Technologia

Jaki internet światłowodowy wybrać do domu?

Jeśli pracujesz w domu, szybki i stabilny internet jest jedną z ważniejszych kwestii. Przyda się też do grania i oglądania filmów w wolnym czasie. Wybierając operatora, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych cech. Jaki internet światłowodowy wybrać do domu? Podpowiadamy.

Spis treści:

  1. Jakie są zalety światłowodu?
  2. Prędkość i stabilność internetu światłowodowego
  3. Co możesz mieć w pakietach internetu światłowodowego?
  4. Internet światłowodowy czy LTE?

Jakie są zalety światłowodu?

W dzisiejszych czasach na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju sieci, a dobry internet światłowodowy jest jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań. Jest to sieć domowa, która charakteryzuje się dużą stabilnością i prędkością przesyłu danych, a jej zainstalowanie wymaga specjalnego okablowania budynku. Taka instalacja zajmuje najczęściej maksymalnie dwie godziny – w zamian za to już po chwili można cieszyć się nieograniczonym, szybkim internetem.

Podstawową różnicą pomiędzy internetem światłowodowym a mobilnym jest kwestia limitu danych oraz przestrzeni, jaką obejmuje sieć. Internet mobilny, który możemy zabrać ze sobą wszędzie, może być udostępniany na przykład z telefonu. Kiedy jednak limit danych się kończy, prędkość wyraźnie zwalnia.
W przypadku internetu światłowodowego szybkość łącza jest cały czas na tym samym poziomie. Zaletą jest także stabilność połączenia, niezależnie od pogody. Jest to związane z materiałem, z jakiego zrobiony jest światłowód i technologią, której używa (do transmisji danych wykorzystywane są fale świetlne).
Dodatkowo internet światłowodowy w pakietach czołowych operatorów oferuje swoim klientom wiele atrakcyjnych dodatków, takich jak choćby telewizja internetowa, bądź dostęp do najpopularniejszych platform z serialami i filmami online.

Prędkość i stabilność internetu światłowodowego

Internet światłowodowy powinien być przede wszystkim szybki. Dla osób, które korzystają z internetu mniej intensywnie, doskonale sprawdzi się pakiet o szybkości 150 Mb/s. Jeśli jednak oglądasz w sieci bardzo dużo filmów lub często grasz online, warto postawić na sieć o szybkości minimum 300 Mb/s. Jakie prędkości rozróżniamy w przypadku internetu światłowodowego? Proponowane przez czołowych operatorów pakiety oferują szybkość na poziomie:

  • 150 Mb/s – to prędkość pobierania danych, która pozwala na surfowanie po sieci. Wystarczy, aby oglądać filmy online i korzystać z internetu w codziennych sytuacjach;
  • 300 Mb/s – jak się powszechnie uważa, tego rodzaju prędkość to minimum, które powinni posiadać gracze online. Pozwala na korzystanie z transferu bez zakłóceń, jednak jeśli jesteś fanem gier online, warto postawić na jeszcze szybsze połączenie;
  • 500 Mb/s i 600 Mb/s – to bardzo dobry i szybki internet, z którego zadowolona będzie większość graczy, oraz osób, które do pracy potrzebują dużej prędkości danych. Jest to często wybierane rozwiązanie;
  • 1 Gb/s – to jedna z najlepszych prędkości, która powinna zadowolić wszystkich korzystających z internetu. Charakteryzuje się szybką reakcją na wiele kliknięć, co oznacza, że internet jest doskonały dla osób wielozadaniowych.

Wybierając odpowiednią prędkość, warto zawsze dopasować ją do konkretnej sytuacji. Oczywiście, im szybszy internet, tym lepiej, dlatego też warto na bieżąco sprawdzać dostępne oferty.

Co możesz mieć w pakietach internetu światłowodowego?

W ofertach dobrych operatorów oprócz internetu światłowodowego dostajesz zazwyczaj atrakcyjne dodatki. Najczęściej, w ramach wybranego pakietu, dostępny jest modem z inteligentnym Wi-Fi, a także darmowa lub bardzo tania instalacja światłowodu. Jest to spore ułatwienie dla osób, które nie mają dużo czasu.
Dodatkowo wielu operatorów oferuje wraz z pakietem danych także telewizję internetową, w której możesz oglądać ulubione programy zarówno na żywo jak i online. Sezonowo w ofertach proponowany jest często także darmowy lub bardzo niedrogi dostęp do różnego rodzaju platform z serialami, zazwyczaj jest to Netflix, czy choćby Amazon Prime.

Przy wyborze odpowiedniego pakietu ważna jest także umowa. Najkorzystniejsze z punktu widzenia użytkownika są oczywiście kontrakty krótsze, które można zerwać w każdej chwili. Często jednak wybór umowy na dłuższy czas jest bardziej opłacalny, dlatego warto przyjrzeć się dostępnym pakietom i wybrać odpowiednią opcję dla siebie.

Internet światłowodowy czy LTE?

Używając na co dzień telefonu komórkowego, zauważasz z pewnością, że sieć, z której korzystasz, często nosi nazwę LTE. To technologia bezprzewodowej transmisji danych, która nie wymaga podłączenia do WI-FI. Tego rodzaju internet możesz mieć zawsze przy sobie, warunkiem jest jednak dobry sygnał sieci, którą wykorzystuje w danym momencie operator. Oznacza to, że internet ten możesz zabrać ze sobą wszędzie, ale w momencie słabego sygnału sieć zaniknie. Jeśli szukasz dobrego połączenia, z którego będziesz korzystać w domu, internet światłowodowy jest dużo lepszym rozwiązaniem, ponieważ odpadają tutaj problemy z połączeniem. Natomiast internet mobilny doskonale nada się do użytkowania podczas wszelkiego rodzaju podróży.