Zakupy

Czajnik elektryczny – czym powinien charakteryzować się funkcjonalny sprzęt?

Czajnik elektryczny to sprzęt, który pozwala szybko zagotować wodę bez konieczności używania w tym celu kuchenki. Z tego powodu jest elementem wyposażenia kuchni znajdującym się w wielu gospodarstwach domowych. Wybór czajnika może być jednak dla niektórych osób kwestią problematyczną ze względu na to, że taki sprzęt dostępny jest w szerokiej gamie nie tylko wzorów i kolorów. Poszczególne modele różnią się między sobą mocą, pojemnością, a także materiałem, z którego są wykonane i szeregiem innych funkcji. Czym więc kierować się przy wyborze czajnika elektrycznego i jakimi cechami powinien wyróżniać się taki sprzęt? Podpowiadamy.

Z jakiego materiału wybrać czajnik elektryczny?

Pierwszym aspektem, który warto uwzględnić, wybierając czajnik elektryczny, jest materiał, z którego wykonany jest taki sprzęt. Determinuje on nie tylko odporność na działanie kwasów czy roztworów alkalicznych, ale także trwałość i łatwość w czyszczeniu takiego urządzenia. Ma niebagatelne znaczenie również z punktu widzenia jego designu. Analizując ranking czajników elektrycznych, możemy zauważyć w nim modele ze stali nierdzewnej, szkła, jak i wysokiej jakości tworzyw sztucznych.

Szklane modele wyróżniają się dość uniwersalnym designem, dzięki czemu świetnie komponują się zarówno w nowoczesne, jak i klasyczne kuchnie. Wersje ze stali nierdzewnej z kolei mogą stanowić doskonałe uzupełnienie industrialnych wnętrz. Wybierając czajnik, zwróćmy też uwagę na jego podstawę. Obecnie standardem są już obrotowe wersje.

Pojemność czajnika elektrycznego

Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę podczas zakupu czajnika, jest jego pojemność. Funkcjonalny sprzęt powinien charakteryzować się tym parametrem na takim poziomie, który spełni nasze potrzeby. Dlatego warto zastanowić się, ile osób będzie korzystało z takiego urządzenia. Pojemność powinna być dopasowana jednak nie tylko do użytkowników czajnika, ale także ilości miejsca w kuchni. Małe modele świetnie sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach, z których korzysta na przykład tylko jedna osoba. Najmniejsze wersje czajników mogą mieć jedynie 0,5 litra pojemności. Jednak większość użytkowników decyduje się na większe modele. Dlatego najchętniej wybierane są czajniki o pojemności 1,5 litra oraz większe.

Moc czajnika elektrycznego

Istotnym parametrem charakteryzującym funkcjonalny czajnik jest jego moc oraz rodzaj grzałki. Im wyższa moc takiego urządzenia, tym szybciej gotuje się w nim woda. Najmniejsze modele mogą mieć moc na poziomie jedynie 600 W, jednak większość użytkowników stawia na czajniki o mocy od 2000 do 3000 W. Pamiętajmy, że wyższa moc jest związana także z większym poborem energii. Dlatego, mimo że proces gotowania będzie trwał krócej w urządzeniu o większej mocy, to zużycie energii może być zbliżone do mniejszego modelu. Na efektywność czajnika wpływa także rodzaj grzałki. W takich urządzeniach stosuje się wersję spiralne lub płaskie. Te pierwsze należą do tańszych rozwiązań, lecz ich wadą jest fakt, iż szybko osiada na nich kamień. Dlatego chętniej wybierane są grzałki płaskie, które zajmują mniej miejsca i są łatwiejsze w czyszczeniu.