Kursy

Jak zrobić zrzut ekranu Windows 10

Zastanawiasz się jak zrobić zrzut ekranu w Windows 10? Sposobów na zrobienie zrzutu ekranu w Windows 10 jest wiele. Proponujemy kilka z nich proste, skuteczne i jednocześnie praktyczne. Zaczynamy.

Zrzut ekranu jest prawdopodobnie  jedną z najbardziej klasycznych funkcji  w informatyce wraz z  funkcją kopiowania i wklejania  lub możliwością zapisywania dokumentu podczas jego pisania. Zrzut ekranu jest tak stary, że na klawiaturach wciąż znajdujemy konkretny klawisz dla tej funkcji. Ale jest wiele sposobów na zrobienie zrzutu ekranu w Windows 10. 

jak zrobić screena na laptopie oraz macu
Pokażemy Ci wszystkie sposoby robienia zrzutów ekranu w systemie Windows 10. Wejdź jeśli interesuje Cię jak zrobić screena na macu.

Jak zrobić screena na Windows 10

Na początek istnieją nawet  specjalistyczne aplikacje  do robienia zrzutów ekranu, ich edycji, ozdabiania elementami graficznymi, a na końcu do zapisywania lub udostępniania w sieciach społecznościowych, lub gdziekolwiek chcesz. Są bezpłatne oraz płatne, prostsze i bardziej złożone.

Ale w tym artykule przejdziemy do podstaw. Bo jak coś jest proste, to lepiej. Zobaczmy trzy sposoby na zrobienie zrzutu ekranu w systemie Windows 10 dzięki narzędziom, które już sam system operacyjny zapewnia. Nie będziesz musiał instalować niczego więcej , a zrzuty ekranu otrzymasz natychmiast.

Jak zrobić screena na laptopie – metoda klawisz Print Screen

Powiedzieliśmy, że obecne klawiatury zawierają  klawisz o nazwie Print Screen. Jego funkcją jest właśnie wykonanie zrzutu ekranu. Wystarczy nacisnąć go tylko raz, a wykona odpowiednie przechwycenie. To takie proste.

Jak zrobić screena na laptopie - metoda  klawisz Print Screen
klawisz Print Screen

To najbardziej minimalistyczna z możliwych opcji. Złą rzeczą jest to, że chociaż  generowany jest zrzut ekranu, pozostanie on w schowku systemu Windows, dopóki nie skopiujesz lub nie wytniesz czegoś nowego. Więc jeśli chcesz zapisać zrzut ekranu w systemie Windows 10, będziesz musiał to zrobić ręcznie.

Dobrą rzeczą jest to, że możesz  wkleić zrzut ekranu  do dowolnego programu Windows, czy to pustego obrazu, czy już utworzonego dokumentu tekstowego, w którym chcesz osadzić obraz. Najlepiej otwórz program Paint i wklej zrzut ekranu. Takie medody wykonania zrzutu ekranu robi się nie tylko w systemie windows 10.

Windows 10 pozwala urozmaicić klawisz Print Screen. W  menu Start > Ustawienia > Ułatwienia dostępu > Klawiatura  możesz, naciskając klawisz Print Screen, wykonać zrzut ekranu i/lub  otworzyć  pasek wycinania systemu Windows.

Jak zrobić screena na laptopie – metoda przez narzędzie wycinanie

Kolejną metodą zrobienia zrzutu ekranu w systemie Windows 10 jest przejście do narzędzia Wycinanie, jednego z domyślnych w systemie Windows 10, które umożliwia robienie  niestandardowych zrzutów ekranu.

narzędzie wycinanie jest skuteczne do wykonania zrzutu ekranu albo jego części. Korzystaj z niego jak chcesz zrobić zrzut ekranu. Zrzut ekranu zostanie zapisany do pliku.

Aplikację Wycinanie wraz z innymi narzędziami znajdziesz w menu Start. Również z wyszukiwarki Windows 10 lub naciskając klawisze  Windows + Shift + S.

Wśród jego zalet wyróżnia się możliwość  wykonania ujęcia w kształcie prostokąta, swobodnie lub na pełnym ekranie. Możliwe jest również wykonanie przechwytywania, w którym  pojawia się tylko wybrane okno  lub okno dialogowe. Wszystkie te opcje znajdują się w menu rozwijanym  Tryb  aplikacji Wycinanie .

