Technologia

Czym jest strona internetowa?

Strona internetowa jest jedną z ważniejszych rzeczy na liście zadań do zrobienia każdej firmy rozpoczynającej działalność. To na niej potencjalni klienci będą szukać informacji o oferowanych przez nią produktach i usługach. W ten sposóbmożepokazać się w najlepszym świetle i zachęcić do korzystania ze swoich produktów lub usług. O tym, że firmowa strona stanowi dziś podstawę działań promocyjnych, wiedzą wszyscy. Nie wszyscy rozumieją jednak, czym tak właściwie jest strona internetowa.

Jak działa i do czego służy strona internetowa?

Strona internetowa, inaczej strona WWW, to umieszczona w wirtualnej przestrzeni miesznka kodu (platforma) z projektem graficznym, zawierająca zbiór powiązanych ze sobą treści. Składają się na nie: teksty, grafika i inne multimedia. Dostęp do nich ma praktycznie każdy użytkownik internetu, pod warunkiem, że zna adres danej strony lub znajdzie go w wyszukiwarce. W sieci istnieje niezliczona liczba stron internetowych o unikalnych charakterach i różnorodnych funkcjach. Niektóre pełnią rolę informacyjną, inne ukierunkowane są na dostarczanie rozrywki, jeszcze inne stanowią narzędzia interakcji i komunikacji. Jednak wszystkie, bez wyjątku, powstały po to, by przynosić określone korzyści ich właścicielom. O stronach internetowych mówi się, że są drzwiami do cyfrowego świata – i tak to wygląda z perspektywy użytkowników. Dla właścicieli natomiast, strony WWW są drzwiami do sukcesu.

Jak stworzyć własną stronę internetową?

Do tworzenia stron internetowych używa się języków programowania takich jak HTML, CSS i JavaScript. Z ich wykorzystaniem powstają zrozumiałe dla przeglądarek kody, pozwalające na czytelną, atrakcyjną wizualnie i interaktywną prezentację treści znajdujących się na stronie. Aby napisać taki kod, trzeba znać języki programowania i wiedzieć jak je umiejętnie stosować w praktyce. Do tego należy wykupić domenę, hosting i certyfikat bezpieczeństwa, ustawić firmową pocztę w domenie, a także zadbać o optymalizację SEO, pozycjonowanie i wiele innych rzeczy, bez których strona WWW nie ma racji bytu. Na szczęście nie musimy tego wszystkiego robić samodzielnie – możemy to zlecić osobom, które znają się na tym znacznie lepiej od nas, na przykład agencji digital Alterpage.