Remonty

Porady dotyczące wyboru i instalacji pomp ciepła dla początkujących.

Przed zakupem pompy ciepła należy zadać sobie wiele pytań. Jaka moc pompy ciepłą będzie odpowiednia? Jaki rodzaj wybrać?

Wybór odpowiedniego urządzenia uzależniony jest od naszych preferencji grzewczych. Jednak, co najważniejsze dobór odpowiedniej pompy ciepła pozwala w ekologiczny i oszczędny sposób pobrać energię ze środowiska – wody, gruntu czy powietrza.

Jaka pompa ciepła będzie generować optymalną ilość energii elektrycznej i przyczyni się do zredukowania rachunków za prąd? Wszystkich najważniejszych informacji dowiesz się z poniższego artykułu. Zapraszamy!

DOBÓR POMPY CIEPŁA – STAN BUDYNKU

W przypadku nowych budynków wybór pomp ciepła (https://sunsol.pl/pompy-ciepla/) może obniżyć koszty inwestycji. Po pierwsze nie ma konieczności budowy przyłączy gazowych czy kominów spalinowych. Oznacza to, że koszt inwestycji może być porównywalny z kosztem budowy instalacji grzewczej z kotłem.

Instalowanie pompy ciepła w istniejącym już budynku (modernizowanym) także jest możliwe. Główna różnica polega na sprawdzeniu, czy pompa ciepła może samodzielnie pokryć potrzeby grzewcze budynku. Jeżeli termomodernizacja domu nie jest jeszcze bardzo zaawansowana, warto zastosować tzw. hybrydowy system ogrzewania. Wymaga to nowego kotła, który ze względów funkcjonalnych działa automatycznie. Oznacza to, że kocioł, który działa na paliwie gazowym lub płynnym lub, w razie potrzeby, na paletach.

W istniejących budynkach zwykle instaluje się konwencjonalne ogrzewanie grzejnikowe. Może to spowodować obniżenie temperatury wody grzewczej i sprawności cieplnej grzejników, szczególnie w przypadku modernizacji urządzeń grzewczych w budynkach mieszkalnych. Niska temperatura zasilania grzejnika (np. do 55°C) może wydłużyć czas pracy pompy ciepła w okresie grzewczym. W takich przypadkach zwykle wymagane jest wsparcie z dodatkowych źródeł ciepła.

DOBÓR POMPY CIEPŁA – OBLICZENIA COP

Wyróżniamy trzy główne rodzaje pomp ciepła ze względu na dolne źródło ciepła – gruntową, powietrzną i wodną.

Wybór powietrznej pompy ciepła gwarantuje wysoką efektywność energetyczną, gdyż wykorzystywana jest ogólnodostępna energia z temperatury otoczenia (do -20°C). Oznacza to, że możemy zaoszczędzić aż do 75% na kosztach energii grzewczej. Dodatkowo znacznie zmniejsza się emisja substancji zanieczyszczających i dwutlenku węgla do środowiska. Klasa efektywności tych urządzeń to A++ lub A+++ (tryb grzania).

DOBÓR POMPY CIEPŁA – POWIERZCHNIA DOMU

Chociaż rodzaj pompy ciepła jest bardzo ważny, nie jest to jedyny czynnik wpływający na wydajność. Aby pompa działała optymalnie, ważny jest także dobór pompy ciepła w zależności od powierzchni domu oraz wydajności i wydajności urządzeń z nią związanych.

Moc pompy ciepła – należy dostosować do parametrów cieplnych budynku i ilości zużywanej ciepłej wody. Jeśli dom ma małą powierzchnię, jest dobrze ocieplony i mieszkają do 3 osób, najlepiej wybrać pompę o mocy grzewczej 3,6-5,3 kW. Do ogrzewania powietrza i wody w dużych domach można zastosować pompy o mocy 8-10 kW, a w mieszkaniach i firmach powyżej 11 kW.

Wydajność pompy ciepła – przed zakupem pompy ciepła warto zwrócić także uwagę na wskaźnik COP. Określa sprawność pompy, czyli ilość ciepła, jaką pobierze z otoczenia w stosunku do pobieranej przez nią energii. Należy jednak zaznaczyć, że wskaźnik COP ma wartość zmienną i zależy od temperatury źródła górnego i dolnego. Na wartości COP wpływają również urządzenia wchodzące w skład układu pompowego, takie jak sprężarki i zawory rozprężne.

MONTAŻ POMP CIEPŁA

Instalacja gruntowej pompy ciepła może wymagać wielu skomplikowanych prac ziemnych i uzyskania odpowiednich pozwoleń. Alternatywnie można zastosować powietrzne pompy ciepła, które są łatwe w montażu. W tym przypadku instalacja jest nadal zadaniem profesjonalnej firmy instalacyjnej, ale instalacja jest znacznie wydajniejsza.

Nieprawidłowy montaż może nie tylko utrudnić lub nawet utrudnić efektywną pracę pompy ciepła, co może skutkować zwiększeniem kosztów dla właściciela. Nie warto tu oszczędzać – wybierz profesjonalną instalację pompy ciepła, aby mieć pewność, że wszystkie etapy instalacji zostaną wykonane prawidłowo, a będziesz cieszyć się wydajną i niezawodną pompą ciepła przez wiele lat.

PODSUMOWANIE

Podsumowując, prawidłowo wykonana instalacja oraz sam projekt instalacji daje pewność, że pompa ciepła pracuje w pełni sprawnie i efektywnie. W ten sposób uświadomimy sobie korzyści, jakie mają nam przynieść pompy ciepła.

Jak wspomniano powyżej, instalując samodzielnie pompę ciepła, możesz popełnić wiele błędów, które będą miały wpływ na jej późniejszą pracę. Dlatego montaż pompy ciepła najlepiej powierzyć specjaliście, który prawidłowo zainstaluje przyszłe urządzenie grzewcze. Dzięki temu możesz mieć pewność, że z Twoją pompą ciepła nic się nie dzieje i możesz w pełni cieszyć się ciepłem swojego domu.

Zastanawiasz się nad instalacją pompy ciepła w swoim domu? Chcesz dowiedzieć się więcej? Chcesz skorzystać z dofinansowania Czyste Powietrze na instalację pompy ciepła? Specjaliści SunSol wiedzą o pompach ciepła więcej niż ktokolwiek inny. Zapraszamy do kontaktu! Stwórz spersonalizowaną ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.