Technologia

Coboty w 2023 roku

Badanie przeprowadzone przez Międzynarodową Federację Robotyki (IFR) szacuje, że do 2025 roku liczba cobotów wzrośnie z 1 miliona do 4 milionów na całym świecie. Cobot to robot, który można łatwo zintegrować z ludzką siłą roboczą. Coboty mogą być wykorzystywane w wielu różnych branżach, takich jak produkcja, handel detaliczny i służba zdrowia. Wykorzystanie cobotów w miejscu pracy wzrosło w ciągu ostatniej dekady. Niektóre firmy zastąpiły tymi robotami całe działy, podczas gdy inne znalazły sposób na zintegrowanie ich z ludzkimi pracownikami.

Coboty we współczesnym świecie

Cobot to robot współpracujący z ludźmi w miejscu pracy. Coboty są zaprojektowane do współpracy z ludźmi, a nie ich zastępowania. Są one zwykle używane do powtarzalnych zadań, takich jak praca na linii montażowej lub pobieranie i umieszczanie przedmiotów.

Coboty można zaprogramować tak, aby wykonywały sekwencję zadań, a następnie zatrzymywały się, gdy napotkają przeszkodę lub gdy zadanie zostanie zakończone. To sprawia, że coboty są bardziej wydajne niż tradycyjne roboty, ponieważ nie muszą być ciągle przeprogramowywane. Cobot to rodzaj robota, który jest przeznaczony do pracy obok ludzi we wspólnej przestrzeni roboczej. Są często używane w warunkach przemysłowych, gdzie mogą pracować razem z ludźmi, wykonując zadania, takie jak wybieranie i umieszczanie przedmiotów, montaż części i inne prace uważane za zbyt niebezpieczne dla pracowników.

Coboty mają potencjał, aby pomóc w rozwiązaniu problemu niedoboru siły roboczej w wielu branżach. Mają także potencjał, aby zwiększyć produktywność, poprawić jakość i zmniejszyć liczbę błędów w wielu miejscach pracy. Pierwsze coboty powstały w latach 80., ale dopiero niedawno stały się bardziej powszechne.

Coboty dobrze współpracują z ludźmi, ponieważ można je zaprogramować do wykonywania określonych zadań, a jednocześnie mogą się zatrzymać, gdy człowiek wejdzie im w drogę. Coboty są również wykorzystywane do prac wymagających precyzji i dokładności, takich jak spawanie i obsługa maszyn.

Wykorzystywanie Cobotów w przemyśle

Coboty to inteligentne i współpracujące roboty. Mogą pomóc w wykonywaniu powtarzalnych zadań, uwalniając pracowników do wykonywania ważniejszych zadań. Są zwykle projektowane do pracy w bliskiej odległości od człowieka, co czyni je bezpieczniejszymi niż tradycyjne roboty przemysłowe. Zostały one wykorzystane do automatyzacji powtarzalnych zadań i poprawy produktywności. Coboty istnieją już od jakiegoś czasu, ale teraz stają się coraz bardziej powszechne. Są one wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu, w tym w produkcji, służbie zdrowia i budownictwie.

Cobot to współpracujący robot, który może być używany w środowisku produkcyjnym, badawczo-rozwojowym lub magazynowym.

Cobotów można używać w następujących scenariuszach:

– W fabryce samochodów coboty mogą pomóc w montażu samochodów, wykonując w kółko to samo zadanie z dużą precyzją.

– W magazynie coboty mogłyby pomagać w zbieraniu przedmiotów z półek i pakowaniu ich w pudła do wysyłki.

– W warunkach szpitalnych coboty mogłyby pomóc w opiece nad pacjentem, transportując pacjentów lub pomagając w ćwiczeniach rehabilitacyjnych.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://corobotics.pl/