Zdrowie

Zapalenie spojówek – metody leczenia i profilaktyka

Zapalenie spojówek to powszechna choroba, która może mieć podłoże wirusowe, bakteryjne lub alergiczne. Od etiologii zależy sposób leczenia oraz czas, w jakim utrzymują się objawy.

Wirusowe zapalenie spojówek – leczenie

Zapalenie spojówek najczęściej na podłoże wirusowe, przez co w jego leczeniu nie wykorzystuje się antybiotyków. Terapia polega na niwelowaniu przykrych objawów choroby. Należy przede wszystkim dbać o higienę oczu, przemywając powieki przegotowaną wodą. Pomocne okazują się nawilżające krople do oczu, tak zwane sztuczne łzy. Choroby oczu takie jak wirusowe zapalenie spojówek najczęściej utrzymują się od kilku do kilkunastu dni. Dobrze, aby w tym czasie zrezygnować z noszenia soczewek, jeśli dodatkowo podrażniają one oczy. Warto również na czas leczenia zrezygnować z makijażu oczu.

Jak leczyć bakteryjne zapalenie spojówek?

Rozróżnienie wirusowe i bakteryjnego zapalenia spojówek nie jest łatwe, dlatego często potrzebna jest pomoc specjalisty. Cechą charakterystyczną zakażenia bakteryjnego jest ropna wydzielina, która wydobywa się zwłaszcza w porze nocnej, przez co o poranku trudno otworzyć oczy. Bakteryjne zapalenie spojówek wymaga wdrożenia antybiotykoterapii, którą zleca i przeprowadza lekarz. Antybiotyki najczęściej przyjmowane są w formie kropli do oczu, jednak czasami konieczne jest przyjmowanie leków o działaniu ogólnoustrojowym. Należy pamiętać o zachowaniu higieny, tak aby choroba nie przeniosła się na drugie oko.

Alergiczne zapalenie spojówek – metody leczenia

Przy alergicznym zapaleniu spojówek bardzo istotne jest ograniczenie do minimum kontaktu z alergenem. Można posiłkować się nawilżającymi kroplami do oczu albo preparatami o działaniu przeciwhistaminowym. Ponadto, podobnie jak w pozostałych przypadkach, istotną rolę odgrywa prawidłowa higiena. W czasie nasilenia objawów warto zrezygnować z makijażu okolic oczu, a zwłaszcza stosowania nowych kosmetyków. Alergiczne zapalenie spojówek najczęściej utrzymuje się przez kilka dni, ale jeśli objawy nie ustępują, należy skontaktować się z alergologiem. Być może konieczne będzie zastosowanie silniejszych leków dostępnych na receptę.

Profilaktyka zapalenia spojówek

Zapalenie spojówek to choroba, której można uniknąć, przestrzegając zasad higieny. Nie należy dotykać oczu brudnymi rękoma, warto również regularnie je nawilżać. W przypadku alergicznego zapalenia spojówek konieczne jest wyeliminowanie alergenów, co w wielu przypadkach okazuje się trudne, zwłaszcza jeśli mamy uczulenie na pyłki. Nie należy używać tych samych kosmetyków ani ręczników, co inne osoby – dotyczy to nie tylko chorych, ale również w pełni zdrowych. Zapalenie spojówek to choroba, która rozprzestrzenia się stosunkowo szybko, dlatego należy unikać kontaktu z patogenami. Warto też unikać zmian temperatury czy klimatu, których nie lubią oczy. Silny wiatr, wilgoć czy suche powietrze nie są sprzymierzeńcami zdrowych oczu, dlatego w razie potrzeby należy je dodatkowo nawilżać – wysuszone oko stanowi dobre środowisko do rozwoju patogenów.

Artykuł sponsorowany