Podróże

Wakacje z biurem podróży czy samodzielnie?

Jak zaplanować wakacyjny wyjazd, żeby był udany, a zarazem niedrogi? Czy lepiej wybrać się na urlop z biurem podróży, czy też zorganizować wakacje samodzielnie? Niestety nie istnieje rozwiązanie uniwersalne dla wszystkich. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety. Wiele zależy przede wszystkim od tego, co jest dla nas najbardziej istotne. Dlatego też warto poznać wszystkie plusy i minusy wakacji zorganizowanych przez profesjonalistów, jak i tych na własną rękę. Co przede wszystkim wziąć pod uwagę?

Koszty wyjazdu

 

Samodzielne organizowanie wakacji często podyktowane jest chęcią zaoszczędzenia. Nie jest przecież tajemnicą, że biuro podróży też musi na swojej pracy zarobić i w ostateczną cenę wlicza prowizję. Rezerwując poszczególne usługi bezpośrednio, rzeczywiście możemy znaleźć je nieco taniej, np. loty rejsowe, zamiast czarterowych oferowanych zazwyczaj przez tour operatorów. Opłacalny może okazać się nawet samodzielny dojazd do lotniska i to niekonieczne takiego położonego najbliżej jak np. to w Berlinie. Lotnisko Berlin Brandenburg parking dostępny w pobliżu umożliwia pozostawienie samochodu na czas naszej nieobecności. Z drugiej strony zdarza się, że biura podróży oferują niezwykle atrakcyjne opcje last minute, które w ogólnym rozrachunku okazują się tańsze.

 

Sprawy organizacyjne

 

Wyjeżdżając na wakacje organizowane przez biuro podróży, właściwie nie mamy zbyt wielu obowiązków. Wystarczy wybrać odpowiadającą nam ofertę, załatwić formalności, zapłacić i spakować walizkę. Zupełnie inaczej jest, gdy musimy pomyśleć o wszystkich szczegółach wyjazdu na własną rękę. Już samo dotarcie do celu wymaga przygotowań logistycznych. Trzeba wszystko dokładnie zaplanować i policzyć, zarezerwować bilety oraz sprawdzić parkingi w pobliżu. W tym celu możemy wpisać w wyszukiwarkę frazę „parking lotnisko” i dodać do niej nazwę portu lotniczego, z którego planujemy wylot. Oprócz tego niezwykle ważną kwestią jest zakwaterowanie i wyżywienie. O ile tour operatorzy mają swoje sprawdzone od lat hotele, gdzie zachowane są pewne standardy, tak decydując się na nocleg „w ciemno” w obcym kraju, możemy się na miejscu rozczarować. Dlatego warto starannie sprawdzać opinie o wybranych hotelach i apartamentach.

 

2.png

Bezpieczeństwo i wygoda

 

Podróż z biurem podróży to na pewno większa wygoda, bo nie tracimy czasu na wyszukiwanie lotów, hoteli, restauracji, atrakcji turystycznych, dokonywanie rezerwacji, robienie przelewów, planowanie trasy, wycieczek i wiele innych formalności. Co więcej, w standardzie mamy już ubezpieczenie i w razie jakichś problemów w obcym kraju możemy liczyć na doświadczenie i wsparcie organizatora. Z drugiej strony dla wielu osób wygoda oznacza większą elastyczność. Wybierając się na zorganizowany urlop, musimy dopasować się do ustalonego planu oraz do innych uczestników wyjazdu.

 

Poznawanie nowych miejsc

 

Teoretycznie wyjeżdżając samodzielnie możemy zwiedzić więcej miejść, poznać lokalne zwyczaje i tradycje czy posmakować regionalnych kuchni. To świetne rozwiązanie dla tych, którzy lubią alternatywne formy zwiedzania, takie poza utartymi szlakami. Jeśli jednak nie czujemy w sobie żyłki podróżnika i zależy nam na zobaczeniu najpopularniejszych atrakcji danego kraju, to właśnie biuro podróży może zaoferować nam najłatwiejszy dostęp do egzotycznych miejsc. Wieloletnie kontakty z lokalnymi przewodnikami czy doświadczenie rezydentów  to nieocenione ułatwienie w tej kwestii.