Zdrowie

Krzywe zęby – jak wyglądają i jak o nie dbać?

Krzywe zęby mogą utrudniać codzienną higienę jamy ustnej. Zbyt ciasno ustawione uzębienie ciężko jest dokładnie wyszczotkować. W dłuższej perspektywie może to sprzyjać rozwojowi próchnicy i prowadzić do powstawania stanu zapalnego dziąseł. Warto więc wiedzieć, jak dbać o krzywe zęby i na czym polega ich leczenie.

Czym się charakteryzują krzywe zęby u dzieci i dorosłych?

Krzywe zęby u dorosłych i dzieci najczęściej charakteryzują się nieprawidłowym ustawieniem w szczęce i żuchwie. Zęby mogą być stłoczone (ustawione zbyt ciasno), cofnięte lub rosnąć w nieprawidłowym kierunku (np. na boki).

Aby dokonać dokładniejszej charakterystyki bardzo krzywych zębów, warto poznać przyczyny ich występowania. Należą do nich m.in.:

  1. Stłoczenia pierwotne – wynikają z uwarunkowań anatomicznych danej osoby. Najczęściej mówimy o nich wtedy, gdy zbyt duże zęby nie mieszczą się w za małym łuku zębowym.
  2. Stłoczenia wtórne – dochodzi do nich w momencie, kiedy np. zbyt wcześnie usunięto zęby mleczne trzonowe. Wtedy to stałe szóstki mają możliwość przemieszczenia się i nieprawidłowego wzrostu w miejscu przednich zębów (które u dzieci wyrzynają się później niż trzonowce).
  3. Stłoczenia późne – występują w wyniku tzw. resztkowego wzrostu kości wtedy, gdy pojawiły się już wszystkie zęby stałe. Trzon żuchwy – rosnąc – zwiększa swoją objętość. Powoduje to przemieszczenie dolnych zębów przednich względem podstawy żuchwy. Kiedy napotykają one opór ze strony górnych zębów przednich, zaczynają nachodzić na siebie.

Dowiedz się więcej: https://www.jordanoralcare.com/pl/jak-myc-zeby-techniki-najczestsze-bledy-porady/

Co zrobić, gdy ma się krzywe zęby?

Osoby, które mają krzywe zęby mogą zastanawiać się, co zrobić, aby poprawić warunki zgryzowe w jamie ustnej. Pierwszym krokiem powinna być wizyta u ortodonty, który wybierze plan leczenia – aparat ortodontyczny na bardzo krzywe zęby stanowi jedno z najkorzystniejszych rozwiązań.

Obecnie dostępnych jest wiele różnych systemów ortodontycznych takich jak m.in.:

  • aparaty stałe i ruchome,
  • nakładki prostujące.

Leczenie u ortodonty trwa zazwyczaj około 2 lat, a jego przebieg w dużej mierze zależy od zdiagnozowanej wady zgryzu. Po zakończonym leczeniu należy zastosować się do wszystkich zaleceń (np. noszenie aparatu stabilizującego wyprostowane zęby), aby utrzymać efekty tego procesu jak najdłużej.

Bardzo krzywe zęby wymagają specjalistycznego leczenia ortodontycznego, często połączonego z działaniem chirurgicznym.

W przypadku krzywych zębów ważna jest także higiena jamy ustnej. Osoby borykające się ze stłoczeniem zębów, powinny regularnie szczotkować i nitkować zęby, aby uniknąć odkładania się kamienia i osadu.

Dlaczego należy prostować krzywe zęby?

Krzywe dolne i górne zęby mogą być powodem niedostatecznej higieny jamy ustnej, co zwiększa ryzyko wystąpienia próchnicy. Rozwija się ona się m.in. pod wpływem działania bakterii, znajdujących się w płytce nazębnej. Przekształcają one pozostałości po spożywanych pokarmach (zwłaszcza cukry) w kwasy, które atakują szkliwo.

Niewłaściwa higiena jamy ustnej sprzyja również chorobom przyzębia (m.in. paradontozie). Odkładanie kamienia i osadu może bowiem powodować obniżanie się dziąseł oraz powstanie w nich stanu zapalnego.

W przypadku prawidłowo ustawionych zębów znacznie łatwiej jest je myć i nitkować, co pozytywnie wpływa na ich ogólny stan.

Artykuł sponsorowany