Kto musi mieć sterylizator? Kiedy sterylizacja narzędzi chirurgicznych i kosmetycznych jest obowiązkowa?
Sterylizacja, definiowana jako proces eliminacji wszystkich form życia mikrobiologicznego, w tym bakterii, wirusów i grzybów (włącznie z ich formami przetrwalnikowymi) jest niezbędnym elementem procedur bezpieczeństwa wielu instytucji. Zastosowanie sterylizacji wykracza daleko poza tradycyjnie pojmowane placówki medyczne. W praktyce obowiązek sterylizacji obejmuje cały wachlarz usług, w trakcie których może dojść do naruszenia ciągłości tkanek lub istnieje ryzyko przeniesienia patogenów.
Kto musi mieć sterylizator?
Zanim odpowiemy na pytanie, kto musi mieć sterylizator, a raczej kogo obejmuje obowiązek sterylizacji, warto napisać kilka słów na temat samego urządzenia. Sterylizator to w największym uproszczeniu urządzenie, które pozwala na przeprowadzenie procesu sterylizacji. Najpopularniejszym typem jest tzw. autoklaw, czyli sterylizator parowy. Oprócz samego urządzenia w procesie sterylizacji są też często wykorzystywane rękawy lub torebki to sterylizacji oraz wskaźniki chemiczne, które pozwalają skontrolować, czy cały proces przebiegł poprawnie.
Przejdźmy jednak do sedna – kto jest zobowiązany do regularnego sterylizowania narzędzi chirurgicznych lub kosmetycznych? Wbrew pozorom, nie tylko szpitale i specjalistyczne przychodnie lekarskie! Lista ta jest znacznie dłuższa.
Po pierwsze, mamy oczywiście placówki medyczne. Szpitale, kliniki, gabinety lekarskie – od gigantycznych kompleksów po niewielkie praktyki – wszystkie muszą dbać o regularną sterylizację. Mogę zlecać ten proces na zewnątrz, lub posiadać własny sprzęt do sterylizacji. Kolejna pozycja na liście to salony kosmetyczne. Cążki do skórek, nożyczki, frezy – wszystko to musi być czyste jak przysłowiowa łza.
Następny punkt to salony tatuażu. Ta pozycja chyba dla nikogo nie jest zaskoczeniem. W końcu w trakcie tego zabiegu igła wielokrotnie przebija skórę. To samo tyczy się salonów piercingu. Bez porządnej sterylizacji, każdy kolczyk mógłby być przyczyną poważnej infekcji.
A co z salonami fryzjerskimi? Tu sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. O ile samo strzyżenie nie wymaga sterylizacji narzędzi (wystarczy odpowiednia dezynfekcja), to już usługi barbershopów, gdzie często dochodzi do mikrourazów skóry podczas golenia, wymagają posiadania sterylizatora.
Konieczność sterylizacji narzędzi chirurgicznych dotyczy także gabinetów weterynaryjnych. Tu w grę wchodzi nie tylko bezpieczeństwo pacjentów, ale także personelu i właścicieli.
Jakie są wymogi dotyczące sterylizacji?
Oczywiście samo posiadanie sterylizatora parowego (lub innego urządzenia do sterylizacji) to jeszcze nie wszystko. Konieczne jest także spełnienie podstawowych wymagań dotyczących sterylizacji. Samo urządzenie musi pochodzić z legalnego źródła i spełniać określone normy. Dodatkowo sterylizator należy regularnie kontrolować: przez zastosowanie odpowiednich testów i okresowe przeglądy.
Cały proces sterylizacji powinien przebiegać zgodnie z obowiązującymi wytycznymi. Dotyczy to zarówno przygotowania narzędzi (mycia i dezynfekcji, jak i samej sterylizacji). Konieczne jest także prowadzenie odpowiedniej, określonej przepisami, dokumentacji procesu sterylizacji.
Dlaczego sterylizacja jest tak ważna?
Odpowiedź na to pytanie powinna być oczywista dla każdego właściciela działalności usługowej związanej z branżą medyczną lub szeroko pojętym sektorem beauty. Kluczowe są oczywiście kwestie bezpieczeństwa. Ochrona przed potencjalnymi infekcjami zarówno klientów/pacjentów, jak i personelu. To jednak nie wszystko. Rygorystyczne przestrzeganie zasad sterylizacji to także kwestia zaufania i renomy każdego biznesu.
Nie zapominajmy też o aspekcie prawnym. Brak odpowiedniej sterylizacji to nie tylko zagrożenie dla zdrowia, ale także prosta droga do wysokich kar lub nawet sali sądowej.
Sterylizacja to także kwestia etyki. Pracownicy służby zdrowia, kosmetyczki czy tatuażyści mają moralny obowiązek dbać o bezpieczeństwo swoich klientów. To jak przysięga Hipokratesa – przede wszystkim nie szkodzić.