Finanse

Świąteczne prezenty dla dzieci: ile to za dużo?

Boże Narodzenie to jeden z najlepszych okresów w roku. A jeśli masz dzieci, znasz radość, gdy widzą, jak ich twarze się rozjaśniają, gdy zdają sobie sprawę, że Święty Mikołaj przecisnął się przez komin, zrzucił pokój pełen prezentów i zjadł wszystkie ciasteczka w domu. To magiczne!

Bez względu na twoją sytuację finansową, styl rodzicielstwa czy mleko, które zostawiasz Mikołajowi, wszyscy mamy coś wspólnego: chcemy zapewnić naszym dzieciom najlepsze możliwe Święta Bożego Narodzenia. I zazwyczaj wiąże się to z prezentami. Jeśli zastanawiasz się, ile wydać na dzieci na Boże Narodzenie, przedstawię Ci kilka rzeczy, o których warto pomyśleć przed rozpoczęciem świątecznych zakupów.

Ile prezentów powinno dostać dziecko na Boże Narodzenie?

Wszyscy chcemy, aby nasza rodzina miała niezapomniane wakacje Ale kiedy przychodzi czas na planowanie prezentów świątecznych dla dzieci, możesz zadać sobie pytanie, ile powinieneś wydać na prezenty świąteczne dla dzieci? Ile prezentów powinno dostać dziecko na święta?

Jeśli chodzi o planowanie i budżetowanie prezentów świątecznych dla dzieci, nie ma jednej właściwej odpowiedzi — jest tylko to, co jest odpowiednie dla Twojej rodziny. Oto kilka rzeczy, o których warto pomyśleć przed zakupem prezentów świątecznych dla dzieci:

Twoje finanse

Ostatnią rzeczą, którą chcesz zrobić, to wydać tyle na prezenty, że nie będziesz w stanie zapłacić  rachunku za prąd w przyszłym miesiącu. Tu pomaga budżet! Budżet daje całościowe spojrzenie na twoją sytuację finansową i pomaga zrozumieć, na co cię stać, a na co nie. Wiedza o tym pomoże ci zaplanować, ile wydać na prezenty dla każdego dziecka.

A jeśli próbujesz dowiedzieć się, ile prezentów powinieneś dać każdemu dziecku,   ostateczny głos ma Twój wcześniej zaplanowany budżet świąteczny . Bez względu na to, ile mają lat, ustalenie budżetu na Boże Narodzenie każdego dziecka jest kluczowe.   Możesz wydać 50 złna kilka małych zabawek dla jednego dziecka i 50 zł na jeden większy prezent dla drugiego. Chodzi o to, że wartość prezentów jest równa. Zakupy w sklepie gotówką (nie płatność kartą) to świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Zdecyduj z wyprzedzeniem o swoich limitach i trzymaj się ich. 

Twoje rodzinne tradycje

Dorastając, Twoja rodzina mogła świętować Boże Narodzenie, dzieląc się doświadczeniem zamiast gromadzić prezenty. A może piliście razem gorącą czekoladę i otworzyliście jeden wyjątkowy prezent na Wigilię. Mogą to być tradycje, które chcesz kontynuować ze swoimi dziećmi, a może chcesz rozpocząć nowe tradycje!

Możesz nadać Boże Narodzenie swój wyjątkowy charakter, planując zabawne doświadczenia lub wybierając wyjątkowe prezenty dla swoich dzieci. Lub jeśli chcesz, aby Twój dom był miejscem, w którym rodzina chce przebywać podczas wakacji, możesz stworzyć kilka świątecznych list odtwarzania, ustawić kilka filmów w kolejce, a nawet zaplanować zabawne rzemiosło, jeśli to twoja sprawa. 

Twoje wartości

o oznacza świętowanie Bożego Narodzenia dla Ciebie i Twojej rodziny? Jeśli wesołe Święta Bożego Narodzenia zależą od ilości rzeczy pod choinką, spróbuj skupić się na prawdziwym celu Świąt Bożego Narodzenia: świętowaniu narodzin Jezusa.

Ty decydujesz, jak wymiana prezentów pasuje do obchodów Bożego Narodzenia. Może zamiast dawać prezenty, służysz swojej społeczności lub pomagasz rodzinie w potrzebie mieć własne Święta Bożego Narodzenia. Cokolwiek to jest, skup się na tym, co jest ważne dla Twojej rodziny.

Ustalanie oczekiwań dotyczących prezentów z dziećmi

Jeśli masz napięty budżet, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla swoich dzieci, jest informowanie ich o wszystkim. Innymi słowy, muszą wiedzieć, czy prezenty świąteczne będą w tym roku nieco lżejsze. Być może będziesz musiał uprzejmie powiedzieć: „Wiem, że naprawdę chcesz w tym roku nowego iPhone’a, ale to po prostu nie mieści się w naszym budżecie”.

Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli w przeszłości dawałeś wiele prezentów. Jeśli postawisz wysoko poprzeczkę w zeszłym roku, Twoje dzieci mogą pomyśleć, że ten rok będzie taki sam jak poprzedni – lub lepszy. A jeśli wszyscy ich znajomi proszą o nowy iPhone i dostają go, mogą oczekiwać tego samego. Wyjaśnij dzieciom z wyprzedzeniem, a pomożesz uniknąć wielkich rozczarowań w świąteczny poranek.