Podróże

Co zwiedzić we Wrocławiu? Pomysły na krótką wycieczkę

Wrocław, miasto tysiąca mostów i setek mostów, kusi podróżnych swoim urokiem i bogactwem atrakcji. Położone nad Odrą miasto przez wieki przyciągało mieszkańców i przybyszów z różnych zakątków świata, pozostawiając po sobie bogate dziedzictwo architektoniczne, kulinarną różnorodność i pulsujące życie kulturalne. We Wrocławiu żył prawdziwy kalejdoskop kultur, które do dzisiaj są widoczne na ulicach miasta. Jeśli planujesz krótką wycieczkę do Wrocławia, sprawdź, co możesz zobaczyć.

Zoo, Afrykarium, Hala Stulecia i Ogród Japoński

Zoo z Afrykarium znajdują się tuż obok Hali Stulecia i Ogrodu Japońskiego we Wrocławiu, dlatego bez przeszkód można zobaczyć je podczas jednodniowej wycieczki. Wrocławskie Zoo, położone na obszarze ponad 30 hektarów, to jedno z najstarszych i najbardziej renomowanych ogrodów zoologicznych w Polsce.

Ze względu na charakter zoo i Afrykarium podczas zwiedzania warto skorzystać z przechowalni bagażu. Przechowalnia bagażu Wrocław zabezpieczy go przed zgubieniem w tłumie. Zwiedzający mogą spacerować po obszarach rekreacyjnych i edukacyjnych, podziwiać egzotyczne gatunki zwierząt, uczestniczyć w pokazach karmienia oraz korzystać z licznych atrakcji, np. parku linowego dla dzieci bez obaw, że ich walizka zniknie. W podobny sposób działa przechowalnia bagażu Kraków Główny oraz na innych dworcach w kraju.

Afrykarium to jedno z największych akwariów w Europie, które przenosi odwiedzających w fascynującą podróż po afrykańskich ekosystemach. Odwiedzający mogą podziwiać bogactwo życia wodnego, obejmujące m.in. hipopotamy, krokodyle, ryby tropikalne, a nawet piranie. Po zakończeniu spaceru po zoo warto wybrać się na pokaz Fontanny Multimedialnej przy Hali Stulecia oraz odpocząć w Ogrodzie Japońskim. 

Rynek we Wrocławiu i Ostrów Tumski

Wieczorem przed powrotem do domu można wybrać się na spacer po Rynku i Ostrowie Tumskim. Rynek jest nie tylko historycznym centrum handlowym i politycznym, ale także miejscem, gdzie mieszkańcy i turyści spotykają się, aby delektować się atmosferą tego magicznego miejsca. Na uwagę zasługuje Ratusz – imponująca budowla w stylu gotyckim. Ostrów Tumski to z kolei najstarsza część Wrocławia. Jest znana z archikatedry św. Jana Chrzciciela, która jest jednym z najważniejszych zabytków sakralnych miasta. Oprócz katedry, na Ostrowie Tumskim można znaleźć wiele innych kościołów, kaplic i zabytkowych budynków, które opowiadają historię miasta od jego najwcześniejszych dni.

2.png

Na Rynku można zjeść smaczny posiłek w jednej z wielu okolicznych restauracji. Na uwagę zasługują zwłaszcza lokale, które serwują dania kuchni niemieckiej i kresowej. Kuchnia niemiecka przybliża historię miasta sprzed 1945 roku, gdy leżał w granicach Niemiec i był nazywany Breslau. Z kolei tradycyjne dania z kresów wschodnich przybliżają kulturę i smaki, które przybyły do Wrocławia po wojnie wraz z przesiedleńcami.

Zabytkowy budynek dworca głównego

Na koniec zwiedzania Wrocławia warto przyjrzeć się bliżej jednej z perełek architektonicznych miasta, jaką jest budynek dworca głównego. Pierwszy dworzec główny we Wrocławiu powstał w połowie XIX w. jako projekt Wilhelma Grabowa, architekta królewskiego Kolei Górnośląskich. Budynek rozbudowano na przełomie wieku XIX i XX według projektu Bernarda Kluschego. Obecnie dworzec przypomina z zewnątrz zamek i wyróżnia się na tle okolicznej zabudowy. Na dworzec warto wybrać się, nawet gdy przyjechało się do Wrocławia innym środkiem transportu niż pociąg, gdyż dworzec główny znajduje się tuż obok dworca autobusowego i centrum miasta.