Technologia

Hosting IT – profesjonalna obsługa stron internetowych

Strony internetowej nie wystarczy tylko zaprojektować – trzeba ją jeszcze gdzieś umieścić. Umożliwiają to serwery hostingowe i najczęściej taką usługę zleca się firmie zewnętrznej, która udostępni fragment przestrzeni dyskowej i dba o sprawne działanie witryny www. Dodatkowo hosting obejmuje jeszcze opiekę nad skrzynką pocztową.

Na czym polega hosting IT?

Własna strona internetowa jest ważnym narzędziem do komunikacji z klientami. To właśnie na firmowej stronie publikowane są kluczowe informacje o przedsiębiorstwie, dane kontaktowe, opis dostępnej oferty, a czasem też propozycje pracy, zdjęcia, filmy, artykuły branżowe. Jako że jest to wizytówka firmy, strona www powinna być przejrzysta, funkcjonalna i bezawaryjna – w ramach usługi hostingowej zleceniobiorca może zadbać o wartościowe treści, aktualizację danych, wprowadzanie nowych udogodnień podnoszących atrakcyjność witryny. Strona musi jeszcze zostać umieszczona na serwerze i tym również zajmuje się hosting IT – w Enicom klient ma do wyboru serwery wirtualne i dedykowane.

Przyda się też firmowa skrzynka mailowa – poczta we własnej domenie jest pewniejsza i wygląda bardziej profesjonalnie. Serwery hostingowe pracują przez całą dobę, dlatego strona oraz poczta są dostępne przez cały czas, również poza godzinami funkcjonowania danej firmy.

 

Czy warto płacić za hosting IT?

Obecnie klienci mogą korzystać także z darmowego hostingu, jest to jednak dosyć ryzykowna opcja, ponieważ w razie problemów użytkownik nie dostaje żadnego wsparcia technicznego i musi samodzielnie naprawiać awarie lub szukać wsparcia w pogotowiu komputerowym, co oznacza, że strona przez długi czas pozostanie niedostępna. Ponadto przy bezpłatnej usłudze pojemność dostępnego serwera jest naprawdę niewielka, więc to raczej opcja dla osób prywatnych, które nie potrzebują własnej strony powiązanej z działalnością zarobkową.

Cena hostingu zależy od wyboru pakietu usług, należy więc ustalić, jakie zasoby będą potrzebne do prowadzenia własnej strony i skrzynki pocztowej oraz czy lepszy jest hosting współdzielony, czy dedykowany. Warto też sprawdzić jak wygląda pomoc techniczna, tworzenie kopii zapasowych, bezpieczeństwo domeny, dostępność rozwiązań e-commerce, możliwość przejścia na bardziej skomplikowane projekty w razie rozwoju działalności przedsiębiorstwa.