Zakupy

Jakie są najważniejsze cechy dobrego agregatu prądotwórczego?

Agregat prądotwórczy to niezwykle przydatne urządzenie. Pełni funkcję zapasowego źródła energii elektrycznej w przypadku awarii zasilania. Może być również wykorzystywany w ogrodzie lub na działce w celu zasilenia różnego rodzaju urządzeń ogrodniczych. Na rynku dostępne są różne modele tego urządzenia. Wybór tego konkretnego nie jest zatem prosty, a na pewno nie powinien być przypadkowy. Warto zatem wiedzieć, na jakie parametry zwrócić uwagę. Wśród najważniejszych wymienić można moc agregatu, liczbę faz oraz rodzaj paliwa i pojemność zbiornika.

Moc agregatu prądotwórczego

Wybierając konkretny model agregatu prądotwórczego, w pierwszej kolejności zwrócić uwagę należy na jego moc. Istotne staje się tu zatem to, jakie urządzenia agregat ma zasilać i pod tym kątem dobrać należy jego moc. Oczywiście postawić powinno się na taki agregat, który będzie w stanie zasilić wszystkie niezbędne urządzenia w domu przez odpowiedni czas.

Jaką moc zatem powinien mieć agregat? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy określić moc kW wszystkich urządzeń elektrycznych, które powinny działać w czasie awarii zasilania. Pamiętać trzeba, aby moc agregatu nie była równa mocy urządzeń w domu, lecz wyższa. Dodatkowo ustalić trzeba jeszcze, które z tych urządzeń to urządzenia jednofazowe, a które trójfazowe. Dobry agregat prądotwórczy to zatem taki, którego moc jest wyższa od mocy wszystkich urządzeń elektrycznych w domu oraz taki który dopasowany jest do rodzaju ich zasilania.

Agregat jednofazowy a trójfazowy

Agregat prądotwórczy musi być dostosowany do urządzeń, które ma zasilać. Dlatego na rynku dostępne są zarówno agregaty jednofazowe, jak i trójfazowe. Agregaty jednofazowe cechują się mniejszą mocą. Wykorzystywane są głównie do zasilania typowych domowych urządzeń elektrycznych, które do swojego działania nie potrzebują dużej mocy. Szeroki wybór agregatów jednofazowych dostępny jest m.in. na: https://www.mediaexpert.pl/dom-i-ogrod/agregaty.

Z kolei agregaty trójfazowe służą do zasilania większych urządzeń elektrycznych, które potrzebują znacznie większej mocy. Jeśli potrzebujesz agregatu, który mógłby zasilać oba rodzaje urządzeń, to jest rozwiązanie. Mowa tu o agregatach trójfazowych wyposażonych w dwa rodzaje gniazdek. Dzięki temu można do agregatu podłączyć zarówno urządzenia potrzebujące mniejszej mocy, jak i te potrzebujące większej mocy. Podsumowując, dobry agregat prądotwórczy to taki, który dopasowany jest pod kątem zapotrzebowania na moc urządzeń, które ma zasilać.

Rodzaj paliwa w agregacie prądotwórczym

Na rynku dostępne są agregaty prądotwórcze zasilane benzyną, gazem LPG oraz gazem ziemnym. Najczęściej stosowane są urządzenia spalinowe. Wynika to z tego, że taki agregat cechuje się największą wydajnością. Trzeba jednak przyznać, że jeśli wykorzystywany jest dość często i długo, to traci na swojej trwałości. Z drugiej jednak strony, agregaty prądotwórcze najczęściej włączane są tylko z konieczności bądź w określonych sytuacjach. Dlatego urządzenie spalinowe ze względu na swoją wydajność jest dobrym wyborem. Nie można przy tym zapomnieć o kwestii pojemności na paliwo. Im większy zbiornik, tym dłuższy czas działania. Dobry agregat prądotwórczy powinien móc działać przynajmniej przez kilka godzin. Zapewni to odpowiedni poziom bezpieczeństwa w przypadku awarii zasilania.