Technologia

Internet odmienił rzeczywistość przedsiębiorców — w jaki sposób?

Internet zrewolucjonizował świat biznesu. Prowadzenie firmy, w zasadzie z dowolnej branży, na ogół wygląda zupełnie inaczej niż jeszcze 25 lat temu. Co zmieniło się na lepsze? Jak nowocześni przedsiębiorcy korzystają z Internetu dla dobra swoich firm? Porozmawiajmy.

Szybciej, łatwiej, krócej

Księgi, spisy, zeszyty, dokumentacje — wszystko do odchodzi do lamusa. Internet spowodował, że możemy operować informacją z niezwykłą łatwością. Znacznie usprawnia to realizację projektów, choć jednocześnie wymaga oczywiście implementacji pewnych technologii i wdrożenia określonych procesów. Dzięki Internetowi możliwe jest również oddelegowanie pewnych obowiązków, a nawet całych procesów w trybie zdalnym. Świetny tego przykład stanowi outsourcing informatyczny, na który decyduje się coraz większa liczba przedsiębiorców.

Więcej klientów

I to nieporównywalnie więcej. Do momentu pojawienia się Internetu zdecydowana większość firm była skazana na lokalną grupę odbiorców. Dostęp do globalnych rynków był znacznie utrudniony, a tym samym zarezerwowany dla elity. Obecnie sytuacja prezentuje się zupełnie inaczej. Praktycznie każdy może otworzyć firmę o światowym zasięgu z użyciem darmowych (lub prawie darmowych) narzędzi. 

Lepsze doświadczenie klienta

Wraz z rozwojem Internetu zachodnie standardy customer experience zaczęły obowiązywać także na naszej szerokości geograficznej. Na szczęście zadbanie o potrzeby klientów nigdy nie było tak proste, jak teraz. Dzięki Internetowi przedsiębiorca lub jego pracownicy mogą pozostawać w ciągłym kontakcie z klientami, informować go o postępach współpracy, śledzić podróż wysłanych paczek oraz podejmować mnóstwo innych działań pozwalających stale podnosić poziom customer experience.

Mniejsze koszty

Kto nie lubi oszczędności? Na pewno lubią je przedsiębiorcy. Oczywiście wielu właścicieli firm jest rozczarowanych rosnącymi kosztami prowadzenia działalności. To absolutnie zrozumiałe, lecz u przyczyn tego zjawiska leżą panujące obecnie warunki ekonomiczne. Faktem jest, że rozwój Internetu oraz innych nowoczesnych technologii umożliwił prowadzenie biznesu praktycznie bez kosztów. Rzecz jasna stwierdzenie to nie dotyczy każdego typu działalności. Niemal wszystkie branże otrzymały jednak dzięki Internetowi rozwiązania oraz narzędzia, dzięki którym możliwe jest cięcie kosztów na niespotykaną wcześniej skalę.

Mniej tajemnic, więcej know-how

Internet oferuje mnóstwo wartościowych informacji. Wiedza branżowa, która przed powstaniem globalnej sieci była zarezerwowana dla wąskiego grona szczęściarzy, obecnie znajduje się na wyciągnięcie kciuków każdego z nas. Fora tematyczne, grupy na Facebooku lub serwisy takie jak Reddit, Twitter i YouTube zawierają mnóstwo wartościowych informacji pochodzących od przedsiębiorców, którzy najzwyczajniej w świecie wymieniają się spostrzeżeniami lub dzielą się swoją wiedzą. W Internecie nie brakuje również płatnych treści umożliwiających zdobycie ogromnej wiedzy stosunkowo niskim kosztem.