Kursy

Jak zrobić screen na telefonie

Niezależnie od tego, czy próbujesz zachować trochę informacji na później, czy chcesz udostępnić coś, z czym się spotkałeś, w dzisiejszych czasach trudno o bardziej przydatną funkcję w naszym smartfonie niż możliwość zrobienia zrzutu ekranu. Na szczęście większość producentów Androida ustandaryzowała ten proces, więc nauka jak robić wykonywanie zrzutów ekranu na różnych telefonach powinna być bułką z masłem. Nie wierzysz? Poniżej znajdziesz informacja jak robić zrzuty ekranu na najpopularniejszych telefonach.

Jak zrobić screen w Samsung

Samsung daje wiele możliowści zrobienia zrzutu ekranu. Jeden z nich jest tradycyjny i większości osób dobrze znany. Dwa pozostałe mogą być dla was nowością.

Te metody dotyczą większości smartfonów Samsung Galaxy, w tym Galaxy S i nieistniejących już linii Note, a także większości nowoczesnych modeli Galaxy A z ostatnich czterech lat. Jeśli Twój telefon ma ponad cztery lata, może obsługiwać tylko pierwszą metodę na zrzut ekranu z kombinacją klawiszy, a dwie pozostałe już nie.

Zobacz też: jak zrobić screena na macu.

aby zrobić zrzut ekranu w telefonie z androidem, często należy przytrzymać przycisk Home oraz przycisk zasilania Po co robić screenshot w telefonie z androidem?
Po co robić screenshot?

Klawisze boczne aby wykonać zrzut ekranu

Podobnie jak większość smartfonów z Androidem, zrobienie szybkiego zrzutu na telefonie Samsung galaxy i innych Samsungach jest proste.

Jednocześnie naciśnij przycisk zasilania i dolny klawisz regulacji głośności przez jedną sekundę, a następnie zwolnij je.

Pamiętaj, że jeśli przytrzymasz przyciski dłużej niż sekundę, telefon uruchomi długie naciśnięcie przycisku zasilania lub zmniejszy głośność. Wystarczy przytrzymać przyciski przez sekundę, aby zrobić zrzut ekranu.

Zrzut ekranu będzie można natychmiast udostępnić z dolnego paska , który pojawia się na ekranie (przycisk z prawej strony) lub zamiast tego możesz uzyskać do niego dostęp z obszaru powiadomień.

Możesz także przejść do trybu edycji, używając środkowego przycisku. Pozwala to przycinać i rysować na zrzucie ekranu przed udostępnieniem lub zapisaniem.

Zobacz: jak zrobić zrzut ekranu na windows 10.

Zrobić zrzut ekranu czyli screenshot na telefonie Samsung. 
Żeby zrobić zrzut ekranu naciśnij przycisk zasilania (przycisk home) oraz dolny klawisz regulacji głośności. Wtedy zapiszesz wyświetlany obraz w galerii telefonu.
Zrobić zrzut ekranu czyli screenshot na telefonie Samsung

Jak zrobić zrzut ekranu na telefonie Samsung za pomocą machnięcia dłonią?

Połóż dłoń pionowo na lewej lub prawej krawędzi telefonu i jednym ruchem przeciągnij ją po ekranie, jednocześnie dotykając ekranu i mamy już zapisany zrzut ekranu.

Jeśli ta metoda nie działa, przejdź do Ustawień , Zaawansowane funkcje , Ruchy i gesty i upewnij się, że włączona jest funkcja Przeciągnij dłonią, aby przechwycić .

Zrzut ekranu zostanie zapisany, udostępniony i edytowalny w dokładnie ten sam sposób z paska narzędzi na ekranie lub obszaru powiadomień.

Bixby Voice może być użyty do zrobienia print screen, jeśli nie możesz wziąć telefonu w ręce, aby użyć przycisków lub przesunąć dłonią.

Bez względu na to, jak zrobisz zrzut ekranu, po zrobieniu zobaczysz zestaw opcji w przedniej dolnej części urządzenia, na pasku ekranowym, w tym „zrzut ekranu”. Ten przycisk — po lewej stronie, pole ze strzałkami skierowanymi w dół — sprawia, że ​​telefon przewija zawartość ekranu i wykonuje wiele zrzutów ekranu (a nie tylko fragmentu ekranu), które są następnie łączone w jeden wysoki zrzut ekranu przedstawiający wszystko razem. Jest to bardzo przydatne do przechwytywania całej strony internetowej, zestawu szczegółowych wskazówek lub długiego menu restauracji. Podczas gdy telefony Samsung mają tę funkcję od lat, Google zaczął ją wdrażać natywnie w systemie Android 12 .

