Zakupy

Dobra whisky do 100 zł – sprawdź te propozycje!

Whisky nie bez powodu uznawana jest za trunek luksusowy. To właśnie z tej szacownej rodziny pochodzą najdroższe alkohole świata – jak limitowane edycje słynnej whisky The Macallan czy japońskiej Yamazaki. Dziś jednak pragniemy skupić się na propozycjach o wiele przystępniejszy pod względem cenowym. Przedstawiamy subiektywne zestawienie najciekawszych whisky do 100 zł. Wśród nich coś dla siebie znajdzie nawet bardzo wymagający odbiorca!

Jakie whisky ze Szkocji do 100 zł warto poznać?

Szkocja jest krajem whisky płynącym. To właśnie w nim znajduje się najwięcej cenionych na świecie destylarni whisky – jest ich łącznie ponad 100. Tradycje poszczególnych regionów produkcji i marek gwarantują zróżnicowane doświadczenia degustatorskie. Wśród whisky ze Szkocji znajdują się zarówno wyraziste, intensywnie dymne single malty, jak i nieco bardziej subtelne whisky blended. Tyle słowem wstępu. Jakie konkretnie szkockie do 100 zł uważamy za godne wypróbowania? Choćby mieszane Loch Lomond, leżakujące w starannie wyselekcjonowanych beczkach po sherry oloroso. Ta dobra whisky pachnie śliwkami i rodzynkami, o zróżnicowanie dbają ponadto charakterystyczne nuty dymne. W ustach natomiast na prowadzenie wysuwają się suszone owoce, soczysta gruszka oraz niuanse w postaci cynamonu, imbiru i brązowego cukru. Radość degustacji potęguje fascynujący finisz!

 

A co w sytuacji, gdy pragniesz skupić się na szkockich single maltach? W takim razie tym, czego poszukujesz, może okazać się zestaw sampli whisky – czyli niewielkich buteleczek degustatorskich – zawierający propozycje takie jak Talisker, Cardhu czy Singleton of Dufftown. Za 100 zł otrzymasz zatem zaproszenie do świata najciekawszych smaków i aromatów tego wspaniałego kraju!

Najciekawsze amerykańskie za stówę (lub mniej!)

Jeśli w ramach swoich wojaży degustatorskich jesteś gotowy przekroczyć ocean, Ameryka powita Cię zdumiewającą kolekcją wybornych destylatów. I to w bardzo korzystnych cenach! Przekonasz się o tym doskonale, zaglądając do kategorii bourbon na winnicalidla.pl. Czeka tam np. Evan Williams Kentucky, kultowy produkt pochodzący z najstarszej destylarni w Kentucky, ojczyźnie amerykańskiej kukurydzianej whiskey. Sekret wyjątkowości bourbona Evan Williams tkwi nie tylko w jakości komponentów wykorzystywanych na etapie produkcji, ale też  w warunkach maturacji. Bourbon ten dojrzewa bowiem aż przez 4 lata w unikalnych węglowych beczkach. Evan Williams to trunek, od którego warto rozpocząć poznawanie tej kategorii alkoholi. A co dalej? Na przykład słynny Jim Beam. W przedziale do 100 zł znajdziesz nawet wydania kolekcjonerskie tego specjału, w zestawie z dwoma szklankami! Jeszcze jeden z naszych faworytów, gdy mowa o bourbonach do 100 zł, to Buffalo Trace, a więc specjał, który zapewnia nostalgiczną wycieczkę do czasów, gdy Amerykę przemierzały majestatyczne stada bizonów! A ponadto – smakuje i pachnie wybornie!

Irlandzka whiskey do 100 zł – skarby Zielonej Wyspy

Trunkom ze Stanów Zjednoczonych z reguły, pod względem charakteru, o wiele bliżej niż do whisky ze Szkocji jest do łagodniejszych trunków z Irlandii. A jeśli w poszukiwaniu źródeł whiskey chcesz zbadać tradycje alkoholowe Zielonej Wyspy, w grupie do 100 zł gości wiele bardzo reprezentatywnych specjałów. Jakieś przykłady? Naturalnie. Jako entuzjasta łagodnych trunków o bogatym, owocowo-deserowym smaku i ciekawym zapachu z pewnością pokochasz whiskey Bushmills. Do 100 zł upolujesz też irlandzką whiskey nr 1 na świecie, czy Jameson. I to w zestawie z miniaturkami Stout Edition i IPA Edition. A to oczywiście opcja idealna na prezent dla znajomego odkrywcy! A skoro poruszyliśmy już temat irlandzkich na prezent – zwróć też uwagę na Two Stacks Dram in a Can Blended. Ten niezwykły okaz to prawdopodobnie jedyna na świecie whisky blended w puszkach, a więc prawdziwa gratka dla każdego kolekcjonera.

 

Wybierając whisky do 100 zł, możesz liczyć na odkrycia, emocje i liczne zauroczenia. Jeśli zatem zastanawiasz się, od czego zacząć poszukiwania, postaw na nasze sprawdzone typy!