Zdrowie

Jak wybrać skuteczny antyperspirant i uniknąć podrażnień?

Idzie lato, a wraz z nim rosną temperatury. Nasze gruczoły potowe zaczynają pracować ze zdwojoną częstotliwością, by nie dopuszczać do przegrzania się organizmu. A wilgoć i wysokie temperatury to doskonała pożywka dla wszelkiego rodzaju bakterii, które z kolei nie pachną zbyt pięknie. Potrzebujesz antyperspirantu – ale jak wybrać ten skuteczny?

Po co Ci ten produkt?

Na samym początku warto zastanowić się, czego tak właściwie oczekujesz od kosmetyku. Zależy Ci  bardziej na maskowaniu nieprzyjemnego zapachu, czy minimalizowaniu ilości wydzielanego potu? W zależności od Twoich oczekiwań możesz wybrać: skuteczny antyperspirant lub dezodorant. Każdy z produktów ma inne mechanizmy działania. Pierwszy z nich, będzie blokował pracę gruczołów łojowych, a drugi: maskował nieprzyjemny zapach.

Zastanów się, czego potrzebujesz bardziej i zwracaj uwagę na to, co jest napisane na opakowaniu.  Pamiętaj, że pocenie się jest naturalnym procesem fizjologicznym, niezbędnym do tego, by organizm mógł utrzymać optymalną temperaturę ciała. Wraz z wiekiem praca gruczołów potowych ustaje i właśnie dlatego osoby starsze są o wiele bardziej narażone na doświadczenie udaru cieplnego!

Aerozol, sztyft, kulka?

Pomyśl o formule produktu, która najbardziej przypadnie Ci do gustu. Wszystkie dostępne na rynku formy, w jakich możesz kupić antyperspiranty, są skuteczne, jednak w zależności od potrzeb skóry, może się okazać, że jedna z nich będzie dla Ciebie bardziej odpowiednia niż inne.

Warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje produktu: jeżeli np. codziennie golisz pachy maszynką, wybierz ten, który oprócz substancji zapachowych i regulujących pracę gruczołów łojowych, będzie miał także substancje łagodzące. Do najpopularniejszych z nich należy oczywiście aloes, ale coraz większym powodzeniem cieszy się trehaloza – składnik o działaniu silnie higroskopijnym.

Zwracaj uwagę na skład produktu!

Uważaj na składy – niektórzy producenci próbują reklamować się informacjami na temat braku aluminium w swoich produktach. Jeżeli szukasz naprawdę skutecznego antyperspirantu, musi on mieć w swoim składzie aluminium, inaczej nazywane glinem. To właśnie ta substancja odpowiada za prawidłowe działanie produktu i jest obecna nawet w naturalnych antyperspirantach. Jeśli w składzie nie ma wyszczególnionej tej substancji, oznacza to, że masz do czynienia ze zwykłym dezodorantem, czyli produktem przeznaczonym do tego, by blokować nieprzyjemny zapach, a nie by regulować pracę gruczołów łojowych.

Co na początek?

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z produktami do radzenia sobie z potem – zacznij od delikatnych dezodorantów. Dopiero kiedy stwierdzisz, że nie działają one zadowalająco, sprawdzaj mocniejsze opcje. Po czym poznać, że produkt jest mocniejszy lub słabszy? Szukaj informacji o czasie działania na opakowaniu: najsilniejsze antyperspiranty to te, których czas działania wynosi od 48 do 72 godzin. Delikatne dezodoranty działają zazwyczaj od 12 do 24 godzin.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://basiclab.shop/kategoria/antyperspiranty