Zdrowie

Jak kofeina wpływa na osoby z ADHD

Jeśli masz – lub przypuszczasz, że masz – zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem skupienia (ADHD), możesz kwestionować związek między kofeiną a ADHD. Wysoki poziom kofeiny to tylko jeden z najpopularniejszych leków na świecie. Większość osób lubi to, że pomaga im czuć się czujnym, a także skoncentrowanym, a niektóre osoby po prostu cieszą się nim zgodnie z preferencjami.

Ale jeśli masz ADHD, może cię to bardziej pociągać, ponieważ kofeina i leki stosowane w leczeniu ADHD zajmują się twoim systemem dopaminy, ośrodkiem korzyści w twoim mózgu.

Oto, czego musisz się dowiedzieć o kofeinie i o tym, jak może ona wpływać na osoby z ADHD, zwłaszcza jeśli dodatkowo zażywasz leki pobudzające, aby zająć się objawami i objawami ADHD.

Co to jest wysoki poziom kofeiny?

Kofeina to tylko jedna z najczęściej stosowanych substancji na świecie – badania pokazują, że ponad 85% Amerykanów z pewnością będzie walczyło o co najmniej jedną konsumpcję kofeiny dziennie.

Wysoki poziom kofeiny jest klasyfikowany jako główny energetyzujący nerwy, co oznacza, że ​​jest lekiem, który podnosi świadomość, siłę, a także zainteresowanie. Zasadniczo działa poprzez blokowanie receptorów nerwowych, które powodują senność.

Zamiast tego aktywacja tych receptorów rozwija reakcję łańcuchową, która ostatecznie prowadzi do generowania jeszcze większej ilości adrenaliny, co daje dodatkowy wzrost energii i koncentracji.

Podobnie jak w przypadku nadużywania innych substancji w celach rekreacyjnych, wysoki poziom kofeiny również zwiększa ilość dopaminy w umyśle.

Chociaż wysoki poziom kofeiny może być pomocny dla osób z ADHD, ma również zmniejszony zwrot. Na przykład wysoki poziom kofeiny może nasilać objawy niepokoju. To może naprawdę obniżyć twoją zdolność koncentracji.

Ponadto, ponieważ wysoki poziom kofeiny jest niezwykle substancją tworzącą nawyki, jest naprawdę wykonalne – a także powszechne – aby ustalić odporność na kofeinę, będzie potrzebować jej więcej, aby uzyskać ten sam wynik.

Nadmiar kofeiny może również prowadzić do bezsenności, prowadząc do wyczerpania. Zmęczenie może powodować jeszcze więcej problemów z koncentracją. Ponadto kawa może powodować wzrost poziomu kortyzolu, hormonu stresu.

Podwyższony poziom kortyzolu był w rzeczywistości związany z problemami poznawczymi.

Kofeina i ADHD: czy może pomóc?

Niemniej jednak, według niektórych badań, kofeina może być wykorzystywana do radzenia sobie z ADHD. Przydatna może być herbata, zwłaszcza herbata przyjazna środowisku. Uważa się, że l-teanina (aminokwas w herbacie), która pomaga w stanach lękowych, dodatkowo podnosi poziom dopaminy w mózgu. Połowa osób zajmujących się ADHD również dba o niepokój.

U dzieci, chociaż konwencjonalne leki pobudzające przewyższają kofeinę w leczeniu objawów ADHD, nadal jest więcej korzyści z używania wysokiego poziomu kofeiny niż nie. Niektóre widoczne korzyści to zmniejszona nadaktywność, podwyższona funkcja exec, a także obniżona wybuchowość.

Paradoksalnie wysoki poziom kofeiny może również zrelaksować młodzież z ADHD. Oczywiście niewiele badań dotyczy trwałego bezpieczeństwa używania kofeiny u dzieci.

Może to dodatkowo zależeć od leku; Ritalin (metylofenidat) wydaje się być znacznie bardziej skuteczny niż wysoki poziom kofeiny, podczas gdy Adderall (dekstroamfetamina-amfetamina) nie jest tak skuteczny jak kofeina.

W przypadku trzech podstawowych oznak i objawów ADHD (zainteresowanie, impulsywność, a także nadpobudliwość) metylofenidat był skuteczniejszy niż kofeina w redukowaniu jedynie zaburzenia z deficytem uwagi. Amfetaminy były bardziej niezawodne niż wysokie poziomy kofeiny w obniżaniu zarówno nadpobudliwości, jak i impulsywności. Wydaje się, że wysoki poziom kofeiny i leków jest mniej więcej równoważny pod względem wydajności, jeśli chodzi o koncentrację.

