Firma

Czym jest body leasing i dlaczego przynosi korzyści wielu firmom?

Nieustanny postęp technologiczny wymaga wdrażania coraz to nowszych rozwiązań do swojej firmy. Niejednokrotnie, mniejsze działalności w ramach stworzenia nowego produktu, potrzebują poszerzenia swojego zespołu o kilku specjalistów. Zazwyczaj, potrzeba ich obecności jest ukierunkowana jednorazowym wdrożeniem określonej funkcji do projektu, a w późniejszym czasie nie ma dla nich żadnych, ważniejszych zleceń. Takie działanie jest niekorzystne zarówno z punktu widzenia firmy, jak i samego pracownika.

Popularnym ostatnimi czasy rozwiązaniem jest usługa body leasingu. Dzięki niej, firmy po wykonaniu zlecenia nie muszą przez dłuższy czas opłacać konkretnych specjalistów, a sami pracownicy mają znacznie więcej możliwości do rozwoju.

Jak działa body leasing?

W skrócie, body leasing jest pewną odmianą outsourcingu. Stwierdzenie to może być jednak niezrozumiałe dla osób, które niekoniecznie znają obydwa te pojęcia. Mówiąc więc najprościej, body leasingiem nazywa się proces wynajmu pracownika danej firmie. Leasing jest pojęciem kojarzonym głównie z samochodami. Trzeba przyznać, że działa to na podobnej zasadzie. Specjalista z jednej firmy jest przekazywany w ręce drugiej na określony okres, po opłaceniu odpowiedniego abonamentu.

Prawdę mówiąc, na tej usłudze korzysta cała trójka. Działalność najmująca pracownika zyskuje zaawansowanego specjalistę, którego nie trzeba zatrudniać na stałe. To redukuje koszty związane ze stworzeniem nowego działu, zapewnieniem sprzętu i regularnym opłacaniem osoby zatrudnionej. Firma wynajmująca ma z tego oczywiście zysk, a sam pracownik stały dochód i doświadczenie.

Korzyści wynikające z body leasingu

Bez wątpienia, body leasing jest najpopularniejszy w branży IT. To właśnie tam najczęściej potrzebni są wynajmowani specjaliści, którzy w niedługim czasie rozwiążą problem będący częścią innej technologii. Takich programistów na rynku nie brakuje, a każda firma w razie problemów ma pewność, że znajdzie kogoś do powierzenia danej czynności. Do korzyści wynajmu pracowników można zaliczyć przede wszystkim wyżej wspomniany brak konieczności stałego zatrudniania specjalisty. Pozwoli to uniknąć kosztów związanych z księgowością oraz przygotowaniem odpowiedniego stanowiska. IT ma to do siebie, że taki pracownik może wykonać zadanie bez fizycznego udziału w biurze. Robi to w sposób zdalny i na swoim sprzęcie, a po skończonej pracy, wystawiana jest jedynie faktura.

Kiedy zdecydować się na body leasing?

Świat działa szybko, a wszystkie projekty w firmach muszą być oddawane w zakładanych terminach. Usługa body leasingu sprawdza się najlepiej w przypadku napiętego grafiku, gdy dodatkowe ręce do pracy są niezwykle potrzebne. Nie jest to oczywiście jedyny przypadek. Niekiedy bywa, że konkretna firma nie obsługuje określonej technologii, której wdrożenie jest niezbędne do zrealizowania zlecenia. Wtedy również korzysta się z usługi wynajmu pracowników, którzy wykonają tę pracę bez konieczności ich stałego zatrudniania.