Kursy

Jak zrobić screena na macu

Jeśli nie wiesz, jak zrobić zrzut ekranu na Macu, musisz wiedzieć, że jest to bardzo łatwe, jeśli wiesz jak. Ponadto możesz przechwycić cały ekran lub wybrane okna.

Odkąd ktoś pomyślał o włączeniu  klawisza Print Screen na klawiaturze komputera,  zrobienie zrzutu ekranu  stało się stosunkowo łatwym zadaniem. Jednak proces wymagał  wklejenia tego zrzutu ekranu,  aby zapisać go jako obraz. A w macOS, jeśli nadal nie wiesz, jak zrobić zrzut ekranu na Macu, dobrą wiadomością jest to, że jest to  bardzo łatwe i oferuje różne opcje  , dzięki czemu wynik jest praktycznie profesjonalny.

Odsyłam do poradnika jak zrobić zrzut ekranu Windows 10.

Jak zrobic screenshot na macbook

Czy chcesz zrobić zrzut ekranu na Macu? Istnieją różne sposoby, aby to osiągnąć; z klawiatury, za pomocą kombinacji klawiszy, a nawet za pomocą aplikacji. Możesz nawet użyć timera, jakby to był aparat. Czytaj dalej, aby poznać różne metody i wybrać swoją ulubioną na to jak zrobić screen na macu.

Korzystanie z poleceń klawiaturowych

Skróty klawiaturowe to najłatwiejszy i najszybszy sposób na zrobienie zrzutu ekranu na komputerze Mac, niezależnie od tego, czy chcesz przechwycić cały ekran, czy tylko jego część. Domyślnie metody Apple zapisują zrzut ekranu na pulpicie. Jeśli jednak chcesz po prostu skopiować go do schowka, jest do tego również odpowiednie polecenie.

Przechwytywanie pełnego ekranu

Metoda 1: Naciśnij jednocześnie klawisze Command + Shift + 3 . Spowoduje to zapisanie kopii ekranu na pulpicie.

Metoda 2: Naciśnij klawisze Command + Shift + 3 + Control, jeśli chcesz zapisać obraz w schowku.

W systemie MacOS Catalina podgląd zrzutu ekranu pojawi się w rogu ekranu, zapewniając szybki dostęp do narzędzi edycji. Możesz także skorzystać z funkcji Stosy, która grupuje podobne pliki na pulpicie, na przykład zrzuty ekranu. Aby to zrobić, po prostu kliknij prawym przyciskiem myszy na pulpicie, a wszystkie zostaną szybko zgrupowane.

Przechwytywanie pewnego obszaru

Metoda 2: Jednocześnie naciśnij klawisze Command + Shift + 4 + Control . Gdy wskaźnik myszy zmieni się w celownik, użyj go, aby wybrać region, który chcesz przechwycić. Po zwolnieniu przycisku myszy zrzut ekranu zostanie zapisany w schowku.

Zrzut ekranu pojedynczego okna

Krok 1 – Naciśnij jednocześnie klawisze Command + Shift + 4 , aby wskaźnik zamienił się w krzyżyk.

Krok 2 – Możesz nacisnąć spację, a zauważysz, że wskaźnik zamienia się w kamerę.

Krok 3 – Każde okno, nad którym najedziesz kursorem, będzie teraz podświetlone na niebiesko. Oznacza to, że tylko to okno będzie częścią zrzutu ekranu.

Ta metoda nie tylko przechwytuje okna: możesz zapisać pulpit, pasek menu, Dock, a nawet otwarte menu.

Zapisany obraz składa się z okna i jego cienia na przezroczystym tle (PNG). Jeśli nie chcesz cienia, przytrzymaj klawisz Option (lub Alt) podczas klikania, aby zapisać obraz.

Metoda 2: Naciśnij klawisze Command + Shift + 4   + Control , a obraz zostanie zapisany w schowku.

Rób zrzuty ekranu za pomocą Grab lub Snapshot

Nie masz ochoty zapamiętywać skrótów klawiszowych? Snapshot (lub Grab) to program, który jest preinstalowany na wszystkich komputerach Mac i umożliwia tworzenie zrzutów ekranu bezpośrednio z paska menu. Program pozwala również na wykonywanie zrzutów ekranu z opóźnieniem, na wypadek, gdybyś musiał ustawić scenę przed przechwyceniem obrazu na ekranie.

Krok 1 – Otwórz Finder i wybierz Aplikacje po lewej stronie.Krok 2 – Kliknij dwukrotnie folder Narzędzia i wybierz Migawka/ Chwyć . Po uruchomieniu Grab zobaczysz ikonę aplikacji w Docku. Możesz przypiąć tę ikonę, aby uzyskać szybki dostęp. Grab rzadko wyświetla okno po otwarciu, ale raczej uruchamia się prawie w całości z paska menu.

Krok 3 – Użyj systemu menu Capture , aby wykonać zrzuty ekranu, jak chcesz, lub użyj szczegółowych skrótów klawiaturowych obok odpowiedniego polecenia.

Czasowe zrzuty ekranu

Dzięki funkcji Snapshot możesz zrobić zrzut ekranu konkretnej sekcji, pojedynczego okna lub całego ekranu, te same trzy opcje, które opisaliśmy powyżej. Nowością jest opcja „Ekran timera”, która zapewnia 10-sekundowe opóźnienie przed wykonaniem zrzutu ekranu.

Oznacza to, że jeśli potrzebujesz otworzyć menu lub ustawić mysz we właściwej pozycji, masz na to czas.

Krok 1 – Otwórz migawkę/zapis zgodnie z opisem w powyższej metodzie.

Krok 2 – Wybierz Timer ekranu z menu lub naciśnij Command + Shift + Z .

Należy pamiętać, że kursor myszy nie będzie domyślnie wyświetlany na zrzucie ekranu. Jeśli chcesz się upewnić, że został przechwycony, kliknij Preferencje  w menu głównym migawki i wybierz ikonę myszy w wyświetlonym okienku.

Ogólnie rzecz biorąc, skróty klawiaturowe to najlepszy sposób na robienie zrzutów ekranu, ale jeśli nie chcesz niczego zapamiętywać, migawka jest świetną alternatywą.