Zdrowie

Porady na czas połogu

Czas po narodzinach dziecka nie należy do najłatwiejszych. Jeżeli jednak odpowiednio o siebie zadbasz to możesz go przejść łagodnie. W poniższym tekście nie tylko wytłumaczymy czym dokładnie jest połóg, ale również w jaki sposób można sobie z nim radzić. Zapraszamy do lektury!

Czym jest połóg?

Połóg to czas intensywnej regeneracji po porodzie. Podczas niego w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian. Połóg często wiąże się z silnym zmęczeniem i spadkiem energii. Jeżeli kobieta chce jak najszybciej dojść do siebie, to w tym czasie kobieta powinna zadbać o swoje zdrowie i jak najwięcej wypoczywać. Podczas połogu nie należy uprawiać seksu i szczególnie dbać o higienę intymną, ponieważ jednym z jego etapów jest regeneracja dróg rodnych.

Ile trwa połóg?

Połóg zaczyna się po porodzie i trwa on około sześciu tygodni. Jeżeli jednak poród odbył się przez cesarskie cięcie, to okres ten może ulec wydłużeniu. Czas trwania połogu można podzielić na trzy etapy:

  1. Połóg bezpośredni – pierwsza doba po porodzie,
  2. Połóg wczesny – pierwszy tydzień po porodzie,
  3. Połóg późny – od drugiego do szóstego tygodnia po porodzie.

Czy połóg po cesarce się różni się od porodu naturalnego?

Cesarskie cięcie to chirurgiczne przecięcie powłok brzusznych. Przyszła mama dostaje środki przeciwbólowe, po których mogą nastąpić bóle głowy, nudności i osłabienie. Po cesarce, w zależności od predyspozycji, kobieta powinna jak najszybciej wstać z łóżka. Warto jednak spróbować podnieść się w ciągu dwunastu godzin po porodzie – ma to wpływ na profilaktykę przykurczów w obrębie blizny i nieprzyjemnych dolegliwości w okolicach brzucha.

Porady na czas połogu

Zmęczenie, obawy, niepokój czy fizjologia to normalne objawy podczas połogu i nie należy się ich obawiać. Połóg jest okresem szczególnym, podczas którego należy odpowiednio dbać zarówno o swoje dziecko, jak i o siebie. Poniżej przedstawiamy kilka rad na ten czas, abyś mogła szybciej dojść do siebie.

Wykorzystuj każdy możliwy moment na odpoczynek

Po porodzie nie rzucaj się od razu w wir zajęć i nie załatwiaj miliona spraw na raz. Rób tylko to, co jest konieczne dla zdrowia Twojego i dziecka. Sama opieka nad maluchem może być bardzo wyczerpująca, dlatego istotne jest, abyś wykorzystywała każdą okazję na odpoczynek. Staraj się więc odpoczywać wtedy, gdy Twoje dziecko śpi. Połóż się również w tym czasie do łóżka, lub usiądź w wygodnym fotelu i wycisz się.

Pij dużo wody

Codziennie powinnaś pić przynajmniej dwa litry wody. Odpowiednie nawodnienie organizmu to podstawowy warunek jego prawidłowego funkcjonowania. Nie chodzi tu jednak o to, abyś zmuszała się do picia. Zaspokój pragnienie i zapotrzebowanie na płyny. Postaraj się wybierać naturalną wodę źródlaną.

Jedz zdrowo, ale bez diety

Podczas połogu jedz to, co lubisz – oczywiście pod warunkiem, że nie są to rzeczy niezdrowe. Postaraj się, aby w Twoim jadłospisie nie pojawiało się za dużo tłustych, smażonych, wysokokalorycznych i mocno przetworzonych dań. Nie chodzi tu o to, że Twoje odżywianie się w tym czasie ma polegać tylko na jedzeniu owoców i warzyw. Pamiętaj o zdrowym rozsądku i nie objadaniu się śmieciowym jedzeniem.

Korzystaj ze wsparcia u bliskich

Najważniejsze – zaangażuj ojca dziecka w opiekę nad maluchem, niech on weźmie na siebie większość spraw związanych z codziennym życiem w domu czy sprawy urzędowe. W miarę możliwości skorzystaj z pomocy bliskich Ci osób – przyjaciół i rodziny. Podczas połogu powinnaś być jak najmniej obciążona obowiązkami, dlatego nie odmawiaj pomocy.

Zadbaj o swój komfort podczas połogu

Kobieca marka WIMIN posiada w swojej ofercie majtki menstruacyjne. Wbrew swojej nazwie, nie są one przeznaczone wyłącznie do noszenia podczas miesiączki. Marka WIMIN stworzyła ten produkt dla wszystkich kobiet, które w trudnym czasie potrzebują bezpieczeństwa, wygody i komfortu. Niesamowicie chłonne majtki menstruacyjne WIMIN idealnie nadają się na okres połogu. Są dostępne w czterech różnych modelach i wielu rozmiarach. Wejdź na stronę internetową marki i wybierz jedną parę dla siebie!