Zdrowie

Kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry, łupież i nadmierne wypadanie włosów

Łojotokowe zapalenie skóry to bardzo uciążliwe schorzenie dermatologiczne. Jest trudne do wyleczenia, ponieważ nie od końca wiadomo, co jest jego przyczyną. Choroba nawet po całkowitym usunięciu objawów często nawraca, co również sprawia, że walka z nią jest ciężka. Widomo jednak, że prawidłowa pielęgnacja skóry, higiena, zdrowy styl życia (przede wszystkim dobre odżywianie) i unikanie stresu to czynniki, które mogą zatrzymać rozwój choroby.

Łojotokowe zapalenie skóry – co to takiego?

Ze schorzeniem ŁZS zmaga się mnóstwo ludzi w różnym wieku. Najczęściej jednak pojawia się on au osób,  które są w fazie dojrzewania. Częściej też dotyka mężczyzn ze względu na działanie męskiego hormonu testosteronu. Oprócz wspominanych we wstępie czynników na rozwój schorzenia wpływ ma też na pewno zanieczyszczenie środowiska, za mała ekspozycja na światło słoneczne oraz zaburzenia hormonalne. Uważa się, że osłabiony układ odpornościowy również może mieć wpływ na wystąpienie objawów ŁZS. Również grzyby drożdżaki  Malassezia spp, które współtworzą fizjologiczną florę bateryjną człowieka, mogą być źródłem stanu zapalnego skóry.

Objawy łojotokowego zapalenia skóry – na to zwróć uwagę

Pod wpływem któregoś z ww. czynników powstaje stan zapalny skóry i gruczołów łojowych, w którego następstwie dochodzi do nadmiernego złuszczania się naskórka. Typowe objawy ŁZS to delikatny rumień, swędzenie i łuszczenie się skóry. W następnym stadium choroby mogą tworzyć się tłuste żółte łuski i strupy na owłosionej skórze głowy Następnie przenoszą się na uszy, czoło, brwi i twarz w okolicach nosa i warg.

Jakie kosmetyki na ŁZS?

Jak wiadomo, higiena skóry ma ogromne znaczenie przy stanach zapalnych. Najlepiej stosować dermokosmetyki, czyli łagodne, nawilżające i niedrażniące preparaty. W ich składzie można znaleźć witaminy z grupy B, kwas hialuronowy, kwasy tłuszczowe omega czy cynk. Są to różne emulsje, kremy czy maści. Warto stosować szampon na łojotokowe zapalenie skóry, który uśmierzy  świąd i dobrze nawilży i oczyści skórę głowy. W składzie takiego szamponu znajdują się składniki przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, np. siarczek selenu czy ichtiol. Można znaleźć w skaldzie np. mleczko pszczele, które regeneruje i łagodzi podrażnienia czy betainę, która silnie nawadnia skórę. Nie brakuje też witamin, np. E oraz składników kojących swędzenie np. pantenol i alantoina.

Profilaktyka, czyli dbanie o skórę oraz spacery, które dotleniają skórę to klucz do jej lepszej kondycji. Lepiej zatroszczyć się o skórę wcześniej, niż później męczyć się z długim leczeniem.