Zdrowie

Jak uwolnić się od narkomanii?

Wydawać by się mogło, że pojęcie takie jak „dostęp do narkotyków” w naszym kraju praktycznie nie istnieje. Na każdym kroku możemy bowiem usłyszeć o prewencyjnych środkach jakie są stosowane, a także o surowych karach, jakie grożą za posiadanie nawet minimalnej ilości substancji psychoaktywnych. Niemniej jednak kolejki do MONAR-u mimo wszystko wydają się nie mieć końca. Okazuje się, że narkomania jest powszechnym problemem, jednak jest ona równie skutecznie zamiatana pod dywan. Wiele osób polega jedynie na prewencji nie widząc, że tak naprawdę dostęp do tego typu substancji nie jest w żaden sposób utrudniony. Właśnie dlatego coraz więcej młodych osób musi zmagać się z problemem uzależnienia od substancji psychoaktywnych. Jednak w jaki sposób można całkowicie uwolnić się od narkomanii?

Detoks narkotykowy w ośrodku leczenia uzależnień jako klucz do sukcesu

Detoks narkotykowy kraków to pierwszy krok do sukcesu, jeśli na poważnie traktujemy walkę z uzależnieniem od narkotyków. Trzeba sobie bowiem jasno powiedzieć, że podjęcie decyzji o leczeniu odwykowym w zamkniętym ośrodku jest jedną z najtrudniejszych w życiu. Narkomani jednak nie mają innego wyjścia. Substancje psychoaktywne atakują mózg i podświadomość krok po kroku, a samodzielna próba wyrwania się z pętli uzależnienia najprawdopodobniej zakończy się jedynie gromką porażką. Głównie wynika to z faktu, że walkę najlepiej rozpocząć od wewnątrz, czyli od skutecznego odtrucia organizmu. Faktem jest, że detoks narkotykowy nie będzie najprzyjemniejszym doświadczeniem na jakie możemy się zdecydować. Jednakże jeśli uda się nam wybrać odpowiedni ośrodek, w którym pracują wysoko wykwalifikowani specjaliści, wówczas nie musimy się obawiać. Dołożą oni bowiem wszelkich starań do tego, by detoks przebiegł skutecznie i z przyniósł jak najmniejszy dyskomfort dla pacjenta.

Walcz ze słabościami oraz pokusami!

Uzależnienie od narkotyków często uważane jest za jedno z najpoważniejszych. Oczywiście nie oznacza to, że z własnymi słabościami nie mamy prawa walczyć. Narkomania jest chorobą, którą można pokonać jednak niezwykle istotne staje się to, by nawet po wyjściu z ośrodka umieć oprzeć się każdej pokusie. Szukajmy więc wsparcia w anonimowych grupach i starajmy się rozmawiać otwarcie o swoich problemach. Możemy zaangażować się w spotkania z psychologami i terapeutami zajęciowymi, którzy mogą okazać się dla nas niezbędnym wsparciem, szczególnie w kryzysowych sytuacjach, kiedy to nie umiemy zapanować nad własnymi pokusami i słabościami.