Zdrowie

Lokalizator dla seniora – czym się sugerować przy wyborze?

Nowoczesne technologie pozwalają zabezpieczyć naszych bliskich przed zdarzeniami losowymi. Dotyczy to najczęściej dzieci i seniorów. Ciekawym urządzeniem, które umożliwia ochronę rodziny jest lokalizator GPS. W jaki sposób wybrać lokalizator dla seniora? Czym kierować się, jeżeli chcemy wyposażyć np. dziadków lub rodziców w urządzenie określające jego położenie? Postaramy się to wyjaśnić.

GPS dla osoby starszej nie jest już niczym nadzwyczajnym. Wszechstronny sprzęt ułatwia lokalizowanie bliskiego w newralgicznym momencie. Co interesujące, coraz częściej sami seniorzy proszą o lokalizator GPS, aby ewentualnie ułatwić rodzinie kontakt w trudnej sytuacji. Dlaczego tak się dzieje?

Jaką rolę może pełnić lokalizator dla seniora?

Przede wszystkim lokalizator dla seniora jest niezwykle ważnym urządzeniem podczas opieki nad osobami schorowanymi, szczególnie z demencją lub Alzheimerem. Ludzie z tymi chorobami mogą niekiedy zniknąć bez śladu w – pozornie – niegroźnej sytuacji. To dla nich ogromne niebezpieczeństwo. Wyjście z domu np. zimą bez dodatkowego okrycia grozi zamarznięciem. Podczas poszukiwań liczy się czas!

Wielu seniorów ma również tendencję do gubienia się. GPS dla osoby starszej ułatwia kontakt z rodziną albo wezwanie pomocy. Ten dyskretny sprzęt usprawnia także ewentualne akcje poszukiwawcze służbom takim jak policja. Pamiętajmy także, że starsi również mogą paść ofiarą napadu lub porwania. Lokalizator może być dla nich ratunkiem!

Urządzenia pełnią też ważną funkcję w domu. Ewentualne napady lękowe, widmo zagubienia się i związane z tym próby kontaktu z najbliższymi będą łatwiejsze, gdy senior będzie miał przy sobie dedykowany do tego sprzęt.

Funkcje i elementy, które sprawiają, że lokalizator GPS jest przydatny dla seniora

Zacznijmy od najważniejszego, czyli precyzyjnej lokalizacji. Najlepsze urządzenia na rynku umożliwiają wskazanie śledzonego obiektu z dokładnością do kilku metrów. To znacznie zawęża obszar ewentualnych poszukiwań. Im lepsze są wskazania, tym szybciej uda się odnaleźć zaginionego seniora. Jednak sama lokalizacja to nie wszystko.

Konieczny jest też pojemny akumulator. Nigdy nie wiesz, kiedy bliska osoba oddali się od Ciebie lub wyjdzie na niekontrolowany spacer. Bateria powinna wytrzymywać kilka godzin na jednym ładowaniu, co zabezpiecza starszego człowieka praktycznie każdego dnia.

Istotne są także dodatkowe funkcje np. możliwość śledzenia położenia lokalizatora w trybie „na żywo”, kontakt poprzez wbudowany tryb połączeń (lokalizator działa wtedy jak standardowy telefon), specjalne przyciski (typu SOS) czy dedykowana platforma do zarządzania i kontrolowania położenia lokalizatora.

Podczas zakupu lokalizatora warto zwrócić też uwagę na kwestię wizualne i praktyczne. Pamiętajmy, że seniorzy nie będą chcieli nosić ciężkich, topornych i mało estetycznie wyglądających sprzętów. Te powinny przybrać więc postać różnego rodzaju ozdób do ubrań, spinek, gadżetów i podobnych.

Jaki lokalizator GPS dla osoby starszej warto wybrać?

Na rynku dostępnych jest kilka modeli urządzeń, które spełniają powyższe wymagania. Oto najciekawsze, które naszym zdaniem warto uwzględnić przy zakupie. Bardzo stylowy jest miniaturowy lokalizator A9 w breloku z funkcją nasłuchu. To lokalizator GPS umożliwiający śledzenie na żywo poprzez dedykowaną, bardzo prostą w obsłudze i czytelną platformę. Do jego zalet na pewno warto dopisać wytrzymałą baterię (umożliwia działanie nawet przez 3-4 dni), system dwustronnej komunikacji z użytkownikiem oraz wskazanie położenia określonego obiektu z dokładnością do nawet 5 metrów.

Lokalizator przypominający brelok to świetny gadżet dla seniora (fot. Materiały własne)

Ważną zaletą lokalizatora jest jego kształt. Elegancki brelok można doczepić do kluczy albo ubrania seniora. Dzięki temu kontakt z nim będzie ciągły, prosty i nie będzie dla nikogo trudnością.

Inny lokalizator dla seniora, który na pewno sprawdzi się w kontrolowaniu osoby starszej jest GPS PRO10 FLAT. To urządzenie przypominające specjalny identyfikator, spełniające oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników. Sprzęt może pracować na jednym ładowaniu baterii nawet 10 dni. Jego kamuflaż nie wzbudza niczyich podejrzeń. Wystarczy zawiesić go na szyi bliskiej osoby, aby ta nie zgubiła go nawet w przypadku największego otumanienia. GPS PRO10 FLAT również umożliwia dwustronny kontakt. Lokalizuje z dokładnością do nawet 5 metrów, a wbudowany przycisk SOS ułatwia wezwanie pomocy – jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Zawieszka na szyję sprawi, że starsza osoba nie zgubi lokalizatora (fot. Materiały własne)

Co istotne, obydwa sprzęty mają praktycznie nieograniczony zasięg pracy. System ich działania oparty jest na systemie lokalizacji satelitarnej GPS, a łączność generowana jest dzięki sygnałowi GSM. W ten sposób bliski senior będzie bezpieczny, niezależnie od tego czy jesteście na zagranicznym urlopie czy na zaciszu własnej działki.

Warto pamiętać, że powyższe lokalizatory mogą zabezpieczać też dzieci, albo stanowić ochronę mienia. Inwestycja w urządzenie tego rodzaju na pewno będzie się opłacać.