Zakupy

Laptop dla nauczyciela jako narzędzie do tworzenia materiałów dydaktycznych

Komputeryzacja to zjawisko, z którym trudno w jakikolwiek sposób walczyć – dotyka ono niemal każdego obszaru życia, w tym również kwestii związanych z edukacją. Obecnie nauczyciele, którym nie są obce programy komputerowe, są w stanie pracować efektywniej, tworząc ciekawe i angażujące treści dla uczniów. Potrzebują jednak dobrej jakości laptopa, dzięki któremu o wiele łatwiej będzie im sprostać codziennym zadaniom.

Dlaczego warto tworzyć materiały edukacyjne online?

Uczniowie coraz chętniej korzystają z pomocy dydaktycznych, do których mają dostęp w komputerze. Pozwalają one na efektywną naukę w niemal każdym miejscu, bez zbędnego obciążenia w postaci papierowych książek. Dla nauczycieli materiały dydaktyczne w wersji online również są doskonałym rozwiązaniem. Możemy w nich wprowadzać zmiany czy poprawki, a dodatkowo tworzyć ciekawe, zachęcające do nauki grafiki. Pomoce naukowe to nie tylko prezentacje, lecz również karty pracy, z którymi uczniowie powinni mieć do czynienia jak najczęściej, celem wykorzystania w praktyce przyswojonych treści. Nauczycielom o wiele łatwiej jest stworzyć materiał przy pomocy komputera – choć czasami konieczna jest znajomość specjalistycznych programów, to dają one znacznie więcej możliwości, niż materiały w wersji papierowej. 

Dobry sprzęt podstawą udanej współpracy

Jeszcze kilka lat temu tworzenie treści edukacyjnych przy pomocy laptopa nie było codziennością – problem stanowił głównie brak dostępu do wysokiej jakości sprzętu, na którym działałyby specjalne programy. Nauczyciele mogli korzystać z komputerów szkolnych (których stan techniczny często pozostawiał wiele do życzenia) bądź własnych, jednak te drugie często służyły również pozostałym członkom rodziny. Dziś o wiele łatwiej pracować przy komputerze, a wszystko dzięki środkom pieniężnym, jakie Ministerstwo Cyfryzacji przeznaczy na pomoc nauczycielom. Pedagodzy otrzymają tak zwany bon dla nauczyciela, dzięki któremu będą mogli sfinansować zakup wysokiej jakości sprzętu. Laptop docelowo ma służyć prowadzeniu lekcji i przygotowywaniu się do nich. Nauczyciel będzie mógł korzystać ze sprzętu zarówno w szkole, jak i w domu, chcąc stworzyć dla uczniów ciekawe materiały edukacyjne. Są one pomocne nie tylko tym, którzy regularnie uczęszczają na zajęcia, ale przede wszystkim dzieciom, które z jakichś powodów nie mogą w nich uczestniczyć – na przykład gdy są chore i muszą zostać w domu.

Jaki laptop dla nauczyciela wybrać?

Nauczyciele, którzy otrzymają specjalny bon, już teraz zastanawiają się, jaki sprzęt wybrać? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż wiele zależy tutaj od specyfiki nauczanego przedmiotu. W niektórych przypadkach nauczyciele muszą korzystać ze specjalnych programów, które powinny być kompatybilne z laptopem. Oferta komputerów, które można kupić, nie przekraczając limitu 2500 zł (tyle będzie miała wartość bonu), jest bardzo szeroka. Ważne, aby wybrany model był lekki oraz poręczny. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie transportować go z domu do szkoły i pomiędzy salami, prowadząc zajęcia. Laptop dla nauczyciela to sprzęt, który docelowo powinien posłużyć przez co najmniej kilka lat, dlatego warto postawić na wysokiej jakości model. Pamiętajmy, że niewykorzystane środki nie zostaną wypłacone w formie gotówkowej, więc należy wydatkować je w całości.