Zdrowie

E-recepta online – jak wpływa na efektywność i dostępność usług medycznych?

Rozwój technologii znacząco wpływa na naszą codzienność. Wiele czynności przebiega sprawniej i możemy sporo czasu zaoszczędzić. W przypadku usług medycznych jednym z innowacyjnych rozwiązań jest e-recepta online. Co się dzięki niej zmieniło?

Czym jest e-recepta online?

Już sama nazwa sugeruje, że e-recepta oznacza dokument w wersji elektronicznej. Znajdują się na niej dokładnie takie same informacje, jakie znajdziemy na tradycyjnej papierowej recepcie. Różnica jest taka, że nie dostajemy dokumentu do ręki. Zamiast tego lekarz da nam kod do recepty lub odpis z kodem kreskowym. Następnie idziemy do apteki i wręczamy wydruk farmaceucie albo podajemy PIN i numer PESEL pacjenta.

E-recepta nie jest zupełnie nowym narzędziem, bo towarzyszy nam od kilku lat. Szczególnie popularna stała się podczas pandemii, kiedy dostęp do stacjonarnych usług medycznych był utrudniony. Wtedy była niejako koniecznością, jednak kiedy przychodnie ponownie otwarto, e-recepta została. Mało tego, nic nie wskazuje na to, byśmy kiedykolwiek mieli wrócić do papierowej wersji. Wynika to z licznych zalet, jakie wiążą się z e-receptą.

Lepszy dostęp do usług medycznych

Aby dostać e-receptę, nie trzeba być osobiście w gabinecie lekarskim. To istotne m.in. dla pacjentów przyjmujących leki na stałe, osób starszych i schorowanych, dla których przyjście do przychodni jest bardzo trudne i obciążające. Wystarczy zapisać się na telewizytę, a lekarz wystawi e-receptę. Na wizycie prywatnej online też będziemy mogli otrzymać receptę w wersji elektronicznej, przez co nie musimy ograniczać się do poradni lub kliniki znajdującej się w najbliższej okolicy. Ponadto w systemie, w którym znajduje się e-recepta online, są też inne wcześniej wystawione recepty. Na podstawie historii lekarz łatwiej postawi diagnozę i dobierze leczenie.

Większa efektywność służby zdrowia

Przykładem lepszej efektywności jest wspomniany dostęp do historii. Jest to szczególnie ważne, kiedy zmieniamy lekarza lub w nagle lądujemy w szpitalu. Oprócz tego wypisywanie e-recepty jest znacznie szybsze niż pisanie ręczne. W razie konieczności szybciej można poprawić treść. Oprogramowanie do wypisywania recept pozwoli szybko odnowić receptę. Dokument elektroniczny eliminuje inny problem, jaki się czasem pojawiał. Kiedy pójdziemy do apteki, farmaceuta nie będzie miał kłopotów z odczytaniem nazw leków albo dawek.

Jeżeli pacjent posiada IKP (Internetowe Konto Pacjenta), to także będzie widział swoje recepty. Może prześledzić historię i datę ważności kolejnych dokumentów. Nadal okres ważności recepty jest uzależniony od tego, jakie są na niej leki. Widząc, do kiedy recepta jest ważna, jest mniejsze ryzyko, że pacjent przegapi termin i będzie musiał ponownie kontaktować się z lekarzem.

Podsumowanie

Odkąd zwiększyła się powszechność e-recepty online, pacjenci mają większą dostępność do usług medycznych. Oprócz tego kontakt z lekarzem będzie sprawny, a receptę można szybko zrealizować w dowolnej aptece. To z kolei oznacza większą efektywność, co doceniają i pacjenci i lekarze.

Artykuł powstał przy współpracy z onlinerecepta.pl