Firma

Jak osiągnąć sukces biznesowy z mentoringiem biznesowym dla małych firm?

Zrozumienie mechanizmów działających w biznesie i odpowiednie dopasowanie siebie i swojej firmy do dynamicznie zmieniających się warunków stanowi jedno z najważniejszych wyzwań. Brak odpowiedniego bodźca hamuje rozwój i ogranicza potencjał naszego biznesu. W tej sytuacji doskonałym rozwiązaniem może być mentoring biznesowy dla małych firm.

Znaczenie mentoringu w biznesie 

Czym dokładnie jest mentoring? To szerokie pojęcie, w ramach którego głównym, nadrzędnym celem jest przetransferowanie wiedzy i doświadczenia do klienta, który boryka się z problemami w biznesie. Przedsiębiorcy, którzy borykają się z różnymi przeciwieństwami – brakiem pomysłów na dalsze funkcjonowanie firmy, niedostatecznie atrakcyjną ofertą lub ograniczeniami związanymi z rozwojem biznesu, mogą skontaktować się z bardziej doświadczonym ekspertem, który podczas sesji mentoringu biznesowego postara się wesprzeć i znaleźć rozwiązanie bieżących problemów. 

W dzisiejszych, niezwykle szybko zmieniających się czasach mentoring biznesowy jest kluczową usługą, która może pomóc wykorzystać potencjał rozwoju małych przedsiębiorstw. Mentoring biznesowy to niepowtarzalna okazja do efektywnego zdobycia wiedzy od osoby, która w przeszłości mierzyła się z podobnymi problemami i wyzwaniami. Dzięki temu nasz biznes może rozwinąć się, pomijając przy okazji błędy, które popełnili poprzednicy. 

Jak mentoring biznesowy może pomóc małym firmom?

Jak wygląda mentoring biznesowy? To cykliczne spotkania, podczas których mentorzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą w tematach, które dla tak zwanego mentee, czyli „ucznia” stanowią obecnie największe wyzwanie. 

Podczas sesji mentoringowych przedsiębiorcy mogą dzielić się szerokim spektrum problemów, spośród których wymienić możemy:

  • problemy z motywacją do dalszego rozwoju;
  • brak realnych efektów;
  • wyzwania związane z wdrożeniem innowacyjnych rozwiązań w organizacji;
  • problemy, które cyklicznie wracają, zwiększając swoją skalę;
  • trudne decyzje, które będą miały wpływ na życie osobiste, ale także życie zawodowe naszych pracowników.

Dotychczas przyjęło się, że z usługi mentoringu biznesowego korzystają właściciele i prezesi największych firm. Jednak równe, a być może nawet większe problemy stanowią wyzwania w sektorze małych przedsiębiorstw. Dlatego też przedsiębiorcy mogą z powodzeniem zapisać się na pierwszy w Polsce program mentoringowy dla szefów małych firm

program-mentoringowy-dla-szefow-malych-firm (1).jpg

Mentoring biznesowy – najważniejsze korzyści dla przedsiębiorców 

Co daje uczestnictwo w sesjach mentoringu biznesowego? Przede wszystkim to sposób na transfer wiedzy i doświadczenia do naszego biznesu, który może stanowić bodziec do rozwoju i zyskania przewagi konkurencyjnej w branży. Mentoring biznesowy dla małych firm to forma rozwoju, która doskonale sprawdza się na każdym etapie prowadzenia działalności. Czasem wystarczy jedno spotkanie, by odblokować potencjał przedsiębiorcy i zmienić model biznesowy na taki, który generuje większy zysk” – przyznaje Ewa Błońska, mentor i doradca biznesowy dla małych firm usługowych i handlowych.

Początek jest zawsze najtrudniejszy – to doskonały moment, by nauczyć się mechanizmów związanych z prowadzeniem firmy i radzenia sobie z presją. W trakcie rozwoju przedsiębiorcy natrafiają na kolejne, poważniejsze wyzwania. I w tych sytuacjach mentoring biznesowy będzie stanowić remedium na problemy.

Jeśli poszukujesz sprawdzonej metody na poszerzenie swojej wiedzy i doświadczenia, które płynąć będą od doświadczonych ekspertów biznesu, to możesz być pewny, że mentoring biznesowy jest tym, czego szukasz – rozwiązaniem Twoich problemów biznesowych, uszytym na miarę. Dobrych „biznesowych krawców” jest niewielu, dlatego warto przeznaczyć czas na znalezienie odpowiedniego mentora.