Dom

Drewutnia jak zrobić drewutnię

W tym artykule krok po kroku opisano, jak zbudować drewnianą szopę czyli drewutnię. Budowa drewutni to jeden z tych projektów, które opłacają się szczególnie podczas mroźnych zim.

Istnieje wiele projektów i planów, z których możesz wybierać, więc powinieneś przyjrzeć się alternatywom przed rozpoczęciem rzeczywistych konstrukcji. To od Ciebie zależy, jak będzie wyglądała drewutnia na przechowywane drewna opałowego, oraz z jakich materiałów zbudujesz drewutnię.

Jeśli wszystko jest zaplanowane od samego początku i przy użyciu odpowiednich materiałów, każdy majsterkowicz może zbudować podstawową drewutnię w zaledwie kilka dni.

Dlaczego warto zdecydować się na budowę drewutni

Niezależnie od tego, czy jest to ognisko w letnie noce, czy kominek w zimie, zawsze możesz użyć drewna opałowego. Dzięki temu stojakowi na drewno opałowe możesz mieć pewność, że drewno opałowe dobrze wyschnie i zawsze masz coś w magazynie. Myślę, że dlatego warto poświęcić czas na budowę drewutni.

Jak zbudować drewutnię krok po kroku

Zastanów się z wyprzedzeniem, ile miejsca może zająć Twoja drewutnia. Możesz zrobić projekt tak duży lub tak mały, jak chcesz. Drewno opałowe jest zwykle cięte na długość od 30 do 45 cm. Pamiętaj o tym podczas tworzenia projektu.

Użyj impregnowanego drewna lub zabezpiecz drewno po zakończeniu projektu specjalnym olejem, aby uchwyt na kłody mógł wytrzymać różne warunki atmosferyczne.

Materiały aby zbudować drewutnię

Użyj solidnych słupków o wymiarach 6 x 6 cm z tyłu. W tym projekcie słupki są oddalone od siebie o 1,50 metra, a 3 deski są mocowane za pomocą wkrętów i wodoodpornego kleju do drewna. Nie zapomnij o wstępnym nawierceniu i pogłębieniu śrub. To zawsze sprawia, że ​​Twój projekt jest o wiele łatwiejszy! Upewnij się, że twoje deski są ustawione prostopadle do słupków, aby twoja konstrukcja nie skończyła się niepotrzebnymi przerwami.

DREWUTNIA – WSKAZÓWKA : Jeśli chcesz, aby konstrukcja była znacznie większa, możesz zamocować słupki w ziemi. Najpierw wykonaj ten krok, a następnie przymocuj deski, dołączając je do słupków.

Słupy oraz belki podłużne - drewutnia na drewno. Podłoga drewutni. Zdjęcie podłogi.
drewutnia z palet

Drewutnia z palet – ściany przednie i boczne

W przypadku ścian bocznych regału na kłody musisz określić, ile rzędów kłody chcesz. W tym przykładzie wybrano rząd drewna opałowego. Odpowiada to 18-calowej ścianie bocznej. Ułóż deski w taki sam sposób, jak w poprzednim kroku.

Słupki przednie powinny być nieco mniejsze niż słupki tylne. Dzieje się tak, aby deszcz spływał prawidłowo z dachu. Oczywiście możesz również skrócić tylne słupki.

Najlepiej zacząć od solidnych podpór na dole i na górze konstrukcji. Drewutnia na dewno montaż słupów nośnych.

Dołącz 2 kolejne poprzeczki do słupków. Arkusze zostaną na nich umieszczone.

drewutnia na drewno montaż słupów nośnych

Drewutnia jak zrobić drewutnię – przymocowanie do ściany składziku

Przymocuj arkusze śrubami. Możesz użyć gumowych nakładek ochronnych, aby śruby rdzewieją mniej szybko, a woda nie mogła przepływać przez otwory na śruby przez dach. Teraz wystarczy przeszlifować papierem ściernym (maks. ziarnistość 180), zabezpieczyć olejem i uchwyt na kłody będzie gotowy.

drewutnia gotowy składzik na drewno do kominka, mała powierzchnia obok domu

Drewutnia budowa – podsumowanie

Opisana powyżej drewutnia to prosta wersja, po to, aby chronić drewno przed opadami atmosferycznymi. Wymaga tylko impregnacji ścian co kilka lat. Taka drewutnia może stać w ogrodzie i służy tylko do składowania opału konkretnie drzewo.

Jesli interesuje Cię drewutnia bardziej zaawansowana. Poszukaj innego projektu. Aby zbudować drewutnię na drewno będzie wtedy potrzebna sucha zaprawa cementowa, krokwie dachowe, drewniane słupy, które dadzą solidnych podpór, oraz wodoodporna płyta osb, która da zadaszenie w każdym czasie i będzie chronić drewno przed deszczem. Na koniec przyda się pistolet do malowania natryskowego, aby drewutnia ładnie prezentowała się w ogrodzie.

Napiszcie w komentarzach, jak wygląda wasza drewutnia. Jesli dopiero planujecie zbudować drewutnię, to podzielcie się waszymi przemyśleniami.