Kursy

Jak zrobić dobre zdjęcie portretowe

jak zrobić dobry portret

Portrety to jedne z najpotężniejszych rodzajów fotografii. Wspaniały portret może trwać przez dziesięciolecia, upamiętniając całe życie człowieka lub tylko jedną chwilę. Różnica między migawką a dobrym portretem jest węższa, niż mogłoby się wydawać. Wymaga tylko trochę przemyśleń.

Co sprawia, że ​​portret jest dobry

Portrety to jedno: osoba na nich. Nie ma znaczenia, czy robisz ciasne ujęcie głowy, czy portret środowiskowy; chodzi o temat.

Mając to na uwadze, co składa się na dobry portret?

Po pierwsze, dobry portret zwraca uwagę na temat. Zwykle osiąga się to poprzez połączenie małej głębi ostrości, kompozycji, koloru i oświetlenia. Kiedy jest to zrobione dobrze, gdy tylko widz spojrzy na portret, jego oczy natychmiast zatrzymują się na temacie.

Po drugie, dobry portret mówi coś o temacie. Pokazuje jakiś element ich osobowości lub życia. Powinieneś być w stanie spojrzeć na dobry portret i coś o nim wiedzieć. Najlepsi portreciści potrafią opowiedzieć całą historię na jednym zdjęciu.

Poza tymi dwoma rzeczami jest bardzo mało rymów ani powodów, dla których warto stworzyć dobry portret – masz dużo miejsca na kreatywność.

Jak zrobić dobre zdjęcie portretowe – aspekty techniczne

Nie potrzebujesz dedykowanego obiektywu do zdjęć portretowych, ale są dedykowane obiektywy portretowe, które robią pochlebne zdjęcia ludzi. Mają szeroką aperturę co najmniej f / 2.0 i mają zwykle ogniskową między 50 mm a 100 mm. Szeroki otwór przysłony zapewnia naprawdę płytką głębię ostrości, co ułatwia przyciągnięcie uwagi do obiektu, a ogniskowa jest wystarczająco długa, aby zminimalizować zniekształcenia, ale nie jest tak długa, że ​​musisz stać 50 metrów dalej, aby utrzymać osobę w kadrze .

Idealnym obiektywem portretowym jest 50 mm f / 1.8 od Canona na ceneo kosztuje już od 465zł. Jeśli masz lustrzankę cyfrową i chcesz robić świetne portrety, warto je wybrać.

Kiedy przychodzi czas na zrobienie zdjęcia, chcesz ustawić aparat w trybie priorytetu przysłony . Ustaw przysłonę na wartość z zakresu od f / 1.8 do f / 2.8. Jeśli twój obiektyw nie jest tak szeroki, po prostu użyj najszerszej przysłony. Potrzebujesz czasu otwarcia migawki około 1/100 sekundy. Szybsze jest w porządku, ale lepiej mieć niższe ISO.

Jeśli dobrze znasz szczegóły techniczne, jesteś daleko do zrobienia dobrego portretu. Gdy masz małą głębię ostrości, trudno jest spojrzeć gdziekolwiek poza tematem.

Inne porady i wskazówki

Dobry portret powinien podkreślać piękno osoby fotografowanej. Robiąc zdjęcie chcesz odzwierciedlić „najlepszą wersję modela”. Ta zasada powinna kierować każdą decyzją, od kadrowania zdjęcia po usunięcie trądziku i wyprysków podczas edycji.

W przypadku portretów aparat powinien być ustawiony poziomo lub nieco powyżej linii wzroku modelki. Nikt nie wygląda dobrze, gdy jest kręcony z niskiego kąta!

Dwie najłatwiejsze do wykonania kompozycje portretowe to ujęcie głowy (zbliżenie głowy i ramion modelki) oraz ujęcie do pasa. Jeśli staniesz tak, aby obiekt wypełnił kadr w którejkolwiek z tych kompozycji, Twoje portrety będą wyglądać dobrze.

Podczas kadrowania ujęcia uważaj, aby nie odciąć żadnej z kończyn modelki. Chcesz przycinać większe stawy, takie jak talia, a nie palce.

Jednym ze sposobów przeniesienia portretów na wyższy poziom jest użycie naprawdę dobrego oświetlenia. Nie rób portretu w dowolnym miejscu. Zamiast tego znajdź miejsce z ładnym, płaskim i równomiernym oświetleniem. Świetnym miejscem do zrobienia portretu jest zacienione miejsce, na przykład pod drzewem lub w alejce, w słoneczny dzień lub w pomieszczeniu oświetlonym jednym dużym oknem.

Naturalność modela

Portrety, bardziej niż jakikolwiek inny rodzaj fotografii, wymagają zaangażowania się w temat. Jeśli cofniesz się i po prostu zrobisz zdjęcia, podczas gdy osoba wpatruje się w aparat z fałszywym uśmiechem na twarzy, skończysz z bardzo zimnymi, nieciekawymi portretami. Zamiast tego musisz ciągle z nimi rozmawiać, rozśmieszać ich i sprawiać, by zachowywali się jak oni.

Za każdy dobry portret, który wykonuję, dostaję około 50 zdjęć, w których modelka się śmieje, uśmiecha się, mówi, wystawia mi język lub robi śmieszne miny. Najlepsze portrety pojawiają się w chwilach pośrednich. Kiedy modelka pozuje, ty coś mówisz, a jej twarz wykrzywia uśmiech. Następnie naciśnij spust migawki, a będziesz mieć świetne ujęcie.

Podsumowanie – jak zrobić dobry portret

Uwielbiam robić portrety. Są naprawdę towarzyskie i świetnie się bawią. Aby sfotografować wspaniały krajobraz, potrzebujesz mnóstwa sprzętu, niesamowitej lokalizacji i cierpliwości. Ale żeby zrobić świetny portret, potrzebujesz tylko kogoś, kto stanie przed Twoim aparatem w zacienionym miejscu w słoneczny dzień. Wystarczy trochę wiedzy technicznej, ponieważ znowu: chodzi o osobę na zdjęciu.