Technologia

Brak synchronizacji obrazu z dźwiękiem w telewizorze

Kiedy siedzę przed telewizorem, oczekuję doskonałego doświadczenia. Chcę, aby obraz i dźwięk były zsynchronizowane, aby każdy dialog czy dźwiękowa eksplozja trafiały we mnie w odpowiednim czasie. Niestety, czasami zdarza się, że obraz i dźwięk nie idą w parze. To frustrujące, ale nie jesteś sam. Wielu z nas to przeżywa. Dlatego dziś chcę podzielić się z tobą kilkoma cennymi wskazówkami na temat tego, jak naprawić brak synchronizacji obrazu z dźwiękiem w telewizorze.

Może Cię zainteresować inny nasz artykuł – brak obrazu w telewizorze. Wyjaśniamy co robić i jak naprawić usterkę.

Najpierw sprawdźmy, dlaczego to się dzieje:

 1. Audycja i połączenie z dekoderem kablowym/satelitarnym: Jeśli oglądasz telewizję, to źródło może być problemem. Może to być wina samej audycji lub złego połączenia z dekoderem kablowym lub satelitarnym.
 2. Odtwarzacz DVD lub Blu-ray Disc™: Jeśli korzystasz z odtwarzacza DVD lub Blu-ray Disc™, problem może wynikać z błędnego połączenia lub nawet samej płyty.
 3. Zestaw kina domowego: Jeśli do telewizora podłączony jest zestaw kina domowego, opóźnienie dźwięku może wynikać z ustawień w samym zestawie lub w telewizorze.
 4. Soundbar lub inny system audio: Jeśli używasz soundbara lub zestawu kina domowego z telewizorem, pamiętaj, że dźwięk może być opóźniony ze względu na przetwarzanie w tych urządzeniach. To ważne, aby odróżnić problem w dźwięku od problemu w telewizorze.

Teraz, jak to naprawić? Oto kilka kroków, które pomogą:

 1. Restart telewizora: Czasami wystarczy po prostu wyłączyć i ponownie włączyć telewizor. To proste, ale czasem skuteczne.
 2. Aktualizacja oprogramowania: Sprawdź, czy twój telewizor ma najnowszą aktualizację oprogramowania. Nie wszystkie telewizory pozwalają na aktualizację, ale jeśli tak, to zrób to. Możesz to zrobić z poziomu menu telewizora, zwłaszcza jeśli jesteś połączony z Internetem.
 3. Zmiana kanału: Jeśli oglądasz program telewizyjny, spróbuj zmienić kanał, aby sprawdzić, czy problem występuje także na innych kanałach. Jeśli to tylko jeden kanał, to problem może być związany z nadawcą.
 4. Sprawdzenie połączeń: Upewnij się, że wszystkie przewody są dokładnie podłączone zarówno do telewizora, jak i urządzenia źródłowego (dekodera, odtwarzacza Blu-ray Disc, zestawu kina domowego itp.).
 5. Testowanie z innym źródłem: Odtwórz nagranie z innego źródła, aby sprawdzić, czy problem występuje także z innymi urządzeniami.
 6. Ustawienie trybu gry: Jeśli masz taką opcję, zmień ustawienie trybu gry w telewizorze. W niektórych telewizorach jest to dostępne i może pomóc rozwiązać problem. Przy oglądaniu telewizji lub filmów z płyty DVD lub Blu-ray, zmień ustawienie trybu gry na „Wył.”
 7. Zmiana ustawień w zestawie kina domowego: Jeśli używasz cyfrowego przewodu optycznego do zestawu kina domowego, zmień ustawienia synchronizacji obrazu z dźwiękiem lub opóźnienia dźwięku w samym zestawie.

Brak synchronizacji obrazu z dźwiękiem w telewizorze

Kiedy obraz i dźwięk nie idą w parze, może to być frustrujące. Jednakże, dzięki tym prostym krokom, możesz spróbować rozwiązać ten problem. Sprawdź źródło problemu, zaktualizuj oprogramowanie, przetestuj różne kanały i ustawienia, oraz upewnij się, że wszystkie przewody są właściwie podłączone. Jeśli to nie pomoże, to czasami warto skonsultować się z profesjonalistą lub producentem telewizora. Ważne jest, aby cieszyć się swoim ulubionym programem lub filmem bez irytującej asynchronii między obrazem a dźwiękiem. Teraz, kiedy znasz te kroki, możesz naprawić ten problem i cieszyć się doskonałym doświadczeniem telewizyjnym.