Różne

Komiksy polskie i amerykańskie. Na co warto postawić?

Komiksy mają wielu zwolenników i bez wątpienia sporo postaci wykreowanych właśnie dzięki tej formie miało znaczący wpływ na wiele kulturowych aspektów niemal na całym świecie. Mimo że wśród kultowych serii, które w istotny sposób wpłynęły na naszą popkulturę, wymienia się głównie amerykańskie tytuły, to jednak również na rodzimym rynku możemy znaleźć wiele ciekawych komiksów, z którymi powinien zapoznać się każdy fan tego gatunku. Niezależnie od tego czy dopiero rozpoczynamy naszą przygodę z czytaniem komiksów, czy już od pewnego czasu sięgamy po ten gatunek, bez wątpienia powinniśmy poznać kultowe polskie i amerykańskie komiksy. Na jakie tytuły warto postawić? Podpowiadamy.

Kultowe polskie komiksy

Mimo że polskie komiksy nie są tak znane jak amerykańskie tytuły, to jednak swoją tradycją sięgają czasów PRL-u, kiedy to właśnie królowały obrazkowe opowieści, a także produkcje propagandowe. Warto wiedzieć o tym, że w Polsce nie brakuje ciekawych projektów autorskich. Dlatego każdy szanujący się fan komiksów, powinien wejść na przykład na stronę: https://www.atomcomics.pl/ i poszukać kilku tytułów. Wśród nich można wymienić komiks “Kajko i Kokosz”. Seria ta powstawała w latach 70. i 80, XX wieku, a jej autorem jest Janusz Christ. Opowiada ona o przygodach słowiańskich wojowników księcia Mirmiła przeżywających różne perypetie. Ma ona częściowo kontekst historyczny, a częściowo umiejscowiona jest w bajkowym świecie.

Najbardziej znanym komiksem propagandowym z czasów PRL jest kolei “Kapitan Żbik”, który odpowiada o dzielnym funkcjonariuszu milicji obywatelskiej, który walczy z bandytami a także wrogami władzy ludowej. Mimo że tematyka tego komiksu nie jest już aktualna, to jednak nadal tytuł ten jest kultowy i warto po niego sięgnąć. Jeżeli z kolei gustujemy w satyrystycznych komiksach, wówczas powinniśmy sięgnąć po tytuł stworzony przez Rafała Skażyńskiego i Tomasza Leśniaka, czyli “Jeż Jerzy”. Opowiada on w prześmiewczy sposób o otaczającej autorów rzeczywistości.

Kultowe amerykańskie komiksy

Niezależnie od tego czy już od pewnego czasu sięgamy po komiksy, czy dopiero chcielibyśmy rozpocząć swoją przygodę z tym gatunkiem, powinniśmy wiedzieć o tym, że kultowe amerykańskie komiksy to przede wszystkim tytuły pochodzące od wydawnictwa Marvel Comics. Dlatego szukając wartych przeczytania serii, powinniśmy zacząć właśnie od komiksów pochodzących od tego wydawnictwa. Ma ono do zaoferowania setki tysięcy tytułów. Dlatego jeżeli dopiero po raz pierwszy zamierzamy sięgnąć po amerykański komiks, wówczas postawmy na tytuły z serii Marvel Classic, do których zalicza się serie o Spider-Manie, X-menie, Strażakach Galaktyki, a także szereg innych tytułów. Jeżeli jednak już znamy te komiksy, wówczas pozostając przy ofercie wydawnictwa Marvel Comics, możemy zwrócić uwagę na serię Marvel Now, która z pewnością wpisze się w gust miłośników estetyki Marvela, którzy są zainteresowani dalszymi losami swoich ulubionych superbohaterów.