Zdrowie

Jak wybrać dobry ośrodek leczenia uzależnień?

Nie da się ukryć, że obecnie z uzależnieniami zmaga się zdecydowanie większa część naszego społeczeństwa. Wynika to przede wszystkim z faktu, że coraz mniej jesteśmy wstanie poradzić sobie z problemami, które nas dotykają. Szukamy więc „pomocy” w psychoaktywnych substancjach, które przynoszą nam chwilową ulgę, jednocześnie skutecznie ściągając nas na samo dno. Proces uzależnienia postępuje powoli i krok po kroku, opanowując nasz umysł i wyniszczając nasze ciało. W efekcie nie jesteśmy nawet świadomi tego, kiedy nasze uzależnienie przeradza się w śmiercionośny nałóg, z którego nie będzie nam tak łatwo się wydostać. Jednocześnie pomocną dłoń wyciągają do nas ośrodki leczenia uzależnień, gdzie pracujący specjaliści pomogą nam w tej nierównej walce. Jednak jak wybrać najlepszą z placówek?

Ośrodek leczenia uzależnień – prywatny czy publiczny?

W naszym kraju możemy skorzystać z pomocy ośrodków leczenia prywatnych – jak np. AwaMedic – ale także i z bogatej oferty ośrodków publicznych, które działają na zasadzie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wobec tego pojawia się pytanie, który z nich warto wybrać? Otóż łatwo można powiedzieć, że to prywatne ośrodki leczenia uzależnień cieszą się o wiele lepszymi opiniami, mimo że za pobyt w nich będziemy musieli zapłacić. Wyróżniają się one przede wszystkim o wiele bardziej kompleksowym i indywidualnym podejściem do pacjenta, a także nowoczesnymi metodami leczenia. Warto również zauważyć, że prywatne ośrodki leczenia uzależnień oferują możliwość rozpoczęcia terapii jeszcze tego samego dnia. W przypadku publicznych ośrodków leczenia uzależnień, na miejsce w nim trzeba jednak poczekać czasem przez kilka tygodni lub nawet i miesięcy. W momencie kiedy uzależniony potrzebuje pomocy, każda minuta wydaje się być na wagę złota. Właśnie dlatego to prywatne ośrodki powinny znaleźć się w kręgu naszych zainteresowań.

Wybierzmy ośrodek, który może pochwalić się największym doświadczeniem

Kolejną kwestią, przy wyborze ośrodka leczenia uzależnień, jest jego doświadczenie w pracy z pacjentami uwikłanymi w sidła nałogu. Okazuje się bowiem, że niektóre ośrodki jak np. AwaMedic istnieją w „branży” już od dobrych kilkunastu lat i zatrudniają tym samym szereg doświadczonych specjalistów. Co więcej, doświadczone ośrodki zwykle wypracowują – na przestrzeni lat – najskuteczniejsze metody terapii, które pozwalają na osiągnięcie najlepszych efektów. Warto więc na ten aspekt również zwrócić uwagę, a uda się nam wybrać najlepszą placówkę do walki z nałogiem.