Co to jest ADHD?

ADHD to problem, który obejmuje nieuwagę, zaburzenie koncentracji uwagi, a także impulsywność, która powoduje problemy z zarządzaniem działaniami i uwagą. Jest ona w większości przekazywana przez geny, chociaż nie każdy z tych, którzy nabyli genetykę, ujawni objawy ADHD.

Uważa się, że ludzie z ADHD mają zaburzenia w systemie dopaminy w swoich umysłach, co prowadzi wielu do poszukiwania – zwykle nielegalnych – leków, które uruchomią dopaminę. W rezultacie ma sens, że osoby z ADHD z pewnością szukałyby kofeiny, ponieważ zarówno zaspokaja ona niedobory dopaminy, jak i pomaga w zaniedbaniu związanym z ADHD.

Kofeina [zażywanie] może zwykle być niezamierzoną lub niezamierzoną inicjatywą przy samoleczeniu u osób z ADHD. Niewątpliwie badania naukowe pokazują, że osoby z niezdiagnozowanym ADHD najczęściej poszukują środków pobudzających do samoleczenia, czyli rodziców, którzy przyjmują leki na ADHD swoich dzieci.

Interakcja między wysokimi poziomami kofeiny, a także lekami

Wiele leków na ADHD, to leki pobudzające, które przyspieszają procesy ciała i umysłu; podobnie kofeina jest uważana za lek energetyzujący. Biorąc pod uwagę, że obie te substancje działają podobnie w ciele i umyśle, wpływ obu zintegrowanych może być zwiększony.

Ponadto, zarówno wysoki poziom kofeiny, jak i farmakologiczne środki energetyzujące ADHD niosą ze sobą wysokie ryzyko uzależnienia, szczególnie w połączeniu – a także osoby z ADHD są obecnie w większym zagrożeniu. Jedno z badań wskazuje, że zagrożenie jest 3 razy większe niż te, które nie radzą sobie z ADHD. Niemniej jednak osoby, które przyjmują leki w celu leczenia ADHD, znacznie rzadziej powodują zaburzenia związane ze stosowaniem związków.

Niektóre z zagrożeń związanych z włączeniem leków stymulujących ADHD i wysokim poziomem kofeiny:

  • Roztrzęsienie/skoczność
  • Podwyższone tętno
  • Podwyższone ciśnienie krwi
  • Bezsenność
  • Niepokój

Korzyści z kofeiny i leków

Niewielkie badanie wykazało, że czasami, przy odpowiedniej dawce, wysoki poziom kofeiny, a także lek na ADHD, może w rzeczywistości mieć wspólny efekt, pomagając w objawach takich jak impulsywność, nieuwaga i zespół deficytu uwagi. W takich okolicznościach można również wymagać mniej leków pobudzających niż wcześniej zakładano.

Dokładnie jak wysoki poziom kofeiny wpływa inaczej na osoby z ADHD

W niektórych lokalizacjach kofeina wpływa również na osoby z ADHD i bez ADHD. Jednak tam, gdzie te kursy się różnią, jest to, jak wysoki poziom kofeiny wpływa na ogólne funkcjonowanie. W jednym z badań, dzieci z ADHD miały lepszą poprawę w operowaniu z wysokim poziomem kofeiny niż te, które naprawdę nie miały ADHD. Kofeina dodatkowo wydawała się sprawiać, że młodzież z ADHD była szczęśliwsza niż dzieci, które nie miały ADHD.

Istnieją stereotypy dotyczące zarówno osób z ADHD, jak i osób, które wykorzystują wysoki poziom kofeiny odbijającej się od ścian, jednak jeśli doświadczasz różnych innych oznak i objawów ADHD i odkryjesz, że wysoki poziom kofeiny działa bardziej uspokajająco i uspokajająco. bardziej skoncentrowany wpływ na ciebie niż energetyzujący wpływ, który mógłby być wart rozważenia.

Wysoki poziom kofeiny wpływa na każdego w inny sposób, ale szczególnie na osoby z ADHD, więc porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby sprawdzić, czy stosowanie kofeiny jest odpowiednie dla Ciebie lub Twojego dziecka. Jeśli obecnie zażywasz duże ilości kofeiny lub leków pobudzających, nie odstawiaj ich bez konsultacji z lekarzem, ponieważ mogą wystąpić objawy odstawienia.