Technologia

Nagrywanie ekranu

Jak nagrać film z ekranu?

Nagrywanie ekranu na smartfonie to niezwykle użyteczna funkcja. Nagrywanie telefonu umożliwia zapisywanie różnych aktywności na naszych urządzeniach. Sam wielokrotnie korzystam z tej funkcji. Możemy tworzyć krótkie filmy, albo ciekawe prezentacje, a nawet poradniki krok po kroku. Następnie możemy udostępniać je w internecie. Chociaż nie wszystkie telefony oferują tę funkcję out-of-the-box, istnieją aplikacje, które umożliwiają nagrywanie ekranu na smartfonach z systemem Android i iOS.

Wielu użytkowników korzysta z internetu na swoich telefonach do przeglądania stron internetowych i mediów społecznościowych. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że mogą również nagrać swoją aktywność na ekranie. Dzięki temu możemy zapisywać filmy, transmisje, prezentacje czy tworzyć tutoriale krok po kroku. Wszystko działa podobnie jak przy robieniu zrzutu ekranu, o czym pisaliśmy już tutaj w artykule zrzut ekranu samsung. Poniższy artykuł dotyczy nagrywania ekranu.

Nagrywanie ekranu różni się w zależności od systemu operacyjnego i modelu smartfona. Wiele nowszych telefonów z systemem iOS i Android posiada tę funkcję wbudowaną, co ułatwia jej dostęp i korzystanie. Jednak jeśli nasz telefon nie ma tej opcji, możemy skorzystać z aplikacji do nagrywania ekranu dostępnych na rynku.

Przejdźmy teraz do konkretów dotyczących nagrywania ekranu na smartfonach z systemem iOS i Android.

Nagrywanie ekranu iPhone – nagrywanie na iOS

System operacyjny iOS oferuje wbudowane narzędzie do nagrywania ekranu. Aby skorzystać z tej funkcji, warto dodać ją do Centrum Sterowania, aby łatwo móc się do niej odwołać.

W wersji systemu iOS 11 i nowszych, dodawanie funkcji nagrywania ekranu do Centrum Sterowania jest bardzo proste. Wystarczy przejść do Ustawień, następnie wybrać Centrum Sterowania, a potem Dostosowanie Narzędzia. Tam znajdziemy opcję Nagrywanie Ekranu, którą możemy dodać do Centrum Sterowania.

Po dodaniu funkcji nagrywania ekranu do Centrum Sterowania, wystarczy otworzyć Centrum Sterowania, wybrać funkcję Nagranie z Ekranu i rozpocząć nagrywanie. Tak wygląda nagrywanie nagrywanie ekranu iPhone.

Nagrywanie ekranu Android

Opcja nagrywania ekranu pojawiła się również w telefonach z systemem Android w wersjach powyżej 7.0. Często jednak jest ona ukryta i wymaga dodatkowych kroków, aby ją aktywować.

Aby dodać narzędzie nagrywania ekranu do menu podręcznego w systemie Android, wystarczy rozwinąć pasek powiadomień, przejść do opcji edycji przypiętych narzędzi i dodać kafelek „Nagrywanie ekranu”. Następnie możemy wybrać tę funkcję z paska zadań i rozpocząć nagrywanie ekranu.

W przypadku niektórych urządzeń marki Huawei, takich jak modele P10 lub P20, istnieje także możliwość sterowania funkcjami za pomocą gestów. Możemy lekko uderzyć dwoma palcami w wyświetlacz, aby uruchomić funkcję nagrywania ekranu.

Aplikacje do nagrywania ekranu

Jeśli nasz telefon nie ma wbudowanej funkcji nagrywania ekranu lub chcemy uzyskać więcej opcji dostosowania, możemy skorzystać z różnych aplikacji dostępnych w sklepach Google Play (dla systemu Android) lub App Store (dla systemu iOS).

AZ Screen Recorder i Mobizen to najbardziej popularne aplikacjie do nagrywania ekranu na telefonach. AZ Screen Recorder jest prostą w obsłudze aplikacją, która wyświetla się domyślnie po lewej stronie ekranu, umożliwiając łatwy dostęp. Możemy w niej również dostosować rozdzielczość, liczbę klatek na sekundę czy orientację nagrywania. Natomiast Mobizen oferuje bardziej zaawansowane opcje, takie jak regulowanie czasu odliczania przed rozpoczęciem nagrywania.