Dom

Jak dbać o iglaki?

Iglaki to niezwykle popularne rośliny w naszych ogrodach. Wszystko ze względu na stosunkowo prostą pielęgnację oraz długą trwałość, a także piękną zieleń, która utrzymuje się przez cały rok. Jak troszczyć się o ogrodowe iglaki?

Podlewanie iglaków

Podlewanie jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych – dotyczy to wszystkich roślin. W przypadku iglaków jest ono niezwykle istotne zwłaszcza w początkowym okresie, podczas którego rośliny rosną. Ich system korzeniowy jest jeszcze słabo rozwinięty, dlatego czerpanie wody z gleby sprawia pewne trudności. Regularne podlewanie jest wtedy niezbędne, by pomóc roślinie we wzroście i odpowiednim rozwoju. Pamiętaj, że iglaki, które mają zbyt mało wody, szybko dadzą Ci o tym znać. Staną się brązowe i obeschnięte.

Nawożenie iglaków

Kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym, o którym nie należy zapominać, jest oczywiście nawożenie iglaków. Powinno się je wykonywać dwa razy do roku – wiosną i jesienią. Wiosenne nawozy muszą zawierać dużo azotu, który wspomaga rozwój roślin, a z kolei jesienne powinny obfitować w potas bądź fosfor, by ułatwić iglakom przygotowanie się do zimy.

Ściółkowanie iglaków

Aby zmniejszyć ryzyko wysuszenia się gleby, ogrodnicy polecają tak zwane ściółkowanie iglaków. To przykrywanie ziemi wokół roślin korą, trocinami lub pociętą słomą czy trzciną. Takie zabezpieczenie ziemi pozwala ograniczyć rozwój chwastów, ale także zredukować wahania temperatury, które mogą negatywnie wpłynąć na rozwój roślin.

Zawsze obserwuj swoje rośliny

Wszystkie rośliny, które znajdują się w Twoim ogrodzie, powinny być pod stałą opieką. Polega ona nie tylko na nawożeniu i podlewaniu, ale również szybkim reagowaniu na zmiany, które mogą okazać się niebezpieczne. W przypadku iglaków na myśl przychodzi przede wszystkim fytoftoroza – choroba powodująca zgniliznę korzeni. Tu pomoże nie tylko odpowiednia pielęgnacja, ale także środki grzybobójcze. Znajdziesz je chociażby tutaj: https://www.lovethegarden.com/pl-pl/produkt/substral-proplant-srodek-grzybobojczy-fytoftoroza-50ml.

Iglaki mogą być piękną ozdobą w Twoim ogrodzie. Do tego konieczna jest jednak odpowiednia pielęgnacja i zmysł obserwacji. Jeśli marzysz o pięknej zieleni niezależnie od pory roku, iglaki są właśnie dla Ciebie.