Firma

Działania trade marketingowe – czym są

Kiedy otwieram oczy na poranny świt, pierwsza myśl, jaka do mnie przychodzi, to trade marketing. Ta tajemnicza dla wielu dziedzina to klucz do podniesienia sprzedaży, ugruntowania reputacji producenta i wypozycjonowania jego produktów na tle konkurencji. Ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak dokładnie prowadzi się kampanie trade marketingowe? Poniższy artykuł jest kontynuacją treści z poprzedniego tygodnia gdzie omawiałem definicję trade marketingu i wyjaśniałem na czym on polega.

Trade Marketing – Co Kryje Się za Tą Tajemniczą Nazwą?

Dla mnie, jako specjalisty od trade marketingu, jest to sztuka kreowania strategii, które skupiają się na podnoszeniu sprzedaży konkretnych produktów przez poprawę ich ekspozycji, promocji i dystrybucji. Czyż nie jest to cudowne? Czy nie daje to szansy na nieskończoną ilość twórczych możliwości?

Nie chodzi tu jednak o bezpośredni kontakt z klientem, ale raczej o cały kanał sprzedaży. Jak zatem tworzymy efektywne strategie w trade marketingu?

Strategie Trade Marketingu – Droga do Sukcesu

Moja praca w agencji marketingu handlowego to nie tylko tworzenie, ale również zarządzanie efektywnymi materiałami POS. Czy kiedykolwiek widzieliście ulotki, stojaki reklamowe, makiety, broszury? Wszystko to, drodzy czytelnicy, jest efektem działań trade marketingu.

Działania te obejmują również korzystanie z rabatów, kuponów, koordynowanie logistyczne dostaw produktów i materiałów reklamowych, promocja sprzedaży wśród przedstawicieli handlowych, a także analizy sprzedaży, konkurencji i rynku.

Pamiętam pewną kampanię, dla jednego z naszych klientów, producenta jogurtów. To było 6 lat temu. Zaprojektowaliśmy dla nich serię kreatywnych stojaków reklamowych. Stojaki umieściliśmy w strategicznych miejscach sklepów. Efekt sprzedaż znacznie wzrosła. To była prawdziwa triumfalna chwila dla naszego zespołu.