
Drukarki etykiet, obok komputerów i czytników kodów, należą do podstawowego wyposażenia w wielu firmach. Ułatwiają pracę i usprawniają procesy w handlu, logistyce, produkcji i w wielu innych branżach. Dostępne na rynku urządzenia mają różne specyfikacje, budowę i przeznaczenie. Ich wybór powinien być dopasowany pod konkretne stanowisko pracy. Zapoznaj się z działaniem poszczególnych typów i sprawdź, jak wybrać drukarkę etykiet do firmy.
Przeznaczenie drukarek do etykiet
Drukarki etykiet mają zastosowanie w wielu branżach. Umożliwiają zadrukowanie etykiet samoprzylepnych kodem kreskowym, tekstem i innymi grafikami. Pozwalają na szybkie znakowanie towarów, przesyłek itp. Używane są w sklepach detalicznych i internetowych, w dużych marketach, firmach logistycznych czy w magazynach, biurach i na wydziałach produkcyjnych. Drukowane etykiety za pomocą kodu kreskowego umożliwiają też śledzenie i zmienianie statusów przesyłek kurierskich.
Typy drukarek do etykiet
Producenci oferują dwa typy drukarek. Urządzenia termotransferowe do wydruku używają specjalnej taśmy (kalki), która przy pomocy głowicy nanosi elementy graficzne. Takie drukarki zapewniają dobrą jakość i trwałość wydruku. W przypadku drukarek termicznych stosuje się specjalny papier z powłoką, który pod wpływem temperatury tworzy nadruk. Ten typ charakteryzuje się nieco gorszą jakością wydruku. Wiele ciekawych modeli, także zróżnicowanych cenowo, znajdziesz na stronie: https://general-id.pl/drukarki-etykiet.
Wybór drukarki etykiet
Wybór urządzenia jest kluczowy do właściwej pracy i zależy od indywidualnych potrzeb stanowiska. Pierwszym kryterium wyboru jest ustalenie, czy ma to być drukarka termotransferowa, czy termiczna. Drukarki termiczne służą do mniej wymagających zastosowań, zaś termotransferowe mają dużo lepszą trwałość wydruku. Drukarki różnią się pod względem wielkości, jakości wykonania i przeznaczenia. Należy określić, czy ma to być małe urządzenie mobilne, czy stacjonarne.
Ustalić trzeba także, jaka powinna być maksymalna szerokość i wysokość wydruku. Istotna jest też prędkość działania, wydajność urządzenia i opcje oprogramowania. Liczy się ponadto rozdzielczość wydruku, zwłaszcza w przypadku małych kodów kreskowych. Jeżeli urządzenie ma być używane sporadycznie w biurze, to nie ma potrzeby inwestowania w zaawansowany technicznie model. Należy też pamiętać, że oprogramowanie urządzenia musi być kompatybilne z systemami komputerów w firmie, a także musi mieć odpowiednie interfejsy. Drukarka powinna też mieć łatwą wymianę materiałów eksploatacyjnych, takich jak taśmy i papier.