Dom

Jak stworzyć saunę w swoim mieszkaniu?

Wielu z nas sauny kojarzą się z hotelami czy SPA. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że saunę można urządzić w swoim mieszkaniu i wbrew pozorom wcale nie jest to bardzo trudne czy skomplikowane. Nie musicie również posiadać żadnego pozwolenia. Dziś podpowiemy Wam, jak to zrobić i na co należy zwrócić uwagę.

Sauna w łazience – postaw na funkcjonalność i estetykę 

Saunę możecie urządzić w łazience. Wystarczy tylko sprawny system wentylacji. Pamiętajcie, że aby kabina się zmieściła jedna ze ścian musi mieć długość przynajmniej 2 metry. Kabina saunowa powinna być wykonana oczywiście z drewna. Możecie wybrać modele gotowe, których koszt nie jest niski, ale równie dobrze możecie samodzielnie przygotować kabinę. Podstawą są deski. Najlepiej wybrać płyty drewniane wykonane z drewna dębowego bądź lite olchy czy osiki. Jeżeli szukacie tanich, a przy tym mocnych desek do sauny to oferuje je Pata Sp z o.o. Podłogi oraz ściany możecie obłożyć takimi deskami. Ponadto potrzebne będą deski, z których wykonacie ławeczki i w tym przypadku sprawdzą się te wykonane z drewna lipowego. Są one odporne na wysoką temperaturę, a jednocześnie emitują piękny zapach. Sauna pobiera dość dużą ilość energii elektrycznej, dlatego też nie powinno się z niej korzystać codziennie, gdyż to może przełożyć się na wysokie rachunki za energię elektryczną. Jeżeli macie dom, to powinniście postawić na instalację fotowoltaiczną, co pozwoli Wam zaoszczędzić.  

Piec elektryczny do sauny – jaki wybrać?

W saunie w mieszkaniu najlepiej sprawdzi się piec elektryczny. Zwróćcie jednak uwagę na sposób podłączenia. Przy zasilaniu jednofazowym nie macie wielu możliwości, gdyż możecie wybrać zaledwie piec o mocy 4,5 kW. Jeżeli macie zasilanie trójfazowe, to wybór jest większy. Piec powinien posiadać sterownik, który zapewni wygodę użytkowania. Zwróćcie uwagę na kosz. Najlepiej jeśli jest on bardzo pojemny i pomieści dużą ilość kamieni. Aby taki piec posłużył przez długi czas, jego obudowa musi być mocna, wykonana ze stali nierdzewnej, która jest odporna na niską i wysoką temperaturę, a także na korodowanie. Warto jeszcze kierować się zasadą, że na jeden metr sześcienny sauny potrzebujemy 1 kW mocy pieca. W przypadku dużych łazienek moc pieca powinna wynosić ok. 9 kW. Do sauny na podczerwień należy zastosować promienniki. Jeżeli chcecie wykonać saunę mokrą, to wtedy musicie wybrać piec kombi.