Zdrowie

Rak kręgosłupa – dlaczego ważna jest wczesna diagnoza i szybkie działanie

Ból kręgosłupa, zwłaszcza u osób starszych, często jest efektem zmian zwyrodnieniowych i stanów zapalnych, ale może także świadczyć o chorobie nowotworowej. Zazwyczaj są to guzy przerzutowe – stosunkowo rzadko rak kręgosłupa jest diagnozowany jako guz pierwotny.

Jakie objawy daje rak kręgosłupa?

U osób z tą chorobą typową dolegliwością jest ból kręgosłupa, bardzo podobny do bólu reumatycznego. Jeśli rak obejmuje górne odcinki kręgosłupa, ból odczuwa się w klatce piersiowej, co można mylnie wziąć za chorobę niedokrwienną serca. Inne objawy związane z rakiem kręgosłupa to m.in. zawroty głowy, zaburzenia czucia, drętwienie kończyn, nawracające bóle głowy, widoczny spadek masy ciała, przewlekłą gorączkę, osłabienie. Dolegliwości zależą od lokalizacji i wielkości guza, dlatego nie wszystkich chorych rak kręgosłupa przebiega tak samo.

Pierwotny rak kręgosłupa występuje najczęściej u dzieci i osób młodych. Po 40 roku życia diagnozowane są głównie guzy przerzutowe – przyczyną może być rak piersi, rak prostaty, rak nerki, rak pęcherza moczowego, rak płuc. Jeśli lekarz stwierdzi zaawansowaną chorobę nowotworową wielu narządów, rokowania są raczej mało pomyślne, dlatego najlepszym rozwiązaniem są regularne badania profilaktyczne oraz zgłaszanie się do lekarza już przy pierwszych objawach, nawet gdy wydają się one związane z mało poważnym schorzeniem. Przy wczesnym wykryciu rosną szanse na wyleczenie, a pacjent nie odczuwa aż tak poważnego dyskomfortu jak przy nasilonych objawach.

Rak kręgosłupa – diagnoza i leczenie

Bólu kręgosłupa nigdy nie powinno się lekceważyć, bo nawet jeśli nie jest to choroba nowotworowa, to wciąż wskazane jest zdiagnozowanie przyczyn dolegliwości i podjęcie stosownego leczenia. Przy podejrzeniu guza nowotworowego kręgosłupa wykonuje się rezonans magnetyczny, tomografię komputerową oraz zdjęcie RTG, czasami dodatkowo zleca się jeszcze biopsję.

Metodę leczenia ustala się indywidualnie, w zależności od typu i wielkości guza.  Łagodne guzy, które nie dają objawów, często się zostawia i obejmuje obserwacją kontrolną, ale guzy wtórne oraz nowotwory złośliwe w większości przypadków wymagają operacji. W celu oceny guza należy udać się na konsultację do neurochirurga. Bardzo dobry neurochirurg konsultuje w lecznicy Onkolmed.

Źródło:

zdrowie.wprost.pl/choroby/nowotworowe/10917097/jakie-sa-pierwsze-objawy-raka-kregoslupa-diagnostyka-nowotworow-kregoslupa.html
zrakiem.pl/nowotwor-kregoslupa/

Artykuł powstał przy współpracy z onkolmed.pl