Technologia

DevOps – czym zajmuje się DevOps Engineer?

DevOps to szereg zasad na granicy tworzenia oprogramowania oraz zachodzących wokół tego procesów. Jest fundamentem płynnej pracy w trakcie tworzenia projektu. Specjalista Devops zajmuje się tworzeniem oraz przygotowywaniem infrastruktury, na której będzie oprogramowanie uruchamiane.

Model pracy DevOps

Wiele firm IT przywiązuje coraz większą wagę do kultury DevOps, bo ma ona wpływ na lepszą jakość i wydajność. Głównym założeniem jest ścisła współpraca działu deweloperskiego i operacyjnego oraz komunikacja między tymi dwoma zespołami. Dzięki temu możliwe staje się osiąganie celów, szybka edycja na rynek gotowego produktu.

Czym zajmuje się specjalista DevOps?

Razem z popularnością metodologii zainteresowaniem cieszy się także zawód inżyniera DevOps. Taki specjalista powinien mieć szereg umiejętności, które poprawią, usprawnią i przyspieszą jakość relacji między zespołami.

DevOps skupia się na tym, by współpraca działów była dobra i efektywna, a zarządzanie projektami minimalizuje ryzyko potencjalnych błędów. Odpowiada też za wdrożenie automatyzacji, który wpłynie na czas opracowania produktu, ułatwia życie wszystkim w projekcie. Dba o produkt na wielu etapach powstawania – planowania, tworzenia, rozwijania, wdrażania, testowania, uruchamiania i monitorowania.

Do jego zadań należy m.in. automatyzacja, która pozwala szybko tworzyć i zarządzać kodem, a także pozwala na konfigurację narzędzi oraz serwerów, a także środowiska pracy obu działów. DevOps skupia się na automatyzacji procesu wytwarzania i nadzorowania oprogramowania.

Do obowiązków specjalisty DevOps należy dodatkowo optymalizacja narzędzi oraz rozwiązań software i hardware, monitoring aplikacji i infrastruktury, zarządzanie repozytorium kodu i tworzenie pipeline’ów CI/CD. Musi też cały czas prowadzić analizę wydajności pracy osób z zespołu, ale także maszyn, by utrzymać wydajności pracy na optymalnym poziomie albo ją zwiększać w razie możliwości.

Zarobki inżynierów DevOps

Zarobki specjalisty DevOps różnią się w zależności od doświadczenia, poziomu zaawansowania, dodatkowych umiejętności, rodzaju umowy oraz miasta. Zwykle Junior na umowie o pracę może liczyć na pensję około 6500-10 000 tys. złotych brutto, a Senior od 16 do ponad 20 tysięcy złotych brutto. Zapotrzebowanie na specjalistów DevOps jest bardzo duże, dlatego zarobki także wyglądają imponująco.

Więcej szczegółów oraz oferty pracy dla inżyniera DevOps znajdziesz m.in. tutaj: https://edge1s.com/pl/kariera/devops-engineer-w-edge1s/.