Zdrowie

Jak rozpoznać zaburzenia lękowe i kiedy szukać pomocy profesjonalisty?

Jeśli przestraszysz się psa, który nagle wyskoczy zza rogu, wiesz, że ta reakcja była prawidłowa. Zamarcie, ucieczka lub przygotowanie do walki mają na celu zapewnić ci przetrwanie. Co, jeśli przyspieszone bicie serca, suchość w ustach i drżenie pojawiają się w oderwaniu od racjonalnego bodźca? Zaburzenia lękowe, bo o nich mowa, nie służą ratowaniu życia, za to skutecznie je utrudniają. Nie warto się na nie godzić i cierpieć każdego dnia, skoro dobrze dobrana psychoterapia może pomóc.

Czy zaburzenia lękowe to częsty problem?

Jak wynika z badań EZOP II przeprowadzonych w latach 2017 – 2021, aż 26,46% Polaków zmagało się przynajmniej raz w życiu z jakimkolwiek zaburzeniem natury psychicznej. To znaczy, że ponad jedna czwarta mierzyła się z wyzwaniem, by przetrwać, pomimo wewnętrznego krzyku, jeszcze choć jeden dzień. Najczęściej były to zaburzenia nerwicowe i pokrewne – 16,7%. Ta grupa obejmuje lęk uogólniony, zespół paniki, napady lękowe, lęk separacyjny oraz fobie (agorafobia, fobie społeczne, fobie swoiste).

Dowiedz się więcej na temat zespołu paniki: https://www.twojpsycholog.online/zakres-pomocy/zaburzenia-lekowe/zespol-paniki

Problem nie omija również dzieci. Jak wynika z Raportu „Młode Głowy” opracowanym przez fundację UNAWEZA, największym problemem jest zjawisko FOMO, czyli silny lęk przed odłączeniem od sieci. Przyznaje się do niego 33,3% młodzieży szkolnej. Nastolatkowie zmagają się też z lękiem przed rozczarowaniem. Wynika to z wysokich oczekiwań względem nich i promowania nierealnych standardów wyglądu. To z kolei rodzi obawy przed odrzuceniem przez grupę rówieśników i usilne dążenie do dostosowania się (kosztem utraty swojej niepowtarzalnej osobowości).

Po prostu słabszy okres czy już zaburzenie warte konsultacji ze specjalistą?

Zarówno lęk, jak i strach są naturalnymi reakcjami organizmu na sytuacje stresujące. Nie są jednak tym samym, a przez to nie należy ich ze sobą utożsamiać. Strach pojawia się w odpowiedzi na bodziec racjonalny. Natomiast lęk jest irracjonalny – pojawia się niezależnie od wystąpienia czynnika stresującego, np. niepokój na samą myśl o wyjeździe czy konieczności prowadzenia samochodu.

Jeszcze większym problemem są zaburzenia o charakterze lękowym. Niepokój jest tu odczuwany intensywniej (może mieć również postać ataku paniki) i jest łatwiej wyzwalany. W efekcie niekorzystnie wpływa na całe życie. Mogą pojawić się:

  • trudności z uspokojeniem, nawet gdy sytuacja stresująca dawno przeminie,
  • problemy ze snem,
  • nieustające koszmary,
  • ciągłe zamartwianie się,
  • rozwój tików nerwowych.

Dowiedz się więcej na temat zaburzeń lękowych: https://www.twojpsycholog.online/zakres-pomocy/zaburzenia-lekowe

Powodują cierpienie, ponieważ uniemożliwiają wykonywanie wielu czynności, nawet tych wcześniej lubianych. Odbijają się na wszystkich sferach życia prywatnego, zawodowego i społecznego. Przez to są znacznie bardziej destruktywne niż lęk rozumiany jako niepokój spowodowany nieracjonalnym bodźcem.

Jak konsultacje ze specjalistą mogą Ci pomóc?

Zdarza Ci się usłyszeć hasło, że życie musi być ciężkie? Często takie fałszywe przekonanie wynika z trudnych doświadczeń i odczuwanych lęków, a nie złych intencji. Nie ma jednak powodów, aby godzić się na codzienną walkę o przetrwanie. Jeśli od pobudki aż po zaśnięcie odczuwasz lęki i jest ci ciężko, możesz skorzystać z pomocy psychologa lub psychoterapeuty.

Najskuteczniejszą formą zapanowania nad lękami jest psychoterapia. Teraz możesz skorzystać z niej, nawet jeśli masz nienormowany czas pracy, mieszkasz w małej miejscowości albo opiekujesz się dziećmi lub chorymi członkami rodziny i nie jesteś w stanie zorganizować zastępstwa na czas swojej nieobecności. Pozwalają na to sesje online.

Skuteczność takiej terapii nie odbiega od tej prowadzonej w gabinecie. Zespół pod kierownictwem Baraka przeanalizował wyniki badań na temat rezultatów terapii online opisane w publikacjach naukowych. Okazało się, że obie formy leczenia tzw. chorób ducha były skuteczne i przyniosły pacjentom pomoc.