Zdrowie

Jak cieszyć się z najmniejszych rzeczy? To nie takie trudne!

Żyjesz coraz szybciej, ciągle się śpieszysz, a po każdym dniu zauważasz, że jesteś nie tylko coraz bardziej zmęczony, ale też niejednokrotnie – nieszczęśliwy? Co masz zrobić, aby w pędzącej codzienności, nie zatracić radości z dnia codziennego?

Świadomie przeżywaj każdą chwilę dnia

Ciągle słyszysz, że musisz być lepszy, wiedzieć więcej, zapisać się na kolejne kursy, osiągać sukcesy zawodowe i piąć się po szczeblach kariery, a jednocześnie być idealnym mężem i ojcem, który poświęca się dla rodziny? Takie oczekiwania mogą sprawić, że będziesz czuł się zmęczony, zagubiony, a dodatkowo wpadniesz w pułapkę perfekcjonizmu.

Sprawi ona, że nigdy nie będziesz z siebie dostatecznie zadowolony, a co za tym idzie – szczęśliwy. Dlatego poznaj kilka zasad życia „tu i teraz”, czyli skupiania się na tych małych rzeczach, które składają się na Twoją codzienność i jednocześnie mogą pokazać, jak wiele już osiągnąłeś.

Staraj się doceniać nawet niewielkie sukcesy i postępy, w końcu to one doprowadzą Cię do upragnionego celu. Pomocne będzie również wyrobienie w sobie wdzięczności za każdy uśmiech, którym zostałeś obdarzony, za miłe słowo, jak i umiejętności cieszenia się z sukcesów innych. Im bardziej świadomie będziesz przeżywał różne sytuacje w ciągu dnia, tym większa będzie szansa, że dostrzeżesz, jak wiele jest tych pozytywnych, które wprawiają Cię w dobry nastrój.

Szukaj tego, co sprawia przyjemność i daje szczęście

Dobrze, abyś wyrobił w sobie umiejętność zatrzymywania się na danym momencie. Wybierasz się na spacer z dzieckiem? Skup się na tym, co właśnie robisz. Zamiast myśleć, co czeka Cię w pracy, popatrz na uśmiech swojej pociechy, wsłuchaj się w śpiew ptaków lub szum drzew i ciesz się tym, co odczuwasz w tej chwili. W takim zatrzymaniu może również pomóc odpowiedź na pytanie, kiedy czujesz się szczęśliwy, co Cię uspokaja i sprawia przyjemność. Lubisz czytać albo jeździć na rowerze? Znajdź, choć kilkanaście minut każdego dnia, na daną przyjemność i czerp z niej radość.

Nie jesteś pewien, co sprawia, że czujesz się szczęśliwy? Testuj nowe rzeczy, które mogą wprowadzić Cię w dobry nastrój. Możesz do tego wykorzystać karnety na różne okazje, jak np. kurs tańca, kurs gotowania, jazda szybkim samochodem na profesjonalnym torze, kurs programowania czy skok ze spadochronem. Dzięki każdej takiej aktywności nie tylko zdobędziesz nowe umiejętności, ale będziesz miał szansę znalezienia kolejnej rzeczy, która sprawi Ci radość.

Trenuj swoją uważność

Żebyś mógł się cieszyć z małych rzeczy, najpierw musisz je dostrzec, a to oznacza konieczność skupienia na sobie i otoczeniu. Ważne będzie tutaj to, abyś wsłuchiwał się w swoje emocje, myśli i odczucia, ale bez oceniania ich czy analizowania. To nie tylko sprawi, że łatwiej będziesz się skupiał na tym, co dzieje się dookoła Ciebie. W ten sposób zmniejszysz również poziom stresu i lęku, poprawisz koncentrację oraz zaczniesz odczuwać większą radość z życia.

Możesz wykorzystać do tego medytację albo trening uważnego oddychania, w czasie którego świadomie będziesz skupiał się na każdym wdechu i wydechu. Oczywiście, ważna będzie tutaj cierpliwość i regularna praktyka, jednak szybko zauważysz, że dzięki takim działaniom łatwiej odzyskujesz spokój i równowagę, nawet w czasie bardzo zabieganego dnia.

Co więcej, skupiając się na tym, co dzieje się w danym momencie, łatwiej zauważysz małe elementy, które sprawiają, że czujesz się szczęśliwy. Zobaczysz wówczas, jak wiele ich jest każdego dnia i że naprawdę, masz być, za co wdzięczny.

Artykuł sponsorowany