Po prostu dotknij przycisku przewijania przechwytywania tyle razy, ile potrzebujesz — zatrzyma się również automatycznie po dotarciu do dolnej części ekranu. A gdy tylko skończysz, możesz udostępnić, edytować lub zapisać zrzut ekranu, tak jak każdy inny.

Aby zaoszczędzić trochę stukania, możesz także przytrzymać przycisk przewijania, aby przechwycić cały dokument lub stronę za jednym zamachem.

Aby uzyskać dostęp do zrzutów ekranu na później, przejdź do aplikacji Galeria Samsung, która znajduje się w szufladzie aplikacji programu uruchamiającego. Zrzuty ekranu są zapisywane w głównym rolce z aparatu, ale możesz także przejść do zakładki Album i znaleźć wszystkie zrzuty ekranu w jednym miejscu w albumie Screenshot.

Jak zrobić screen na telefonie Huawei

Huawei zapewnia wiele sposobów robienia zrzutów ekranu na swoich urządzeniach.

Twój smartfon jest nieodzownym źródłem pozornie nieskończonych informacji, ale co by było, gdybyś chciał zapisać informację w locie? Nie ma lepszego sposobu na zrobienie tego niż zrobić screenshot. W tym artykule szczegółowo opisano różne metody robienia screenshotów na smartfonie Huawei.

Najłatwiejszym sposobem zrobienia zrzutu na smartfonie Huawei jest jednoczesne naciśnięcie i przytrzymanie przycisków: przycisk zasilania i przycisk zmniejszania głośności. Przeczytaj więcej poniżej, aby uzyskać szczegółowe informacje i alternatywne metody.

Ta prosta metoda działa na telefonach Huawei z systemem EMUI lub Harmony OS oraz  na innych telefonach z systemem Android .

Naciśnij i przytrzymaj jednocześnie przyciski zasilania i zmniejszania głośności, aby zrobić zrzut ekranu na urządzeniu Huawei.

Po zrobieniu zrzutu ekranu zobaczysz podgląd w lewym dolnym rogu ekranu. Dotknij go, aby uzyskać więcej opcji dostosowywania, opisywania lub udostępniania.

Telefon rozpocznie nagrywanie ekranu, jeśli przytrzymasz jednocześnie przyciski zasilania i zwiększania głośności.

Użyj swoich palców

Smartfony Huawei rozpoznają machnięcia palcami, ale także gesty knykci i stuknięcia. Ta metoda jest prawdopodobnie szybsza niż przyciski telefonu, ale musisz się upewnić, że jest włączona. Dostępna jest tylko w niektórych telefonach.

Przejdź do Ustawienia > Funkcje ułatwień dostępu > Skróty i gesty > Zrób zrzut ekranu . Włącz ustawienie Zrzuty ekranu gesty , jeśli nie jest włączone.

Po zakończeniu przejdź do ekranu, który chcesz przechwycić, i szybko dwukrotnie dotknij ekranu jednym knykciem, aby zrobić zrzut ekranu. Możesz użyć dwóch knykci, aby rozpocząć nagrywanie ekranu.

Zrób przewijany zrzut ekranu

Zrobienie screena na całej stronie, znane również jako zrzuty ekranu przewijane, umożliwiają przechwytywanie treści ukrywających się powyżej lub poniżej tego, co faktycznie znajduje się na ekranie. Ta metoda jest doskonała, jeśli chcesz przechwycić całą stronę internetową, listę odtwarzania lub długie instrukcje.

W przypadku pierwszej metody zrób zrzut ekranu, używając metody przycisku zasilania/głośności. Po przechwyceniu dotknij podglądu w lewym dolnym rogu ekranu. Stuknij ikonę Scrollshot w prawym dolnym rogu. Po aktywacji Twój Huawei będzie stopniowo przewijał stronę w dół, aby przechwycić więcej treści.

Druga metoda po raz kolejny polega na sprytnych knykciach Huawei. Jednak zamiast dwukrotnego stukania w ekran, użyj knykcia, aby narysować S na wyświetlaczu. Twój telefon automatycznie wykona przewijany zrzut ekranu.

Uwaga : możesz dotknąć dowolnego miejsca ekranu, aby zatrzymać robienie screena, jeśli przechwyciłeś żądaną zawartość. Jeśli zrzut ekranu dotrze do końca strony, również zatrzyma się automatycznie.

