Firma

Podążaj kreatywnymi śladami: znajdź idealną pracę w świecie designu i mody

Kariera w branży modowej może być nie tylko ekscytująca, ale także dobrze płatna. Aby wspiąć się na modowy Olympus, często sam gust artystyczny lub umiejętność modelowania ubrań nie wystarczą.

Kurs projektowania w jednej z najlepszych akademii na świecie pomoże Ci opanować umiejętności zawodowe, wzbogaci Cię o przydatne kontakty i zasugeruje wektor budowania udanej kariery.

W jakim kierunku podążać po zakończeniu programu szkoleniowego? Przeczytaj nasz wybór najbardziej poszukiwanych zawodów w branży modowej w 2022 roku.

Jeśli jednak masz już doświadczenie i dopiero szukasz pracy w branży modowej, to radzimy podczas wyszukiwania używać słów kluczowych, np. praca Praga Południe lub kreatywny projektant. Dzięki temu szybciej znajdziesz odpowiednią pracę.

Projektant mody

Projektant mody jest na szczycie branży modowej. Nic dziwnego, że nie każdemu udaje się osiągnąć ten szczyt, ale tylko ci, którzy włożą wiele wysiłku, wyróżniają się wyjątkową wizją artystyczną i oczywiście szczęściem.

Wielu projektantów mody to twórczy geniusze. Na wczesnych etapach swojej ścieżki kariery często pracują dla innych, a następnie, zdobywając doświadczenie i kontakty, zaczynają rozwijać swoją markę. Na przykład Tom Ford przed założeniem własnej firmy stworzył niesamowite kolekcje dla Gucci.

Wymagania specjalistyczne:

  • Znajomość tkanin i materiałów,
  • nienaganne umiejętności projektowania odzieży,
  • bogate zaplecze kulturowe,
  • twórczy zapał.

Grafik

Ta praca jest mniej związana z modelowaniem odzieży, ale także należy do dziedziny projektowania mody. Zakres zadań jest tutaj węższy i obejmuje zazwyczaj tworzenie oryginalnych wydruków.

Aby znaleźć się w gronie poszukiwanych specjalistów, projektant musi znać teorię koloru i prawa kompozycji, umieć pracować w programach graficznych i dobrze rysować odręcznie.

Umiejętność projektanta pracującego w branży modowej polega także na wykorzystaniu jak najmniejszej ilości kolorów w nadrukach – aby zaoszczędzić na kosztach druku na tekstyliach.

Projektant tekstyliów

Projektant tekstyliów tworzy wzory i ozdoby na tkaniny. Zaletą tej pracy jest elastyczność: możesz pracować na pełny etat po stronie marki odzieżowej lub pracować na pół etatu/projektowo, włączając freelancing lub współpracę zdalną.

Tworzenie projektu wymaga ścisłej współpracy z projektantami mody i handlowcami, wymaga znajomości nowoczesnych technologii i procesów. Często projektant tekstyliów nie ogranicza się jedynie do procesu twórczego i prowadzi badania nad trendami, a także przewiduje popyt na tworzone ubrania.

Dyrektor kreatywny

Dyrektor Kreatywny (dyrektor artystyczny) jest odpowiedzialny za zdefiniowanie ogólnego tematu, palety kolorów i stylu kolekcji. Zawód ten daje także możliwość wyboru miejsca pracy: po stronie producenta odzieży, w magazynie modowym czy w sklepie wielomarkowym.

Dyrektor kreatywny bada aktualne trendy i preferencje klientów, aby określić, które kolory i style będą najbardziej poszukiwane w nadchodzących sezonach.

Praca ta polega na rozmowie z projektantami na temat źródeł inspiracji i nowych elementów stylu, które można wykorzystać w przyszłych kolekcjach. Na wszystkich etapach tworzenia nowoczesnej odzieży dyrektor kreatywny prowadzi projektantów mody w określonym kierunku i jest gwarantem stylu.

Stylista

Stylista musi mieć wyjątkowy talent i świadomość, aby zebrać modne stylizacje z dziesiątek kolekcji różnych marek. Ale jeszcze bardziej pożądana jest umiejętność dostosowania stroju do konkretnej osoby, dostrzeżenia osobowości stojącej za każdym klientem i podkreślenia jej najlepszych cech za pomocą ubioru. Nie wszyscy profesjonaliści mają te umiejętności.

Zaletą zawodu stylisty mody jest to, że może pracować zarówno bezpośrednio z klientami, jak i w magazynach modowych, przy sesjach telewizyjnych i podczas tygodni mody.

Merchandiser

Merchandiser odpowiada za to, aby odpowiednie produkty były dostępne we właściwych sklepach, we właściwym czasie, we właściwej ilości i po właściwej cenie.

Współpracując z projektantami mody i technologami, merchandiser czuwa nad cyklem życia projektu i prezentuje produkt tak, aby był poszukiwany wśród kupujących.

Aby marka zachowała rentowność, sprzedawca może zalecić przeprojektowanie odzieży lub ponowne rozważenie ewentualnej podwyżki ceny detalicznej.

Pracę w tym zawodzie można znaleźć zarówno w handlu detalicznym, jak i na poziomie korporacji – po stronie marek odzieżowych.

Specjalista ds. Public Relations

PR manager kreuje i utrzymuje pozytywny wizerunek marki odzieżowej, ściśle współpracuje z marketerami oraz organizuje wydarzenia podnoszące świadomość i zainteresowanie konsumentów marką.

Specjalista ds. Public Relations odpowiada także za przygotowywanie informacji prasowych i obsługę zapytań mediów. W środowisku korporacyjnym planuje wydarzenia dla pracowników, także te z udziałem znanych osobistości.

Specjalista ds. zarządzania zapasami

Planista odpowiada za wszystkie cykle rozwoju odzieży:

  • Określa ilość materiału potrzebnego do wykonania poszczególnych typów wyrobów,
  • analizuje aktualny poziom zapasów, potrzeby sezonowe oraz dane geograficzne w celu przewidywania zapotrzebowania klientów,
  • kontroluje dystrybucję towarów w magazynach i sklepach na całym świecie,
  • monitoruje poziom zapasów przez cały rok i doradza swojemu zespołowi w zakresie finansów produktów.

Ta praca jest idealna dla osób, które dobrze radzą sobie z liczbami, mają umiejętności analityczne i są biegłe w technikach prognozowania.

Aby znaleźć dobrze płatną pracę w branży modowej, trzeba poznać tę branżę od podszewki. Najlepszym na to sposobem jest studiowanie w jednej z topowych akademii, gdzie studenci mają możliwość komunikowania się z uznanymi mistrzami mody, poszerzania kręgu przydatnych kontaktów i uczestniczenia w prawdziwych projektach podczas staży w znanych firmach.