Zakupy

Jaką pralkę ładowaną od góry kupić 2022? 5 polecanych modeli

Pralki ładowane od góry to częsty wybór przy niewielkim metrażu łazienki. Z reguły mniejsze i węższe niż te ładowane od przodu, lepiej sprawdzają się wtedy, gdy musimy oszczędzać każdy centymetr powierzchni. Jaki model wybrać i czym się kierować, szukając odpowiedniego rozwiązania do małej łazienki? Czas przyjrzeć się pralkom ładowanym od góry!

Jaka pralka do małej łazienki?

Urządzając niewielką łazienkę, mamy tak naprawdę dwie opcje przy wyborze pralki: postawienie na model ładowany od góry lub przeniesienie pralki do innego pomieszczenia, najczęściej – kuchni.

Czy mamy w czym wybierać, szukając pralki ładowanej od góry? Sprzęt tego typu ma swojej ofercie większość producentów AGD, niemniej jednak wybór jest nieco mniejszy niż w przypadku pralek ładowanych od przodu.

Jak wybrać pralkę ładowana od góry?

Jeśli zdecydowaliśmy się na wybór pralki ładowanej od góry, pora przyjrzeć się najważniejszym parametrom, które pomogą wybrać najbardziej odpowiedni model.

Większość z nich powinna podlegać analizie również przy wyborze pralki ładowanej od przodu.

Na co warto szczególnie uważnie rzucić okiem?

 • Wymiary – w przypadku niewielkiego pomieszczenia to kluczowe dane. Gdy mówimy o pralce ładowanej od góry, powinniśmy również zwrócić uwagę na to, na jaką wysokość podnosi się wieko urządzenia. Wszystko po to, by móc zaplanować choćby zawieszenie szafki lub półek nad pralką na odpowiedniej wysokości.
 • Pojemność – zwykle do pralki ładowanej od góry zmieścimy mniej prania. Dobrze wiedzieć, jaka jest maksymalna wielkość wsadu. Zwykle jest to 5-6 kg, rzadziej – 8 kg ubrań.
 • Klasa energetyczna – im wyższa, tym lepiej!
 • Dostępne programy – w pralkach ładowanych od góry znajdziemy różnorodne programy prania. Warto postawić na takie, które są najlepiej dostosowane do naszych potrzeb i stylu życia.
 • Prędkość wirowania – zwykle jest niższa niż w pralkach ładowanych od góry. Większość modeli proponuje 1000 obrotów/minutę. Warto szukać rozwiązań o możliwie najwyższej wartości tego parametru.
 • Generowany hałas – w niewielkiej łazience wysoki poziom hałasu może być szczególnie dotkliwy.
 • Dodatkowe funkcje – takie, jak blokada przed zalaniem, wygodne sterowanie, blokada rodzicielska.

Pralka ładowana od góry – top 5 modeli

Po przeanalizowaniu kluczowych parametrów, czas przejść do polecanych modeli. Pralki ładowane od góry są generalnie tańsze od tych ładowanych od przodu, dlatego możemy znaleźć ciekawe modele w dobrej cenie. Na jakie warto postawić?

 • Pralka WHIRLPOOL TDLR 6240S PL/N – w ofercie tego producenta znajdziemy wiele modeli pralek ładowanych od góry. Ten wyróżnia się maksymalną prędkością wirowania (1200 obr/min), a także funkcją Drum Up, która gwarantuje wygodne ustawienie bębna przy rozładunku pralki. Poziom generowanego hałasu osiąga 76 dB, a klasa energetyczna urządzenia to C. Jednorazowo upierzemy 6 kg ubrań.
 • Pralka ELECTROLUX EW5TN507P TimeCare 500 – propozycja z nieco większym maksymalnym wkładem, wynoszącym 7 kg. To dobry wybór, jeśli zależy nam na szybkich programach – dostajemy tutaj trzy krótkie cykle prania, które sprawdzą się przy małych załadunkach. Generowany hałas to 75 dB, klasa energetyczna sprzętu to E.
 • Pralka ładowana od góry ELECTROLUX EW6TN4262P PerfectCare 600– inna propozycja od tego producenta, o mniejszym maksymalnym wkładzie (6 kg), ale większej maksymalnej prędkości wirowania (do 1151 obr/min). Dzięki systemowi SensiCare, urządzenie dopasowuje długość programu do wielkości załadunku. Oszczędnym przypadnie do gustu energooszczędna opcja Eco TimeManager. Pralka pracuje, generując hałas 77 dB. Jej klasa energetyczna to D.
 • Pralka INDESIT BTW B7220P EU/N – model z dużym wkładem (7 kg) i o wysokiej maksymalnej prędkości wirowania (1200 obr/min) jak na pralkę ładowaną od góry. Szukający oszczędności docenią program Water Balance Plus, który pozwala obniżyć zużycie wody i energii. Głośność pracy pralki wynosi 78 dB, klasa energetyczna sprzętu to E.
 • Pralka AEG LTN7C562P – najdroższy z proponowanych modeli odznacza się wysoką maksymalną prędkością wirowania (aż 1500 obr/min). Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest technologia ProSteam®, która wykorzystuje parę do odświeżania odzieży i usuwania zagnieceń. Warto również zwrócić, że klasa energetyczna sprzętu to B, co jest niezwykle rzadko spotykane w całej kategorii. Poziom generowanego hałasu to 79 dB.

Gdzie szukać tych modeli? Pralki ładowane od góry w sklepie MediaMarkt cieszą się dużym zainteresowaniem. Nic dziwnego, to najlepszy sposób, by efektywnie zaplanować przestrzeń w niewielkiej łazience!