Zdrowie

Rehabilitacja domowa po złamaniu biodra

Podczas złamania biodra dochodzi do uszkodzenia kości udowej w okolicy stawu biodrowego, rodzaje tych złamań są różne jak np. najczęstsze przezkrętarzowe złamanie kości udowej. Tego typu uraz jest najczęściej spotykany u osób starszych i spowodowany jest często nagłym niskoenergetycznym upadkiem. Jest to często poważne i bolesne zdarzenie, zwłaszcza u osób starszych, a jego konsekwencje powoduje unieruchomienie i związane są z dłuższym okresem rekonwalescencji.

Objawy złamania biodra

Do typowych objawów złamania biodra należy silny ból, trudności w poruszaniu się, obrzęk, zniekształcenie obrysów kończyny, a także trudności lub niemożność podnoszenia złamanej nogi. W przypadku podejrzenia złamania stawu biodrowego istotne jest jak najszybsze zgłoszenie się do szpitala celem diagnostyki oraz szczegółowego badania.

Podczas badania poza badaniem podmiotowym lekarz dyżurny, ortopeda zleca wykonania badania RTG, które pokazuje czy staw biodrowy został uszkodzony, oraz w jaki sposób. Na tej podstawie pacjent jest kwalifikowany do leczenia operacyjnego w trybie pilnym.

Wybór metody operacyjnej po złamaniu stawu biodrowego zależy od stanu kości, rodzaju uszkodzenia, oraz chorób współtowarzyszących. Do najczęstszych metod należy operacja wstawienia endoprotezy stawu biodrowego, stabilizacja za pomocą gwoździa gamma i materiałów biokompatybilnych, czy płytek stabilizujących.

Rehabilitacja domowa po złamaniu biodra

Rehabilitacja domowa po złamaniu biodra jest ważnym elementem procesu leczenia mającym na celu przywrócenie funkcji ruchowych i siły mięśniowej, oraz zmniejszenie bólu kończyny operowanej. Należy pamiętać, że każdy przypadek jest inny, dlatego też warto, aby cały proces rehabilitacji był zaplanowany i realizowany pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty. Plan rehabilitacji po operacji biodra powinien uwzględniać konkretne potrzeby pacjenta jego cele, aktualne możliwości ruchowe i choroby współtowarzyszące.

Etapy rehabilitacji w domu po złamaniu biodra

W początkowym etapie lekarz najczęściej zaleca całkowite nie obciążanie operowanej kończyny przez określony czas. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić korzystanie z chodzika lub kuli, aby unikać nadmiernego obciążenia. Tak więc, zgodnie z zaleceniami lekarskimi fizjoterapeuta pomoże dopasować i nauczy jak korzystać z chodzika, lub kul. Zaraz po operacji pomocne są delikatne ćwiczenia oddechowe i krążeniowe w celu zmniejszenia ryzyka zakrzepicy żylnej.

Fizjoterapia domowa po złamaniu biodra – Faza mobilizacji

Kolejnym etapem rehabilitacji jest rozwijanie zakresu ruchu, fizjoterapeuta pomoże w stopniowym zwiększaniu zakresu ruchu w stawie biodrowym. Ważne jest również wzmacnianie mięśni, czyli ćwiczenia skierowane na wzmacnianie mięśni nóg, zwłaszcza mięśni obszarów pośladka.

Ćwiczenia siłowe pomogą stopniowo odzyskać siłę mięśni niezbędną do samodzielnej i przede wszystkim bezpiecznej lokomocji z wyłączeniem sprzętu jak kule czy chodzik. Wszystko zależy oczywiście od sprawności i zaangażowania samego pacjenta. Ćwiczenia równowagi umożliwiają rozwinięcie koordynacji mięśni stabilizujących, aby poprawić równowagę.

Rehabilitacja w domu pacjenta po złamaniu biodra – Faza powrotu do aktywności

Ćwiczenia funkcjonalne są koncentrowane na codziennych ruchach i czynnościach, które pomogą w powrocie do normalnego życia. Tu istotne jest dopasowanie programu do indywidualnych celów i potrzeb pacjenta.

Rehabilitacja po złamaniu biodra o czym warto pamiętać?

Pamiętaj, że proces rehabilitacji po złamaniu biodra wymaga czasu i cierpliwości, a postępy mogą być stopniowe. Dlatego tak ważne jest regularne monitorowanie postępów podczas współpracy z fizjoterapeutą.

Leczenie złamania biodra to poza operacją fizjoterapia i rehabilitacja w celu przywrócenia funkcji kończyny i minimalizacji powikłań. W przypadku złamań biodra u starszych pacjentów istnieje ryzyko powikłań, takich jak infekcje, zakrzepy krwi czy problemy związane z utratą mobilności.