Dom

Szklana ściana działowa i inne nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne

Szkło jest coraz powszechniej stosowanym materiałem budowlanym. Wpływają na to zarówno jego właściwości użytkowe, jak i walory dekoracyjne. Nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne, takie jak szklana ściana czy wykonane z tego właśnie materiału drzwi, nikogo już obecnie nie dziwią.

Szklana ściana działowa – idealne rozwiązanie dla biura

Zagospodarowanie powierzchni biura nie jest nigdy łatwym zadaniem. W trakcie tego typu działań trzeba zadbać o odpowiednie warunki pracy zatrudnionych w danym wnętrzu osób, a równocześnie mieć na względzie kwestię ekonomiki użytkowania. Rozwiązania, które pozwalają na osiągnięcie każdego z tych celów, są niezwykle cenne dla architektów. Szklana ściana działowa może być uznana za jedno z nich. Jej montaż pozwala na stworzenie atrakcyjnej pod względem wizualnym przestrzeni biurowej, jej optymalne zorganizowanie oraz na uzyskanie znaczących oszczędności w trakcie jej eksploatacji

Wspomniany wcześniej, pozytywny wpływ tego elementu konstrukcyjnego na ekonomikę użytkowania lokalu, wynika przede wszystkim z możliwości ograniczenia zużycia prądu – szklana ściana zapewnia bowiem przenikanie do wnętrza biura promieni słonecznych. W rezultacie wydatki, związane z użytkowaniem oświetlenia, znacząco spadają. Warto również wspomnieć, że dostęp do naturalnego światła wpływa na poprawę samopoczucia pracowników, co przekłada się na ich wydajność.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że szklana ściana działowa może tłumić dźwięki. Jej użycie ogranicza więc hałas we wnętrzu biura i zwiększa komfort pracy. Rozwiązanie to często wykorzystuje się również do tworzenia specjalnych, dźwiękoszczelnych pomieszczeń. Mogą odbywać się w nich na przykład poufne rozmowy, ważne szkolenia czy zebrania zarządu.

Okucia do drzwi szklanych – wygoda i nowoczesność

Drzwi ze szkła również zdobywają w ostatnich latach coraz większą popularność. Spotyka się je nie tylko w biurach, gdzie stanowią ciekawy dodatek do nowoczesnej aranżacji – znacznie częściej są one montowane w obiektach handlowych i usługowych. Szkło, jako materiał całkowicie przejrzysty, ma bowiem dla sklepów podstawową zaletę: umożliwia wyeksponowanie oferowanych towarów. Wnętrza lokali handlowych odwiedzane są jednak każdego dnia przez setki, a niekiedy nawet tysiące klientów. W związku z tym stosowane w nich okucia do drzwi szklanych muszą być niezwykle wytrzymałe, a przy tym wygodne w użytkowaniu – tylko wtedy zapewnią klientom pozytywne wrażenia z wizyty w danym sklepie lub restauracji. 

Omawiane rozwiązanie coraz częściej spotykane jest też w domach i mieszkaniach prywatnych. Czynnikiem, który o tym decyduje, jest niesamowity, nowoczesny i stylowy wygląd tego typu stolarki, pozwalający na uzyskanie ciekawych efektów wizualnych. Świetnie sprawdzi się ona na przykład w niewielkich lokalach mieszkalnych – jej zastosowanie pozwala na optyczne powiększenie przestrzeni. Ważnym aspektem jest również jej odporność na wilgoć. Dzięki niej może być ona montowana na przykład w kuchniach i łazienkach. Odpowiednio dobrane okucia do drzwi szklanych zapewniają przy tym wygodę użytkowania, porównywalną z tradycyjnymi rozwiązaniami.