzęt z dość dużą dyszą, zapobiegającą zatykaniu się i tworzeniu w urządzeniu skrzepów materiału. Podczas poszukiwań agregatu należy przyjąć zasadę, że im gęstszy będzie materiał do pracy, tym większy powinien być element natryskujący farbę.

W przypadku niewielkich pomieszczeń lub podczas malowania małych elementów standardową farbą warto zdecydować się na pistolet malarski, umożliwiający szybkie nałożenie materiału bez konieczności instalowania dużej dyszy. Z wykorzystaniem pistoletu można pomalować nie tylko ściany, ale także przedmioty ozdobne, części mebli, czy obudowy urządzeń AGD.

Poszukując profesjonalnego agregatu malarskiego, należy także zwrócić uwagę na ciśnienie robocze urządzenia. Wartości te wyrażane są jednostką bar i informują o sile, z jaką aplikowana jest farba. W przypadku lekkich powłok doskonałym wyborem będą agregaty o ciśnieniu roboczym około 100-180 bar, natomiast w przypadku farb akrylowych, lateksowych, czy cięższych emulsji, należy zdecydować się na agregat o ciśnieniu około 160-220 bar.

Kolejnym aspektem, jaki należy wziąć pod uwagę przy wyborze agregatu, jest maksymalna wydajność urządzenia. Wartość ta wyrażana jest jednostką litra na minutę i informuje, jak dużo materiału można nałożyć na malowaną powierzchnię w ciągu 60 sekund. Im wyższa będzie wartość, tym szybciej farba będzie pokrywać malowaną ścianę, czy odnawiany przedmiot. W przypadku agregatów do użytku domowego doskonałym wyborem będą sprzęty o wydajności 1,3-4,3 litra na minutę, w przypadku agregatów wykorzystywanych w przemyśle warto zaś zdecydować się na urządzenia o wydajności od 5 do 12 litrów na minutę.

Wybór agregatu malarskiego – podsumowanie

Agregat malarski to doskonały sposób na przyspieszenie prac remontowo-budowlanych i sprawne pomalowanie ścian, elewacji, elementów konstrukcji, czy niewielkich przedmiotów o różnorodnych kształtach. Dla osób niekorzystających na co dzień z tego typu sprzętów wybór agregatu może stanowić nie lada wyzwanie, dlatego warto pamiętać o kilku ważnych aspektach. Swoją uwagę należy zwrócić przede wszystkim na rozmiar dyszy, aby ta umożliwiała wygodne nakładanie materiału, a także na ciśnienie robocze i maksymalną wydajność sprzętu.