Jedzenie

Czy można zamrozić ser?

Ser to mleczna pochodna, której odmian jest nieskończenie wiele, od świeżych o łagodnym smaku, po te bardziej peklowane, o intensywnych aromatach. Wytwarzane z mleka krowiego, owczego lub koziego, każdy znajdzie coś dla siebie i nie ma kraju, w którym nie ma tego specjalnego sera, który jest częścią jego gastronomii. W zależności od ich pochodzenia i właściwości, są sery trwalsze od innych, a ponieważ wszystkie są pyszne, to mając do czynienia z porządnym klinem lub całym serem, obawiamy się, że może się zepsuć, jeśli go nie zjemy w określonym czasie. Wtedy prawdopodobnie nasuwa się wątpliwość: czy ser można zamrozić? Nie martw się, ponieważ w tym artykule znajdziesz wszystkie odpowiedzi.

Czy ser można zamrozić, czy nie?

Zasadniczo można zamrozić każdy rodzaj sera, chociaż trzeba wiedzieć, że niektóre sery lepiej trzymają się w zamrażarce niż inne, a wynik po rozmrożeniu może się różnić, przez co konsystencja, aromat, a nawet smak niektórych nie będą całkowicie przyjemny (bez tego znaczenia, że ​​jest zły). Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami:

czy ser można zamrozić
  • Należy wziąć pod uwagę skład każdego sera, zwłaszcza w odniesieniu do zawartości wody i tłuszczu, ponieważ w zależności od tego wynik po zamrożeniu może nie być zgodny z oczekiwaniami, a nawet jest niewskazany. Tak jest w przypadku serów świeżych , takich jak Burgos, twarożek czy mozzarella, czyli wszystkich serów o dużej zawartości płynów, które po zamrożeniu pod wpływem zimna drobne kryształki lodu niszczą pierwotną teksturę produktu . Może to również mieć wpływ na smak , zwłaszcza jeśli te sery są w zamrażarce dłużej niż miesiąc i nie są odpowiednio zapakowane.
  • Z drugiej strony, chude sery miękkie , o zawartości tłuszczu od 10 do 29,9%, a także niektóre sery półdojrzałe, dobrze znoszą mrożenie . Są to sery takie jak pleśniowy, brie, gouda lub Edam, które generalnie nie twardnieją, ale raczej zachowują ten punkt między miękkim a twardym, który miał przed zamrożeniem. Również jego smak zwykle pozostaje niezmieniony.
  • Wśród tych, które najlepiej nadają się do zabrania do zamrażarki, najlepsze są sery najtwardsze tłuste lub półtłuste . Utwardzone „stałe” np. parmezan mogą pozostać niezmienione przez tygodnie, chociaż czasami, gdy próbujesz je wyciąć, mogą się rozpaść.
  • Na koniec należy wspomnieć o dwóch rodzajach sera o wielu zastosowaniach w kuchni: ser tarty, który bez problemu można zamrozić , bo po wyjęciu z zamrażarki będzie taki sam, jak przy przechowywaniu, oraz serek śmietankowy do smarowania . W tym drugim przypadku jest bardzo prawdopodobne, że zawarta w nich woda, tłuszcz i podpuszczka rozdzielą się podczas procesu zamrażania, ale jeśli energicznie wstrząśniesz podczas rozmrażania, odzyskają konsystencję podobną do tej, którą miały.

Jak zamrozić ser i go rozmrozić

Jak widzieliśmy, większość serów można zamrozić z dobrymi wynikami, ale w tym celu należy pamiętać o kilku ważnych szczegółach.

  • Podczas zamrażania sera sprawdź, czy jest w idealnych warunkach do spożycia i czy nie zaczął się psuć.
  • Jeśli jest już spleśniały, nie zamrażaj go, ponieważ proces jego psucia będzie trwał w zamrażarce przez wiele godzin.
  • Staraj się również przechowywać go w niezbyt dużych porcjach , obliczając potrzebne ilości, ponieważ po rozmrożeniu nie należy go ponownie zamrażać .
  • Najważniejszą rzeczą dla optymalnego zamrażania jest to, aby ser był doskonale chroniony przed bezpośrednim kontaktem z ekstremalnym zimnem , aby zapobiec wysychaniu lub odwodnieniu. W tym celu chude sery można zawinąć w kilka warstw folii, a następnie umieścić w plastikowym pojemniku z pokrywką (typu tuper). Aby zamrozić najmocniej, zrób to samo, ale w tym przypadku przechowuj sery w pojemniku z całkowicie hermetycznym zamknięciem. Inną ważną opcją dla każdego rodzaju sera jest pakowanie ich w worki próżniowe i umieszczanie ich bezpośrednio w zamrażarce.
  • Chociaż nie jest to zalecane, jeśli zamierzasz zamrozić świeży ser, usuń jak najwięcej wody, nawet lekko naciskając chłonnym papierem.
  • Kiedy potrzebujesz sera i zamierzasz go rozmrozić, nie wyjmuj go i wstaw bezpośrednio do temperatury pokojowej. Prawidłowym sposobem na rozmrożenie sera jest pozostawienie go w lodówce , w najmniej zimnym miejscu, zwykle na dnie. Przechowywać tam od 3 do 6 godzin, w zależności od rodzaju sera, mniej lub bardziej twardo, aby rozmrażanie następowało stopniowo. Dopiero wtedy możesz doprowadzić go do temperatury pokojowej, aby zakończyć proces i pozwolić serowi się rozgrzać. Oczywiście, aby rozmrozić, całkowicie wyklucz opcję mikrofali.

Jak konserwować ser

Istnieją sery, takie jak świeże lub najbardziej kremowe, które zawsze należy przechowywać w lodówce , również zabezpieczone przezroczystą folią i w temperaturze od 3ºC do 7ºC w przypadku najmiększych i od 6ºC do 12ºC w przypadku półmiękkich. utwardzone, które są pokryte twardą czapką lub skórką.

Z drugiej strony najsuchsze i najtwardsze sery można doskonale przechowywać poza lodówką, ale zawsze w chłodnym i suchym miejscu , unikając miejsc, w których może otrzymywać bezpośrednie światło słoneczne lub nadmierne ciepło (nigdy przy ogniu gdzie gotujesz). Idealnie można je przechowywać w specjalnym pojemniku, w serowarce , choć inną opcją jest po prostu częściowe przykrycie ich czystą szmatką .