Możesz także zrobić zrzut ekranu w systemie Windows 10 z kilkusekundowym marginesem. Aby to zrobić, musisz kliknąć Opóźnij.

Po zakończeniu przechwytywania możesz go edytować, pisząc na nim  za pomocą dostępnych narzędzi. A po zakończeniu możesz go zapisać lub udostępnić. Można go również edytować za pomocą innych  aplikacji do retuszowania obrazów lub zdjęć.

Najlepsze oprogramowanie do przechwytywania ekranu dla systemu Windows 10

Jeśli szukasz nowych sposobów robienia zrzutów ekranu w swoim systemie operacyjnym poza skrótami klawiszowymi, z których każdy oferuje inne możliwości i narzędzie do wycinania, lub szukasz czegoś, co oferuje Ci więcej, opowiemy Ci o niektórych programy, które można znaleźć, przeznaczone do tego celu i które można łatwo uzyskać.

ShareX, jeden z najbardziej kompletnych programów

ShareX jest dla wielu jednym z najlepszych programów do robienia zrzutów ekranu w systemie Windows 10. Jest darmowy, open source. Daje nam wszelkiego rodzaju narzędzia i opcje zarówno podczas przechwytywania, jak i edytowania, udostępniania, przesyłania do Internetu. Automatycznie pozwala nam udostępniać je innym usługom, takim jak na przykład Box lub Dropbox. Pozwala nam również na edycję samego obrazu , dodanie znaku wodnego…

Jest to darmowy program, który można pobrać ze strony internetowej https://getsharex.com/downloads/ i za pomocą którego możemy wybrać dowolny rodzaj projektu na zrzucie ekranu: okrągły, kwadratowy, odręczny. Możemy podkreślać, dodawać tekst, ustawiać piny, podświetlać itp.

Rejestrator Imago

Jeśli chcemy wykonać nieco bardziej zaawansowane zrzuty ekranu w systemie Windows 10, nie będziemy mieli innego wyjścia, jak użyć specjalnie zaprojektowanego do tego narzędzia innej firmy. W tym przypadku, jeśli potrzebujemy zrobić zrzut ekranu z każdym kliknięciem, które wykonujemy myszą, jedną z najlepszych aplikacji, z których możemy skorzystać, jest Imago Recorder. Wadą jest to, że w tym przypadku musielibyśmy zainstalować specjalne oprogramowanie poza narzędziami, na które już pozwala nam system Windows, ale jest to bardzo kompletne i praktyczne.

Jest to narzędzie, które pozwala nam rejestrować całą aktywność myszy w postaci zrzutów ekranu wraz z krótkim opisem, który pomoże nam zorientować się, co każdy z nich zawiera lub reprezentuje w łatwy sposób.

Dzięki Imago Recorder każde kliknięcie, które wykonamy myszą, wykonuje zrzut ekranu z lokalizacją kursora i nazwą aplikacji, w którą klikamy. Ponadto obszar ekranu, w którym kliknąłeś, jest podświetlony czerwonym prostokątem . Pod koniec rejestracji naszej aktywności samo narzędzie generuje raport HTML w skompresowanym pliku w formacie .ZIP z każdym ze zrzutów ekranu.

Jego obsługa jest bardzo prosta , jak tylko uruchomimy aplikację, wystarczy kliknąć przycisk uruchamiający nagrywanie , a kiedy skończymy, wystarczy kliknąć przycisk, który pozwoli nam zatrzymać nagrywanie . W tym momencie zostanie wygenerowany raport ze wszystkimi zrzutami ekranu.

Bez wątpienia bardzo przydatne narzędzie do tworzenia samouczków czy podręczników, ale także do podglądania aktywności dowolnego innego użytkownika na naszym komputerze. Możesz zacząć cieszyć się Imago Recorder i robić zrzuty ekranu za pomocą każdego kliknięcia myszą w systemie Windows, pobierając narzędzie za darmo z http://www.softpedia.com/get/Windows-Widgets/System-Utilities/Imago-recorder.shtml