Różne

Ciekawostki świataDowiedz się od pochodzenia nazwy Wysp Kanaryjskich do rocznego wzrostu Mount Everest; fakty o miejscach, których nawet sobie nie wyobrażałeś, inne, o których być może już słyszałeś, ale wszystkie – dlaczego nie? – idealne do przełamania lodów i rozpoczęcia rozmowy.

Jedynym terytorium królewskim na ziemi USA są Hawaje
Zgadza się: Lolani Palace znajduje się w Honolulu na Hawajach i należał do króla Kalakaua i królowej Lili’uokalani, aż do obalenia monarchii w 1893 roku. Budynek służył następnie jako siedziba lokalnego Kongresu do 1959 roku, kiedy to Hawaje stały się część usa uu W 1978 roku otworzył swoje podwoje dla publiczności jako muzeum.

Monako pasuje prawie trzykrotnie do Chapultepec
Las Chapultepec o powierzchni 6,47 kilometrów kwadratowych mógłby zawierać w swoim wnętrzu ponad dwukrotnie więcej niż księstwo Monako – 2,2 kilometra kwadratowego.

Na Islandii nie ma podgrzewaczy wody
Islandzkie domy miejskie nie potrzebują pieców ani podgrzewaczy wody, ponieważ naturalne gejzery zapewniają domom i budynkom parę i gorącą wodę.

W Afryce są europejskie miasta
Położone na północnym wybrzeżu Afryki i otoczone ziemiami marokańskimi hiszpańskie miasta Ceuta i Melilla to jedyne europejskie terytoria na ziemiach afrykańskich . Stamtąd można łatwo dostać się do Tangeru, Casablanki czy Fezu. Hiszpania jest tylko 19312 kilometrów od Ceuty.

Kanarki pochodzą z Wysp Kanaryjskich, a Wyspy Kanaryjskie… od psów
Wbrew temu, co wielu uważa, nazwa tego archipelagu ma związek z psami – po łacinie canis – które zamieszkiwały to miejsce w czasach rzymskich, a nie z kanarkami. Wręcz przeciwnie, to właśnie te ptaki wzięły swoją nazwę od wyspy, kiedy w XVI wieku znaleźli je niektórzy odkrywcy i przywieźli do domu, nazywając je – słusznie – „kanarkami”.

Prawie 20% terytorium Francji znajduje się poza Europą
Regiony te znane są jako dom-tom – departamenty i terytoria zamorskie, od akronimu w języku francuskim – i obejmują wyspy na oceanach atlantyckich – takie jak Martynika, Dominika i Gwadelupa -, Pacyfik – Wallis i Futuna oraz Nowa Kaledonia – oraz Indie – Reunion i Mayotte—, Gujana Francuska oraz Francuskie Terytoria Południowe i Antarktyczne. Mieszka w nich ponad 2,5 miliona obywateli Francji.

W Indiach co 1,26 sekundy rodzi się dziecko
Oczekuje się, że populacja Hindusów osiągnie 1,9 miliarda do 2075 roku, co czyni ją największą na świecie.

Mount Everest rośnie każdego roku o około 4 milimetry
Dwie płyty tektoniczne Azji i Indii, które zderzyły się miliony lat temu, tworząc Himalaje, nadal napierają na siebie , powodując coroczny wzrost zasięgu.

Najdłuższa ulica świata
Yonge Street w Kanadzie jest wymieniona w Księdze Rekordów Guinnessa jako najdłuższa ulica na świecie, o długości 1896 kilometrów. Łączy brzegi jezior Ontario i Simcoe i biegnie na północny zachód autostradą nr 11 do rzeki Rainy River, na granicy stanu Minnesota.

Jego budowę uznano za „wydarzenie o narodowym znaczeniu historycznym”.

W Chinach są opuszczone miasta
Szacuje się, że do 2025 roku Chiny będą miały dość drapaczy chmur, aby zająć dziesięć miast wielkości Nowego Jorku, ale dziś jest już około 64 milionów nieużywanych domów – nawet całych pustych miast; jej polityka polega na budowaniu budynków na długo przed ich zamieszkaniem.

W Oaxace jest więcej języków niż w całej Europie
Badanie języków europejskich wprowadza podział na cztery grupy lub rodziny: indoeuropejskie, kaukaskie, uralo-yucaguira i euskera – język izolowany. CDI – Krajowa Komisja Rozwoju rdzennej – obecnie rozpoznaje 65 grup etnicznych, oprócz Mestizo, odróżnić od siebie na podstawie kryteriów językowych. Razem przekraczają milion osób mówiących – ponad 32% całej populacji rozproszonej w 2563 miejscowościach – co czyni Oaxaca podmiotem o największej różnorodności etnicznej i językowej w Meksyku. ❧