Używaj gestów powietrznych

Nie wszystkie telefony Huawei obsługują gesty ruchu. Nowsze urządzenia, takie jak seria P50 i seria Mate 40 , pozwalają na wykonywanie zadań za pomocą gestów dłoni bez dotykania wyświetlacza. Jednym z nich jest zrobienie screena.

Najpierw musisz sprawdzić, czy funkcja jest włączona. Wybierz Ustawienia > Funkcje ułatwień dostępu > Skróty i gesty > Gesty w powietrzu . Włącz Pochwycenie . Jeśli nie masz podmenu dla gestów w powietrzu, Twój telefon nie obsługuje tej funkcji.

Po włączeniu upewnij się, że wyświetlacz telefonu jest włączony. Upewnij się, że Twoja dłoń jest otwarta i znajduje się w odległości około połowy ramienia od przedniego aparatu nad ekranem. Gdy zobaczysz ikonę dłoni, zaciśnij dłoń w pięść, aby zrobić zrzut ekranu.

Jak zrobić screen na telefonie Xiaomi

Standardowa metoda robienia zrzutu ekranu za pomocą przycisków zasilania i głośności działa dobrze na telefonie Xiaomi. Krótka animacja oznaczająca przechwycenie zrzutu ekranu poinformuje Cię, że zrzut ekranu został przechwycony. Pływająca miniatura w prawym górnym rogu zapewni natychmiastowy dostęp do opcji udostępniania i edycji. Jeśli korzystasz z telefonu z Androidem, najprawdopodobniej znasz ten sposób robienia zrzutów ekranu.

Aby zrobić zrzut ekranu na telefonach Xiaomi, musisz krótko przytrzymać przycisk zasilania i dolny klawisz regulacji głośności, a animacja powinna szybko migać, co oznacza udane zrzuty ekranu. Ikona zrzutu ekranu będzie wisiała w prawym górnym rogu przez kilka sekund (jak widać powyżej), jeśli chcesz natychmiast uzyskać do niej dostęp.

Z obszaru powiadomień

Inną często stosowaną metodą zrzutu ekranu jest aktywacja obszaru powiadomień (przesuń palcem w dół od samej góry) i wyszukaj opcję zrzutu ekranu w menu szybkiego przełączania (powinna znajdować się bezpośrednio pod przełącznikiem danych mobilnych).

Dotknij go i powinieneś zobaczyć migającą animację zrzutu ekranu, a następnie wspomniany zrzut ekranu unoszący się w prawym górnym rogu przez kilka sekund.

Nie jest to najlepsza opcja, jeśli musisz robić zrzuty ekranu podczas sesji gier wideo — najpierw musisz odsłonić obszar powiadomień, aby go aktywować, a do tego czasu chwila może już minąć. Warto wiedzieć, że ta opcja jest dostępna.

Zrzut ekranu telefonu Xiaomi z trzema palcami

Urządzenia Xiaomi mają inny przydatny sposób robienia zrzutów ekranu i jest to z pewnością bardziej intuicyjne niż gest machnięcia dłonią Samsunga.

Aby zrobić zrzut ekranu, przesuń trzema palcami w dół z dowolnego miejsca ekranu. Wyświetlacz telefonu powinien migać, sygnalizując udany gest. Podobnie jak w przypadku pierwszej metody, twój zrzut ekranu będzie kręcił się w prawym górnym rogu przez kilka sekund, aby uzyskać szybki dostęp.

Nie przejmujesz się gestem trzema palcami? Możesz przypisać funkcję zrzutu ekranu do innych skrótów, takich jak długie naciśnięcie przycisku home lub naciśnięcie przycisku zasilania i home. Pamiętaj, że tracisz wszystkie funkcje wcześniej powiązane z tym skrótem (więc nie więcej skrótu Asystenta Google, jeśli przypiszesz zrzuty ekranu do długiego naciśnięcia klawisza home).

Jak zrobić długi zrzut ekranu

Przejdź do żądanego ekranu, a następnie wypróbuj jedną z czterech powyższych metod zrzutu ekranu. Stuknij zrzut ekranu, który pojawi się w prawym górnym rogu, a następnie stuknij opcję przewijania (jest to pierwsza opcja na dole). Telefon następnie przewinie i przechwyci, aż naciśniesz przycisk Gotowe lub dotrze do dołu strony lub menu.

Staraj się uchwycić trochę więcej, niż potrzebujesz. Szybkość przewijania utrudnia naciśnięcie przycisku Gotowe dokładnie w miejscu, w którym chcesz zakończyć przechwytywanie ekranu, i zawsze możesz wyciąć niechciane fragmenty z zrzutu ekranu.

Teraz już wiecie jak zrobić screen w najpopularniejszych modelach na rynku.